KERVAN FM 93.7 | HAK YOLUN KERVANI
KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

MÜZİK

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   HADİS DERYASI
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   KADIN SAHABİLER VE BİZ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

İşte bu (Kur'an), kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak bir tek Tanrı olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri iyice düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara (gönderilmiş) bir bildiridir. (İbrahim - 52)

Hadis-i Şerif

Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!

Bunun üzerine bir adam kalkarak: "Ey Allah'ın Resülü, kadınım hacc için yola çıktı, ben ise falan falan gazvelere yazıldım!" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Öyleyse git hanımına yetiş, onunla hacc yap!" diye emretti." [Buhari, Nikah 111]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
israil'i şikâyet etmek veya israil'e karşı strateji…
İslam dünyası, yüzyıl boyunca israil'in önce kuruluşunu, sonra genişlemesini ve nihayet bölgesel bir güç haline getirme çabalarını uluslar arası güçlere şikâyet etmenin anlamsız olduğunu öğrenmiş olmalıdır.

1920'li yıllarda Milletler Cemiyeti'ne yapılan hangi şikâyet ne işe yaradı? Müslümanlar, israil'in o dönemde kuruluş çabalarını, 10 Ocak 1920'de kurulan Milletler Cemiyeti'ne şikâyet ederek sadece zaman kaybettiler, sadece vicdan azaplarını dindirdiler.DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ..
Birleşmiş Milletler, 24 Ekim 1945'te kuruldu; o günden bu yana da Müslümanlar, israil'in önce kuruluşunu, ardından genişlemesini BM'ye şikâyet ettiler. israil, öldürdü, sürgün etti, işkence etti; BM hesabına gelirse kınadı. O kınama öylesine meşhur olmuştu ki çocukluğumuzda büyüklerimiz birinden sitem ettiklerinde sitemlerinin ne kadar hafif olduğunu ifade etmek için “Seni BM kınamasıyla kınıyorum!” diyorlardı. Ama onların dostlarını yarı espriyle kınamaları dahi herhalde BM kınamalarından daha etkiliydi.

ABD'nin “küresel kral” olma sevdasından sonra, ortada BM diye bir şey de kalmadı, şimdi şikâyet kime? israil'i ABD'ye… Ne gülünç bir durum! Rusya ve Avrupa mı? Onlar da Yahudilerin Filistin'de bulunmalarının önemine inanmışlardır. Halklar bazında olmasa bile… Yönetimlerin orada durduğunu bilmeyen mi var?

Müslümanlar açısından bu işlevsiz şikâyet dönemi kapanmalı.

Şimdi, israil'e karşı bilinçli bir düşmanlık için Filistin'e yerleştirilmiş bir israil'in kimin için ne anlama geleceğini sıradan Müslümana ve tüm dünyaya izah zamanıdır.

Müslümanlar, israil'e karşı mücadelelerinde neden haklılar? Bu, bütün boyutlarıyla ortaya konmalıdır. Bu konuda dünya genelinde bir şuur oluşturulmalı ve israil'e karşı fiili adımlar atılmalıdır.

Bu fiili adımların en büyüğü, Müslümanların birlik içinde hareket etmeleridir. Tarihin hiçbir aşamasında yüzde yüz bir birlikten söz edilemez. Nitekim bugün Yahudiler bile azıcık nüfusları bütünlük içinde değiller. Nüfusu iki milyara yaklaşan İslam dünyasını mutlak bir birlikteliğe çekme çabası, sorunun çözümünü yüzyıllarca ertelemek anlamına gelir.

Birlikten kasıt, makul bir birlikteliktir. israil'i sarsmaya ve yerinden etmeye yarayacak bir birliktelik.

İslam dünyasının bunu sağlaması zor değildir. Yeter ki Müslümanlar, israil'in çevresindeki yönetimlerin mevcut duruşlarının o ülkelerin halklarının zararına olduğunu kavrayabilsinler ve kavratabilsinler…

Bu konuda hassas dengelerden ve eksik planlamadan dolayı bugüne kadar ciddi hiçbir adım atılmadı.

Suudi yönetimi mi?
Şimdiye kadar hepimiz, bir şekilde Suudi'ye kızdık ama ne yazık ki İslam dünyasında Suudi'nin israil politikasını tahlil eden doğru dürüst bir çalışma yapılmadı. Zira Filistin konusu üzerine çalışacak etkili bir enstitümüz yok.

Bizim Suudi ve benzerlerinin israil politikası ile ilgili bildiklerimizin çoğu yorumdan ibarettir. Bu konuda bir belge toplama ve bu belgeleri Müslümanların konuştukları farklı dillerde yayımlama gibi bir çalışma yapılmamıştır.

Veya ne yapılırsa Yahudi yerleşimciler, israil'in vaatlerine rağmen Filistin'e yerleşmeyecekler? Bununla ilgili kimsenin bir bildiği yok.

israil'le mücadele, söz konusu uluslar arası güç bağlantılarından dolayı, tek bir halka veya bir iki ülkeye yıkılmayacak kadar büyük ve uzun soluklu bir mücadeledir. Bu mücadelenin çok daha bilinçle yapılması için mücadele ile ilgili yeterli bilgiye ihtiyaç vardır.

İslam dünyası, israil'e karşı bir stratejiden yoksundur. Müslümanlar, israil konusunda iş gören bir stratejiye ihtiyaçları vardır. İslam dünyasının israil'e karşı mücadeleyi bir stratejiye dönüştürmesi ise ancak bu sahadaki bilgi eksikliğini giderecek kurumların oluşmasıyla mümkündür. Bu doğrultudaki kıpırdama ne yazık ki yeterli değildir.

A.KADİR TURAN


 
175 kere okundu.
Diğer Haberler