KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

HATM-İ ŞERİF

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

O halde, sakın Allah'ın peygamberlerine verdiği sözden cayacağını sanma! Çünkü Allah mutlak üstündür, kimsenin yaptığını yanına bırakmaz. (İbrahim - 47)

Hadis-i Şerif

Herşeyin bir zirvesi vardır. Kur'an-ı Kerim'in zirvesi de Bakara Suresidir.
Çünkü bu surede öyle bir ayet vardır ki o, Kur'an ayetlerinin efendisidir. Bu Ayet-el Kürsî'dir. [Tirmizi, Fezail-Kur'an 2]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Çocukları dağa kaçırılan anaların çığlığı

Yıllardır oğullarından ayrı olan yüreği yanık annelerin “Çocuklarımızı istiyoruz; çocuklarımızın mağaralarda yaşamasını istemiyoruz!” talebi çok haklı, meşru ve aynı zamanda çok masum bir taleptir.

Bu masum talepleri güncel çekişmelere alet etmek ve bu feryatlar üzerinden hesaplar yapıp siyasi rant sağlamaya çalışmak insanî ve vicdanî bir tutum değildir.

Annelerin çocuklarına kavuşma arzusu, siyasi kazanımlardan ya da partisel çıkarlardan çok daha kıymetlidir. Bu anneler, herhangi bir siyasi hesap ve çıkar için eylem yapmıyorlar. Sivil ve meşru tepkilerini ortaya koyup evlatlarına kavuşmayı arzuluyorlar.

Bir annenin çocuğuna kavuşma arzusu kadar doğal başka bir talep olabilir mi? Hayır tabi ki. O yüzden bu feryatlara kulak verilmelidir. Çocukları PKK tarafından dağa kaçırılan anaların haklı çığlığına sahip çıkılmalıdır. Zira bu konu, siyasi tarafgirlik meselesi değildir; partiler üstü bir meseledir.

PKK’nin uzun yıllardır Kürt ailelere yaşattığı acıya parmak basan anaların bu anlamlı eylemi, siyasi hesaplara ve bireysel pazarlıklara kurban edilmemelidir.

Anaların gözyaşının dinebileceği, ailelerin çocuklarına kavuşabileceği ve Kürtler üzerindeki PKK hegemonyasının sona erebileceği toplumsal bir mesele olarak ele alınmalıdır.

Bu hassas süreçte devletin atacağı adımlar ve başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümet yetkililerinin yapacağı açıklamalar çok önemlidir.

Bu süreçte atılacak yanlış adımlar, PKK ve HDP’nin işine yarayacak ve bununla birlikte muhalefet bloğunun hükümete karşı elini güçlendirecektir.

Hükümet bu süreci doğru bir şekilde yönetemezse, daha büyük ve kalıcı sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Şu anda kamuoyunda bu mesele, iktidarın siyasi bir kampanyası olarak algılanmaktadır. Oysa mutlak çözüm için meselenin “toplumsal bir mesele” olarak ele alınması gerekmektedir. O yüzden hükümet bu algının önünü almak adına girişimde bulunmalıdır.

Hükümet ve ona yakın medya, ailelerin eylemine sahip çıkmaya elbette devam etmeli ancak bunu sadece HDP ve PKK’yi eleştirme kampanyasına çevirmemelidir; meseleye daha kapsayıcı ve çözüm odaklı yaklaşmalıdır.

Ana muhalefet partisi CHP, çocukları PKK tarafından dağa kaçırılan ailelerin eyleminde daha çok sessiz kalmayı tercih etmiştir. İnsan hakları ve ihlaller konusunda duyarlı olan bazı kişi ve kesimler de ana muhalefet partisi gibi sessizliklerini sürdürmüşlerdir. Bu durum, kamuoyunun dikkatinden kaçmamıştır.

Türkiye’yi ilgilendiren bir konu olmasına rağmen, CHP’nin ailelerin bu haklı eylemine tam manasıyla sahip çıkmaması ve acılı annelerin yanında yer almaması, partilerinin toplumsal hassasiyetler konusundaki tutumlarını ortaya çıkarmıştır. CHP ve hatta İYİ Parti bu konuda halkın düşüncelerine ve hassasiyetlerine ne yazık ki tercüman olamamışlardır.

Oysa bu meseleye siyasi çıkarlar bir kenara bırakılarak yaklaşılmalıydı. Evlatları dağa kaçırılan annelerin feryadına, insanî duyguları körelmemiş herkesin sahip çıkması gerekirdi. Ancak öyle olmadı. Bir kesim bu eylemleri haklı görürken ve desteklerken, PKK çizgisinde siyaset yapan HDP başta olmak üzere bazı taraflar ise bu eylemleri yanlış buluyor ve eleştiriyor.

Son söz olarak: Acılı ailelerin evlatlarına kavuşmak için başlattıkları eylemlere, sorumluluk bilinciyle vicdan ehli herkesin sahip çıkması, siyasi hesaplar ve çıkarlar düşünülmeden bu konuya partiler üstü yaklaşılması ve özellikle hükümetin doğru ve yapıcı yöntemlerle meşru talepleri karşılayacak köklü çözümler bulup bunların gereğini yerine getirmesi neticesinde istenilen bir sonuç elde edilebileceği kanaatindeyim. M.ŞERİF DURMAZ


114 kere okundu.
Diğer Makaleler