KERVAN FM 93.7 | HAK YOLUN KERVANI
KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

ESMA-ÜL HÜSNA

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   KUR'AN İKLİMİ
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
20:00   TARİHTE BUGÜN
19:30   MÜZİK
21:00   MÜZİK
22:00   KÖYLÜNÜN SESİ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

İşte bu (Kur'an), kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak bir tek Tanrı olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri iyice düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara (gönderilmiş) bir bildiridir. (İbrahim - 52)

Hadis-i Şerif

Şuna dikkat edin!
İdarecilerinizde hoşlanmadığınız bir husus gördüğünüz vakit, o meseleyi tasvip etmediğinizi gösterin. Ama hiçbir surette de itaatten vazgeçmeyin. [Tirmizi, Fiten 63]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
'Depreme yönelik hazırlıklar her zaman gündemimizde olmalıdır'
Türkiye'nin konumu dolayısıyla birçok deprem fay hattına yakın olduğunu belirten Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, depreme yönelik hazırlıkların her zaman olması gerektiğini belirtti.Adıyaman'ın Samsat ilçesinde bir yıl aradan sonra ikinci depremin meydana gelmesinin gözleri Doğu Anadolu fay hattına kuş uçuşu 40 kilometre mesafede bulunan Gaziantep'e çevirdiğini belirten İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Gökhan Çeliktürk, deprem master planını hazırlamak için herhangi bir çalışma yapılmamasına tepki göstererek, "Neyi bekliyoruz?" diye sordu.

"Depremin olmasını mı bekliyoruz?"

Kentin deprem master planının yol haritasının belirlendiğini belirten Çeliktürk, "7 Üniversiteden 20'ye yakın akademisyenin katılımı ile biz 'Deprem Master Planı' çalıştayı yaptık. Şehirdeki bütün kurum ve kuruluşların desteği ile çok başarılı bir çalıştay oldu. Deprem öncesi, deprem sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiği ile ilgili biz bir yol haritasını hazırladık. Bir an önce bu deprem master planını projelendirmemiz gerekiyor. Gaziantep olarak kaybedecek zamanımız yok. Neyi bekliyoruz, anlamak mümkün değil. Depremin olmasını mı bekliyoruz?" dedi.

"Depremin ne zaman geleceğini bilmek mümkün değil"

Depreme yönelik hazırlıkların uzun yıllar alacağını, bu nedenle bir an önce çalışmalara başlanılması gerektiğini ifade eden Çeliktürk, şunları söyledi:

"Deprem master planının proje aşaması 1,5 yıl sürer. Uygulama safhası ise 10-15 yıl alır. Depremin ne zaman geleceğini bilmek mümkün değildir. O zaman depreme hazırlıklı olmak zorundayız ve depreme yönelik hazırlıklar her zaman gündemimizde olmalıdır. Gaziantep, fay hattına kuş uçuşu 40 kilometre uzaklıktadır. Komşumuz Adıyaman'da bir yılda iki deprem meydana geldi. Şehrimizin yüzde 65'i çarpık ve plansız, mühendislik hizmeti alınmadan inşa edilmiş durumda. Eğer gerekli tedbirler alınmazsa büyük kayıplarla karşı karşıya kalabiliriz."

"İmar affına karşıyız"

Çeliktürk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından açıklanan İmar Barışı'na ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

İmar affına karşı olduklarını da belirten Çeliktürk, imar aflarının haksız rekabete yol açtığını belirterek, "İmar affı öncelikle kurallara uyarak, işini düzgün yapan, yapısını ruhsatlandıran, kendi inşaat alanının dışına çıkmayan müteahhitleri cezalandırıyor, sektörde haksız rekabete yol açıyor. Bu kurala uymayan yapı sahiplerini bir nevi ödüllendiriyor. Belirli aralıklarla imar affı çıktığı için de insanlar, belirlenen bu kurallara uymadan inşaat yapmaya devam ediyor. Adeta kural dışı yapılar özendiriliyor." diye konuştu.

"İmar affının yerine deprem master planı hayata geçirilmeli"

"İmar affının yerine deprem master planı hayata geçirilmeli" diyen Çeliktürk, "Böylece ilimizdeki yapı stoku ortaya çıkarılacak. 2 milyon nüfusumuz olduğu düşünülürse ve yaklaşık 500 bin konut olduğunu söyleyebiliriz. Bu konutların ne kadarı ruhsatlı, ruhsatsız, depreme dayanıklılık durumu nedir? Bunlar deprem master planı ile tespit edilmelidir. Ardından riskli binalar mümkünse güçlendirilmelidir ve yoksa kentsel dönüşümle yıkılmalı. Gaziantep'te toprak yapısından dolayı özellikle Sarıgüllük ve Değirmiçem bölgeleri ise çok riskli bölgeler. Bu kente yapılacak en iyi yatırım deprem master planını uygulamaya koymaktır. Elbette altyapı hizmetleri önemlidir. Ama Allah korusun bir depremde bunların hiçbiri insanların hayatını kurtarmaz." ifadelerini kullandı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 


 
64 kere okundu.
Diğer Haberler