KERVAN FM 93.7 | HAK YOLUN KERVANI
KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

MÜZİK

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   HADİS DERYASI
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   KADIN SAHABİLER VE BİZ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Sizi bir çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir eden ancak O'dur. Bir de O'nun katında muayyen bir ecel (kıyamet günü) vardır. Siz hala şüphe ediyorsunuz. (En’âm - 2)

Hadis-i Şerif

"Ey Ömer, nefsim elinde olan Allah'a yemin olsun ki; sen beni nefsinden de daha fazla sevmedikçe gerçek iman etmiş olamazsýn." [Buhari]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Gaziantep'te kurutmalık sezonu başladı
Gaziantep'te kışın tüketilmesi amacıyla hazırlanan biber, kabak ve patlıcan gibi sebzeler, tezgâhlarda kurutulmaya başladı.Yaklaşık 10 gün süreyle kurutulmaya bırakılan sebzeler,  5 ila 10 TL fiyatlarla kentteki toptancılara ve Türkiye'nin değişik illerine ihraç ediliyor. Dağ yamaçlarında rengarenk görüntü oluşturan kurutmalık sebzeler, izleyenlere adeta görsel bir şölen sunarken, kurutmalıkların rüzgarla olan dansı ve çıkardığı sesler ise belgesel tadında görüntüler ortaya çıkartıyor.

Gaziantep mutfağında önemli bir yere sahip olan kurutmalık sebze sezonunun başladığını belirten Metin Kerse, Güneydoğu bölgesinde kışın tüketmek için binbir zahmetle hazırlanan kurutmalık sebze ürünlerinin aynı zamanda aileler için de önemli bir gelir kaynağı olduğunu söyledi.

Uzun senelerden beri ailece kurutmalık işi ile uğraştıklarını belirten Kerse, yaptıkları işin çok zahmetli olduğunu söyleyerek, "Kurutmalık sebze Gaziantep'ten başka bir yerde olmuyor. Diğer bölgeler rutubetli olduğu için ve kurutmalıklar kurumadığı için sadece Gaziantep'e aittir. Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde sebzeleri yetiştiriyoruz. Toplanan sebzeleri mahalle aralarında kadınlara oyduruyoruz. Daha sonra sergimize getiriyoruz. Serip kuruttuktan sonra yöresel olarak esnaflarımıza sunuyoruz." dedi.

Kurutmalıkların mutlaka güneş altında kurutulması gerektiğini belirten Kerse, "Sezona Haziran ayında başlarız. Ekim aylarının ortasına kadar yani yağmur yere düşene kadar sezon devam eder. Yağmur düştükten sonra da kurutmalıklar kurumaz, heder olur. Hava biraz sıcak olduğunda güneş yakmaması için kurutmalıkların üzerine perde çekiyoruz. Hava serinlediğinde tekrar üzerini açıyoruz." ifadelerini kullandı.

Tek geçim kaynaklarının kurutmalık sebze hazırlama olduğunu ifade eden Kerse, "Sabah saat 07.30 ile 08.00 arası geliyoruz. Akşam da işin bitmesine bağlı olarak saat 17.00-20.00 arasına kadar çalışıyoruz. Sürekli 24 saat buradayız. Gece-gündüz çalışıyoruz. Geçim kaynağımızı kurutmalıklardan sağlıyoruz. Ailece çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

"Hava sıcak oluyor ama ekmek parası"

Kavurucu sıcaklarda çalışmanın yorucu olduğunu belirten Kerse, "Patlıcanın oyulması ile kurutulması üç gün sürer. Biberde hava çok sıcak olduğu dönemlerde 7 ila 10 gün arasında kuruyor. Salatalık ile acir de patlıcan gibi üç günde kuruyor. En geç kuruyan biberdir. Kırmızı biber 7 günde kurur, yeşil biber de 10-11 günde kurur. Her düzünde 50 adet var. Patlıcan ve biberleri ev hanımlarına veririz, oyalar 50'şer adet olarak düzerler. Biz de getirip burada kurutmak için sereriz. Hava sıcak oluyor ama ekmek parası. Başka türlü de olmuyor. Zaten üç ay gibi bir süre çalışıyoruz. Kışında satıyoruz. Bu sıcaklığa da katlanıyoruz." diye konuştu.

Ahmet Polat da kurutmalığın merkezi olan Oğuzeli ilçesinde her gün milyonlarca sebzenin oyularak kurutulduğunu ve kurutmalıkların yüzlerce kişi için geçim kaynağı olduğunu belirtti. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İran'ın Ahvaz kentinde dünya sıcaklık rekoru


 
370 kere okundu.
Diğer Haberler