KERVAN FM 93.7 | HAK YOLUN KERVANI
KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

13 HABER(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   GÜL BAHÇESİ(CANLI)
12:00   KADIN VE TOPLUM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   ŞEHRİMİZİ TANIYALIM
14:30   MÜZİK
15:00   ADABI MUAŞERAT
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   NUR BAHÇESİ
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

O halde, sakın Allah'ın peygamberlerine verdiği sözden cayacağını sanma! Çünkü Allah mutlak üstündür, kimsenin yaptığını yanına bırakmaz. (İbrahim - 47)

Hadis-i Şerif

İlim İslam'ın hayatıdır, imanın direğidir. İlim öğrenen kimsenin mükafatını, Allah tam tamına verir. Bir kimse öğrenir ve öğrendikleri ile amel ederse, Allah bilmediklerini de öğretir. [Muhtarü'l-Ehadis, 1.100: 786]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Baklavaya yapılan zam 'atom' tatlıya yaradı
Gastronomi şehri Gaziantep'te, Ramazan sofralarının vazgeçilmezi arasında yer alan baklavaya yapılan zamdan dolayı vatandaşlar, muz ve kaymak ile hazırlanan 'atom' tatlısına yöneldi.UNESCO tarafından gastronomi dalında yaratıcı şehirler ağına dahil edilen Gaziantep'in en önemli lezzetleri arasında yer alan baklavadaki fiyat artışı, muz ve kaymak ile hazırlanan "atom" tatlısına olan ilgiyi artırdı.

Antep fıstığındaki fiyat artışı nedeniyle kentin en önemli tatlısı olarak bilinen baklava fiyatları da kısmen olsa yükseldi. Baklavanın kilosunun 75 ile 100 lira civarından satışa sunulduğu kentte, 25 liradan satılan atom tatlıda ise talep artışı yaşandı.

Ramazan ayında artan sıcağa rağmen halka ve tulumba tatlı satışlarının arttığı kentte özellikle iftar sofralarını süsleyen tatlılar, iftar saatine yakın ise tezgâhlarda satışa sunuluyor. "Atom" adının verildiği halka tatlıya vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Gaziantep'te uzun yıllardır tatlıcılık yapan ve yaptığı tatlı çeşitleri ile kentin tanınan tatlı ustalarından olan Muhammed Aslan, halk tarafından halka tatlı olarak bilinen kelep tatlısını muzlu, kaymaklı ve Antep fıstıklı yaparak, damaklarda farklı bir lezzet oluşturduğunu belirtti.

Atom tatlısının 7'den 70'e tüm Gazianteplilerden çok büyük bir talep gördüğünü söyleyen Aslan, fıstık fiyatlarının yükselmesinden dolayı baklavaya kısmen zam yapıldığını ve bundan dolayı vatandaşların tatlı çeşitlerine yöneldiğini söyledi.

Tanesi yaklaşık bir kilogram gelen ve 25 liradan satılan atom tatlısının oldukça rağbet gördüğünü belirten Aslan, "Malumunuz fıstığın fiyatının son günlerde aşırı yükselmesinden dolayı vatandaşların baklava ve kadayıfa olan ilgisi azaldı. Bu tatlı daha önce alt ve orta kesime hitap ediyordu. Ama son zamanlarda Ramazan ayının da bereketiyle halkın tamamına hitap etmeye başladı." dedi.

"Ramazan ayının bereketi her yeri sardı"

Ramazan ayının bereketinin her yeri sardığını belirten Aslan, "Satışlarımız Allah-u Teala'ya şükürler olsun çok iyi gidiyor. Fıstık fiyatının çok yüksek olmasından dolayı tatlılarımızın üzerine yüzde 90 artık ceviz kullanıyoruz. Bir de kendimizin geliştirdiği 'atom tatlısı' dediğimiz bir tatlı çeşidimiz var ve insanların bu tatlı çeşidine yoğun bir ilgisi var. Fiyatı çok ekonomik, insanlar alırken utanmıyor. Hediyelik olarak da misafirlerine götürebiliyor. Bu tatlı çeşidimiz iftar sofralarını süsleyen bir tatlı çeşididir." ifadelerini kullandı.

"Fıstık fiyatlarının yükselmesinden dolayı cevize yöneldik"

"Atom" adını verdikleri tatlının halka tatlıdan oluştuğunu, üzerine muz ve kaymak koyduktan sonra da Antep fıstığı döktüklerini belirten Aslan, ancak son zamanlarda Antep fıstığı fiyatındaki artıştan dolayı yoğunluk olarak ceviz kullanmaya başladıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Tatlımızı hazırlıyoruz, üzerine muz serpiyoruz. Onun üzerine kaymak, onun üzerine ise ceviz ve fıstık döküyoruz. Daha önceleri sadece fıstık ile yapıyorduk. Malumunuz son zamanlarda fıstık fiyatlarının yüksek olmasından dolayı daha çok cevize yöneldik. Bu tatlımızı ceviz ve fıstık ile süslüyoruz. Biz daha önce bu tatlı çeşidini kendimiz için yapmaya başladık. Muz ve kaymağın tatlının o tat ağırlığını aldığına inanıyoruz. Zamanla bu tatlı çeşidimizi misafirlerimize, gelen müşterilerimize ikram etmeye başladık. Bu tatlı çeşidimiz çok yoğun talep gördüğünden dolayı insanların ilgisini çekti. O günden bu yana ise biz 'atom' adını verdiğimiz muzlu ve kaymaklı tatlımızı müşterilerimize sunmaya başladık."

"Ramazan'dan dolayı atom tatlıya olan ilgi iki kat arttı"

Ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan atom tatlısına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Aslan, "Gerçekten bu tatlı çeşidimizin farklı bir tadı var ve insanların da çok yoğun talep ettiği bir tatlı çeşidi haline geldi. Ramazan ayı münasebetiyle de atom tatlıya olan ilgi iki kat arttı. İnsanlar baklava ihtiyacını artık bu tatlıdan karşılamaya başladı." (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 


 
65 kere okundu.
Diğer Haberler