KERVAN FM 93.7 | HAK YOLUN KERVANI
KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

HATM-İ ŞERİF

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Sizi bir çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir eden ancak O'dur. Bir de O'nun katında muayyen bir ecel (kıyamet günü) vardır. Siz hala şüphe ediyorsunuz. (En’âm - 2)

Hadis-i Şerif

"Ey Ömer, nefsim elinde olan Allah'a yemin olsun ki; sen beni nefsinden de daha fazla sevmedikçe gerçek iman etmiş olamazsýn." [Buhari]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
İşaret diliyle Kur'an-ı Kerim öğreniyorlar
Gaziantep'te yaz Kur'an kurslarına katılan işitme engelli kadınlar, Kur'an-ı Kerim öğrenmenin heyecanını yaşıyorlar.Okulların tatil olmasıyla beraber Gaziantep'te başlayan yaz Kur'an kursları kapsamında, Şahinbey İlçe Müftülüğüne bağlı Kur'an kursu ve camilerde küçük yaştaki çocukların yanı sıra işitme engelli kadınlar da Kur'an-ı Kerim öğreniyorlar.

Engelleri nedeniyle pek çok dini bilgiden yoksun olan işitme engelliler, elleriyle Kur'an-ı Kerim ve dini bilgileri öğrenmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Kur'an-ı Kerim'deki Arapça harfleri Türkçe işaret diline çevirerek, işitme engellilere öğreten öğreticiler, eskiden camiyi dahi bilmeyen işitme engellilere hem Kur'an-ı Kerim okutuyor hem de dini bilgiler veriyorlar.

İşitme engellilere Kur'an-ı Kerim ve temel dini bilgileri öğretmek için harekete geçen İl Müftülüğü, yaz Kur'an kursları kapsamında bir kurs açtı. Kursa, yaşları 20 ile 45 arasında değişen 8 işitme engelli kadın kayıt yaptırdı. Kur'an öğreticisi tarafından işitme engellilere verilen dersler sonucunda işitme engelli kadınlar Kur'an-ı Kerim'e geçerek okumaya başladılar.

İşitme engelli kadınlar, Kur'an-ı Kerim'i işaret dili ile öğrenerek ruhlarına aktarırken, Kur'an okumak için büyük fedakârlık gösteriyorlar. İşitme engelli kadınların azmi ise görenleri imrendiriyor.

Yaz Kur'an kursları ve işitme engellilere yönelik açılan kursla ilgili bilgi veren Kavaklık Camii İmam-Hatibi Ahmet Mansur, camilerinde erkek ve kız öğrencilerle birlikte işitme engelli kadınlara da Kur'an-ı Kerim öğrettiklerini söyledi.

Mansur, "Okulların tatil olmasıyla beraber başlayan yaz Kur'an kursları devam etmektedir. Şahinbey İlçe Müftülüğüne bağlı Kavaklık Camii'mizde erkek, kız ve 4-6 yaşındaki yavrularımız ile aynı zamanda işitme engelli yetişkin bayanlara yönelik de derslerimiz devam ediyor. Şu an camimizde 126 erkek öğrenci, 77 kız öğrenci, 4-6 yaş arası 17 öğrenci ile 8 işitme engelli yetişkin bayana yönelik ders verilmektedir." dedi.

Camilerinin her bir köşesinde Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler öğretildiğini dile getiren Mansur, şunları söyledi: "Özellikle de işitme engelli yetişkin bayanlara yönelik Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler öğretilmektedir. Biz, her camimizde ve mahallemizde bu camide olduğu gibi bütün engelli kardeşlerimize dersler verilmesini arzu ediyoruz. Bunun için de İl Müftülüğümüzde kış boyunca 12 arkadaşımıza işaret dili kursu verildi. 13 arkadaşımız da görme engellilere yardımcı olabilmeleri için Braille alfabesini öğrendi. Bu konuda engelli kardeşlerimize yardımcı olmak için bekliyorlar. İnşallah bunun gayreti içerisindeyiz. Rabbim bizleri muvaffak eylesin."

Toplumun kanayan yarasının engelliler olduğunu söyleyen Mansur, bütün engellileri camilere davet ederek, onların da Kur'an-ı Kerim'i öğrenmelerini istediklerini sözlerine ekledi.

İşitme engelli kadınlara işaret dili ile eğitim veren kurs hocası Kifayet Ateş, dinlerini yaşamada zorlanan engelliler için açılan kursun büyük bir ilgi gördüğünü ve engellilerin, Kur'an-ı Kerim'i öğrenmekten dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

İşitme engellilere yönelik kış döneminde de ders yaptıklarını ifade eden Ateş, "Yaz döneminde de yaz kursu olarak başladık ve devam ediyoruz. İşitme engelliler İslam dinini ve ibadetlerini güzel yapabilmeleri için bu dersleri öğrenmek istiyorlar. Bundan dolayı da kursa devam ediyorlar. Biz de onlara en güzel şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda da Türkiye geneli işitme engellilere yönelik umre ödüllü bir bilgi yarışmamız var. Öğrencilerimizi bu yarışmaya da hazırlıyoruz. Bu yarışma ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Şu an yarışmaya hazırlanıyorlar ve onun heyecanını yaşıyorlar." şeklinde konuştu.

Öğrencilerinin Kur'an-ı Kerim'i severek öğrendiklerini ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını belirten Ateş, "İşitme engelliler birçok bilgiye ulaşmada bizim gibi bir o kadar da avantajlı değiller. Bu konuda zorlanıyorlar. O yüzden kendilerine böyle bir fırsat açılmasından dolayı çok mutlular. Kur'an-ı Kerim'i öğrenmekten dolayı çok mutlular. Kur'an-ı Kerim surelerini ezberliyorlar. Önce namaz kılarken belki o süreler ezberlerinde yoktu. Şimdi bu kurslarla daha çok zenginleştiğini ve namazı kılarken daha mutlu olduklarını dile getiriyorlar. Kur'an-ı Kerim'in hem Arapçasını öğreniyorlar hem mealini öğretmeye çalışıyoruz ve hayatlarında da Kur'an-ı Kerim'i yaşamaya çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

Son olarak Ateş, öğrencilerini Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından işitme engellilere özel umre ödüllü bilgi yarışmasına hazırladıklarını belirterek, "11 Ağustos'a kadar başvurular alınacaktır. 25 Ağustos'ta yarışma yapılacak. Yarışma sonucunda kaç kişiyi umreye göndereceğimiz belli değil. Ama bu kişiler başkanlığımızın rehberliğinde inşallah umreye götürülecek ve geri getirilecek." dedi.

İşaret diliyle duygularını anlatan işitme engelli kadınlar ise Kur'an-ı Kerim'i öğrendikleri için çok mutlu olduklarını söylediler. (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)


 
284 kere okundu.
Diğer Haberler