KERVAN FM 93.7 | HAK YOLUN KERVANI
KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

ESMA-ÜL HÜSNA

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   KUR'AN İKLİMİ
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
20:00   TARİHTE BUGÜN
19:30   MÜZİK
21:00   MÜZİK
22:00   KÖYLÜNÜN SESİ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Andolsun ki, biz size Hakkı getirdik. Fakat çoğunuz Haktan hoşlanmıyorsunuz." (Zuhruf - 78)

Hadis-i Şerif

İlim İslam'ın hayatıdır, imanın direğidir. İlim öğrenen kimsenin mükafatını, Allah tam tamına verir. Bir kimse öğrenir ve öğrendikleri ile amel ederse, Allah bilmediklerini de öğretir. [Muhtarü'l-Ehadis, 1.100: 786]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Nalbant mesleği tarihe karışıyor
Gelişen teknolojiyle birlikte kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında yer alan nalbantlık mesleğini sürdüren ustalar, eski günlerini arıyor.Bir dönemin en popüler mesleklerinden biri olan nalbantlığa olan talebin düşmesiyle birlikte nalbant ustalarının sayısı da parmakla sayılacak kadar azaldı.

Gelişen teknolojiyle birlikte kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında yer alan nalbantlık mesleğini sürdüren ustalar, eski günlerini arıyor. Bir dönemin en popüler mesleklerinden biri olan nalbantlığa olan talebin düşmesiyle birlikte nalbant ustalarının sayısı da parmakla sayılacak kadar azaldı.

Eski yıllarda bütün şehirlerin belli semtlerinde nalbant malzemesi satan dükkânlar ve nalbantlar bulunurken, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu tür hayvanlar kullanılmadığından, nalbantlık mesleği de birçok kentte yok olmaya başladı.

Gaziantep'in Nizip ilçesinde 10 yaşında başladığı dede mesleği nalbantlık mesleğini ilçede tek başına sürdüren Mustafa Karaçalı, eskiye nazaran iş yapamadıklarını belirtti.

Atlara çaktığı nalları kendisinin ürettiğini ifade eden Karaçalı, mesleği yapacak çırak bulamamaktan yakındı.

Daha önce ilçede 5 nalbantçının olduğunu dile getiren Karaçalı, '10 yaşında bu mesleğe başladım. Bu meslek dede ve baba mesleğidir, 37 yıldır yapıyorum. Nizip'te önce 5 tane nalbant vardı, şu anda yalnız ben kaldım. Başka yapan yoktur. İşlerimiz eskisi gibi değil, iş kalmadı, çok az, eskiden boş vaktimiz olmazdı. Şu anda rahvan atları var, yarışlara giden atlar onlara nal çakıyoruz. Önceden at arabaları vardı, araba atlarının ayaklarına nal çakıyorduk, onlar da kalmadı.' dedi.

'Şu anda bu işte çalışacak hiç kimse olmadığı gibi, rağbet de yok'

Yanında çalışacak eleman bulamadığını söyleyen Karaçalı, 'Taşıtların çoğalmasıyla bu iş de engellendi. Önceden at arabası vardı, motorlu taşıtlar yoktu. Motorlu taşıtlar çoğaldıkça at arabaları kalmadı, bu iş de rağbet görmedi, son nesil bitti. Şu anda bu işte çalışacak hiç kimse yok, rağbet de yok. Adama 'Çocuğun gelsin burada çalışsın' diyorum, bana 'Bu işin zamanı mı kaldı?' diyor. Onun için bu mesleği merak eden yoktur ama ben yine de mesleğimi seviyorum, seve seve yapıyorum.' ifadelerini kullandı.

'45 gün içerisinde bir atın nallanması lazım, nal düşse de düşmese de bu işlem yapılır'

At nallarının 45 günde bir değişmesi gerektiğine vurgu yapan Karaçalı, 'Nalları kendim yapıyorum, ocağım var. Sadece çiviyi satın alıyorum. Geri kalan her şeyi dükkânım var çarşıda orada kendim yapıyorum. Bir nalın 45 gün ömrü vardır, 45 güne kadar tırnak uzar ve o atın nallanması lazım. Yoksa giderken ayağı ya yere takılır, ya topuğuna çalar. Yani 45 gün içerisinde bir atın nallanması lazım, nal düşse de düşmese de bu işlem yapılır. 4 nalı şu anda 60 liraya çakıyoruz. 4 nal yaklaşık 30 liraya mal oluyor, 30 lira da el emeği alıyoruz.' şeklinde konuştu.

'Arabam da var ama ata binmek daha güzel, bir de insanı rahatlatıyor'

Aynı zamanda at besleyip yarışlara katılan Karaçalı sözlerine şöyle devam etti:

'Atlarımız var, arkadaşlar beraber besliyoruz. Kupamız da var. Burada rahvan yarışları oldu, kupaları orada kazandık. Yani bu her ilde oluyor. Ayda bir, iki ayda bir rahvan yarışları oluyor, atları oraya götürüyoruz, orada koşturuyoruz. Ata binmek çok güzel. Valla müthiş bir şey yaşamak lazım onu, yaşamayanlar bilmez. Atın üstüne binince insan bir başka oluyor. Çok mutlu oluyorum rahat ediyorum. Arabam da var ama ata binmek daha güzel, bir de insanı rahatlatıyor tabi araba gibi de değil.' (M. Hüseyin Temel, Mehmet Çetin - İLKHA) 


 
227 kere okundu.
Diğer Haberler