KERVAN FM 93.7 | HAK YOLUN KERVANI
KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

ESMA-ÜL HÜSNA

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   KUR'AN İKLİMİ
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
20:00   TARİHTE BUGÜN
19:30   MÜZİK
21:00   MÜZİK
22:00   KÖYLÜNÜN SESİ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Hatırla ki İbrahim şöyle demişti: "Rabbim! Bu şehri (Mekke'yi) emniyetli kıl, beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!" (İbrahim - 35)

Hadis-i Şerif

Kim, sözleşme yaptığı kimseye zulmeder, hakkını kısar veya gücünün üzerinde bir şey emreder yahut rızası dışında bir şeyini alırsa kıyâmet günü onun aleyhine bizzat ben delil (ve davacı) olacağım. [Ebu Davud, Harac 33]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
'Şehrin kalbi camilerdir'
Gaziantep'te düzenlenen 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' programında konuşan Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, şehirlerde camilerin önemine vurgu yaparak, şehirlerin kalbinin camiler olduğunu söyledi.Gaziantep'te düzenlenen "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" programında konuşan Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık, şehirlerde camilerin önemine vurgu yaparak "Cami yoksa İslam şehri de yok. İslam şehri yoksa İslam medeniyetiniz yoktur. Şehirlerin kalbi camilerdir." dedi.

Gaziantep İl Müftülüğü tarafından müftülük konferans salonunda "Cami, Şehir ve Medeniyet" konulu bir program düzenlendi. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda DİB tarafından hazırlanan ve camilerin önemini anlatan sinevizyon gösterimi izlendi.

Programa konuşmacı olarak katılan Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, İslam medeniyeti, İslam şehri ve camilerin önemini anlattı.

Açık, "Bizim kafamızda, zihin dünyasında bir İslam şehri varsa, İslam şehri oluşturmak istiyorsak, İslam şehrinin sokaklarında, caddelerinde ve İslam şehrinin olduğu bir mekanda teneffüs etmek istiyorsak o zaman Medine'yi anlamamız gerekiyor. Medine'yi anlamamız içinde Mescid-i Nebevi'yi anlamalıyız. Çünkü peygamberimiz hedef olarak bir şehri nasıl İslam şehri yaptığını orada görüyoruz. Yesrib'i bir anda nasıl Medine'ye çevirdiğini görüyoruz. Çok kısa bir dönem içerisinde Yesrib'i nasıl İslam şehrine çevirdiğini düşünmemiz lazım. Daha devesinden bile inmeden önce şehrin merkezine mescidi neden oturttuğunu düşünmeliyiz." dedi.

"Mescid'i Nebevi'yi anlamak lazım" diyerek konuşmasını sürdüren Açık,  "Bulunduğunuz ortamı, şehri değiştirebilirisiniz, dönüştürebilirsiniz. Hz. Muhammed'in sahabesiyle birlikte yaptığı gibi. O dönemde Müslümanların sayısı bin 500, Yahudi, Hristiyan ve müşriklerin sayısı ise 8 bin 500 kişi. Yani bu azlık ve çokluk meselesi değil. Önemli olan istek, arzu, şehri dönüştürmek ve 'ben burayı İslam şehri yapmak istiyorum, İslami bir şehirde ikamet etmek, Müslüman'ca yaşamak istiyorum' diye bir arzunuz varsa Mescid'i Nebevi'yi anlamak lazım." ifadelerini kullandı.

Açık, "Birde Mescdi'i Aksa'yı anlamak lazım. Mescdi'i Aksa'yı da kök itibariyle ola ki kaybettiğiniz bir belde varsa, bulunduğunuz yerinde mübarekleşmesi için diyelim ki Antep'te yaşıyorsunuz, Antep için dua edebilirsiniz. Peygamberlerin Mescdi'i Aksa'ya dua ettikleri gibi. O dua ise çalışmak ve gayrettir. Peygamberimizde aynen Mescid'i Nebevi için dua etmiştir. Cami yoksa İslam şehri yok. İslam şehri yoksa İslam medeniyetiniz yoktur. Şehirlerin kalbi camilerdir."şeklinde konuştu.

Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik de, "Camiler ve Din Görevlileri Haftası"na sahip çıkılması gerektiğini belirterek, Gaziantep İl Müftülüğü tarafından yapılan projeleri anlattı.

Programda "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" kapsamında kent genelinde düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.

Programa, Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, Kilis İl Müftüsü Mahmut Karatepe, Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, ilçe müftüleri ve davetliler katıldı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 


 
216 kere okundu.
Diğer Haberler