KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

HATM-İ ŞERİF

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Sabrederek ve namaz kılarak (Allah'tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah'a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir." (Bakara - 45)

Hadis-i Şerif

"Mal sadaka ile eksilmez." [Ebu Hureyre]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
İnsana Değer Verdiren Değerleridir

Genelde insanlar makama ve prestije yatırım yaparak ebedi yatırımlar yaptığını düşünür. Oysaki makama,  mevkiye, koltuğa değer veren insandır, onun şerefli yönüdür. Bu tür statülerin kazanımları bir yere kadardır. Asıl makam, mevki, izzet, şeref Allah’ın yanında ve katındadır.

İnsanların statü değişikliğini dikkate alarak üzülmesi doğru bir yaklaşım değildir. Neden ben doktor olamadım, neden ben hâkim olamadım, neden ben istediğim yerde değilim demesi bir istek olabilir fakat bir hak değildir. Asıl hak, hakka yakınlıktır. Sen hakka yakın isen demek ki doğru yerdesin.

Statünün sosyolojik bir kavram olması, geçici olması, toplumsal boyutunun olması iyice düşünülmesi gereken bir konudur. Geçici makamların ebedi makamlara tercih edilmesi, geçici makamlar için çalışılırken ebedi mükâfatlar için çalışılmaması (Salih amel) mantıklı bir ticaret olmadığı gibi mantıklı bir yaklaşım da değildir.

Sadece sosyolojinin statüye bakışını önceleyerek bir bilinç oluşturmak eksik olur. Madem ömrümüzün ebedi kısmını ahiret yurdunda geçireceğiz, madem bütün güzelliklerin yurdu orası, o zaman misafir olduğumuz bir dünyada dolabın eski olması, koltuğun eski olması, arabanın eski olmasının ne önemi var.

Böyle bir çıkarım yaptıktan sonra yapacağımız tek şeyin ahiret yurdu için çalışmak olduğunu söyleyebilirim. Böyle bir hazırlığın mantıklı olacağı kanaatindeyim. İnsanlar, uzaya giderken bile çeşitli tereddütler yaşayıp hazırlık yapıyorsa bizlerin ahiret yurdu için endişe etmemiz garip değil mi? Ebedi ahiret yurdunun bir uzay kadar değeri yok mu?

İnsanlar ev alırken, arsa alırken, dükkân alırken denize yakınlığını, bölge adliyesine yakınlığını, şehir hastanesine yakınlığını dikkate alıyor da ahiret yurdu için hiçbir araştırma yapmayıp gelişi güzel davranması çok mantıklı mı?

Bizleri yaratan kudret, kutsal kitabının çoğu yerinde her iki dünyadan bahseder. Asıl yurdun ahiret yurdu olduğunu özellikle vurgular. Bütün davranışlarımızdan sorumlu olduğumuzu, yaptığımız her davranış biçiminin bir karşılığını olduğunu özellikle belirtir. Bu yüzden Allah’ın buyrukları, peygamberin(s.a.v) nasihatleri çokça okunmalı bunların üzerinde iyi düşündükten sonra da hayatımıza tatbik edilmeli.

Böyle bir ticaretin hem dünyamız hem ahiretimiz için bir kazanç olacağını bilmeliyiz, bu uğurda malımızla, canımızla ve örnekliğimizle sürekli gayret etmeliyiz. Elbette bu gayret aşamasında karşımıza çeşitli zorluklar çıkar bunlar sınav yolundaki dikenlerdir. Her ne kadar bu dikenler canımızı acıtsa da ebedi mutluluklar için hoş görülmeli ve sabrımızı artırmaya vesile olmalıdır. Ancak bu bakış açımızla zorlukları kolaylaştırıp ebedi mutluluğa namzet olabiliriz.

Rabbim, ahiret yolculuğunda karşımıza çıkacak her türlü sıkıntıyı kolaylaştırsın her türlü kazanımlarımızı da kendi yolunda harcamayı nasip etsin.  

Selam ve dua ile…

Hasan YILMAZ


107 kere okundu.
Diğer Makaleler