KERVAN FM 93.7 | HAK YOLUN KERVANI
KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

MÜZİK

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   HADİS DERYASI
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   KADIN SAHABİLER VE BİZ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Hatırla ki İbrahim şöyle demişti: "Rabbim! Bu şehri (Mekke'yi) emniyetli kıl, beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!" (İbrahim - 35)

Hadis-i Şerif

Allah'ın kitabını okumak ve ders yaparak onu mutaala maksadıyla Allah'ın evlerinden birinde veya başka bir yerde bir araya gelen cemaate, muhakkak ki, Allah gönül huzuru verir. Onları rahmet ve lütfuna boğar. Melekler onların etrafını sarar ve Allah onları -Mele-i 'Âlâda- yanında bulunanların huzurunda överek anar. [Tirmizi, İlm 2]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
'Camilere sahip çıkmamız lazım'
Gaziantepli vatandaşlar, camilerin Müslüman toplumun sembollerinden olduğunu belirterek 'Allah'ın evi' olarak bilinen camilere herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi."Camiler ve Din Görevlileri Haftası" dolayısıyla değerlendirmelerde bulunan Gaziantepli vatandaşlar, camilerin birlik ve beraberliğin simgesi olduğunu, Müslümanların camilere sahip çıkması gerektiğini ve namazların mümkün olduğu müddetçe camilerde kılınması gerektiğini belirttiler.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanmakta olan "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" münasebetiyle Gaziantepliler İLKHA'ya değerlendirmelerde bulundu.

Camilerin birlik ve beraberliklerinin pekiştirildiği, sosyal dayanışmanın temellerinin atıldığı ve ibadet edilen mekanlar olduğunu belirten Haci Durdu Girgin, toplumsal dayanışmanın sağlanmasında da camilerin fonksiyonun önemli olduğunu söyledi.

"Camilerin olduğu yerler bir Müslüman beldesinin olduğunun ispatıdır"

Camilere sahip çıkılması gerektiğini belirten Girgin, cemaatle namaz kılmanın önemine de değinerek şöyle konuştu:

"Camiler Haftası öncelikle bütün İslam âlemine hayırlara vesile olsun. Camiler cemaatlerle şenlenir. Camilere sahip çıkmamız lazım. Sadece Camiler Haftası'nda değil, her haftayı biz Camiler Haftası gibi değerlendirmemiz lazım. Camilerin süsü cemaattir. Cemaatler olduğu müddetçe camilerimiz her zaman şenlenir. Camiler Haftası da buna bir vesile olmuş olur. Bir şehrin en güzel mekânı camilerdir. Camilerin olduğu yerler bir Müslüman beldesinin olduğunun ispatıdır. Neticede camiler o şehrin bir simgesidir."

"Camilerimize sahip çıkmalıyız"

Müslümanların camilere sahip çıkması gerektiğini, namazların mümkün olduğu müddetçe camilerde kılınması gerektiğini belirten Süleyman Kaya da "Camiler biz Müslümanların tek toplantı mekanlarıdır. Müslümanların birbirini gördüğü, bir araya geldiği mekânlardır. Camilerimize sahip çıkmalıyız, temiz tutmalıyız. 'Cami' kelimesinin ne anlama geldiğini iyi bilmemiz gerekir. Camiler toplanma, dertleşme ve ibadet yerleridir. Bir insanın dini veya sosyal konuda bir derdi olduğu zaman camiye gelip büyüklerimizden öğüt alabilir. Bundan dolayı bizler camilerimizi boş bırakmamamız lazım. Beş vakit namazımızı mümkün oldukça camilerde kılmalıyız. Günümüzde camilerin içinin ve dışının çok güzel olduğunu görüyoruz. Ama maalesef içi boşalıyor." dedi.

Camilerin insanların huzur bulduğu, Allah'a karşı kulluk görevini yerine getirdiği ve manevi bir huzur bulduğu mekanlar olduğunu vurgulayan Ali Kaya ise özellikle gençlerin camilere alıştırılması için bazı faaliyetler yapılması gerektiğine işaret etti.

Kaya, "Allah camilerimizi cemaatle, ibadetlerle zenginleştirsin. Gençliğimizi de cami yolundan yoksun bırakmasın. Gençlerimizi camilere alıştırmamız için çok faaliyetler yapmalıyız. Bu hafta da büyük bir önem arz etmektedir. Camiler toplumun bir araya geldiği, birlik, beraberliğin sağlandığı mekânlardır. Cami dediğimiz zaman cemaat akla gelir. Peygamberimizin de 'namaza çağrıldığınız zaman Allah'ı zikretmeye koşunuz' dediği gibi namazlarımızı camilerde eda etmeliyiz. Mazeretsiz olarak camiye gitmemek bir Müslüman için büyük bir eksikliktir. Günde beş vakit namazı camide kılmak o manevi havayı yakalamak ve 27 derece sevaptan mahrum kalmak bizim için büyük bir eksikliktir." şeklinde konuıştu.

"Camilere cemaat olmak, Allah'a misafir olmaktır"

Bilal Akar da "Camiler, İslam'ın öğretilip yaşatıldığı Beytullah'ın birer şubeleridir. Camiler yeryüzünde Müslümanların bir araya geldikleri, görüşüp buluştukları, omuz omuza ve gönül gönüle kaynaştıkları mukaddes mekanlardır. Camilere cemaat olmak, Allah'a misafir olmaktır. Camiler insanların birbirini sevmelerine de vesile olur." diye belirtti.

 Kendisi gibi genç arkadaşlarını camilere davet eden Tevfik Bilen de şunları söyledi:  "Gençlerimizin camilere gelip İslam'ı öğrenmesi lazım. Bundan dolayı gençleri camiye davet edip, onları camilere ısındırmak için faaliyetler yapmamız lazım. Gençlerimizi camilere davet ediyoruz. Gençler camilere gelirse İslam güçlenir. Şu an kafirler nasıl çalışıyorsa Müslümanlar olarak biz daha çok çalışmalıyız. Onun için gençlerin camilerde toplanıp, İslam'ı öğrenip ve bu dini insanlara tebliğ etmesi lazım." diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)


 
227 kere okundu.
Diğer Haberler