KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   KADIN SAHABİLER VE BİZ
12:30   MÜZİK
13:00   CUMA SOHBETİ
13:30   MÜZİK
14:00   ÖZEL GÜNDEM
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   ÖZEL GÜNDEM
22:00   ANALİTİK EĞİTİM
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Kendilerine zulmedildikten sonra Allah uğrunda hicret edenleri dünyada güzelce yerleştireceğiz; Ahiret mükâfatı ise daha büyüktür." (Nahl - 41)

Hadis-i Şerif

Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!

Bunun üzerine bir adam kalkarak: "Ey Allah'ın Resülü, kadınım hacc için yola çıktı, ben ise falan falan gazvelere yazıldım!" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Öyleyse git hanımına yetiş, onunla hacc yap!" diye emretti." [Buhari, Nikah 111]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Mehmet Yavuz Hocanın ardından

Bize düşen, gidenin hâlinden ders almaktır…

Mehmet Hoca, başarılı bir edebiyat öğretmeni, kıymetli bir hatip, sözü iktisatlı ve tesirli bir kalem erbabıydı. Bu kimliklerin her birine sayfalar yetmez.

Kendisini tanıdığımda genel başkan yardımcılığı makamında olacak kadar siyasetin içindeydi. Onunla ilgili muhasebe yaptığımda zihnimde en çok yer edinen siyasetçi kimliğidir.

Seküler/laik bir çağda yaşıyoruz.

Bu çağda;

Siyasetçilerin bir kısmı salt laiktir, kendince din ve dünyayı tamamen ayırmış, dünyanın adamı olmuştur, “Allah” demekten korkar…

Siyasetçilerin bir kısmı, yine salt laiktir ama dindarları aldatmak için “Maşaallah” der…

Siyasetçilerin bir kısmı, günlük yaşamında dindardır ama siyasette laiktir. Siyaseti konuşurken farkında olmadan araya dindarlığından unsurlar katar.

Siyasetçilerin bir kısmı, bütün yapısıyla dindardır; siyasetçi olduğu hâlde kürsüye çıktığında bütün anlattığı vaazdan ibarettir. İslam’ın muvahidliği ile Bizans’a bile put kırdırmış altın çağından değildir onun vaazı… Daha çok siyaset dışı kalmış Süryanî-Yakubî azınlık kiliselerinin dünya dışı bir din adamıdır o… Siyasetçi olacağına bir mahalle camisinde halka ahlak sohbetleri yapsa daha hayırlı olur… Farkında değil ama tersinden de olsa o da salt laiktir. Zira çağdaş laikliğin özü, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. O da din ve devlet işlerini birbirinden tamamen ayırmıştır, zira dinin sadece inanç ve ahlakla ilgili kısımlarını konuşmaktan devlete, siyasete bir türlü gelmez.

Müslüman, tam anlamıyla muvahiddir. Tevhide iman eder ve hayatı bir bütün olarak görür. Müslüman, bu bütünleşmeyi pratiğinde başardığı ölçüde yol alır, başarılı olur.

Mehmet Hoca, gerçek anlamda bir Müslüman siyasetçiydi. Siyasi kimliği, Müslüman kimliğinin içinde vücut bulmuştu. Siyasi kimliği, Müslüman kimliği ile tamamen bütünleşmiş, bütün dalları ile onun şemsiyesi altında var olmuştur, hiçbir sözünde ayrışmıyor, kendi başına bir kimliğe dönüşmüyordu.

Mehmet Hoca, yaptığı “dünyevi iş”in bir ibadet olduğunun, Allah yolunda cihad olduğunun sonuna kadar şuurundaydı.  

Bu çağda bu muvahidliğe ulaşabilmek, nadir bir fazilettir.

Kanaatimce Mehmet Hoca’nın en büyük mirası, bu nadir Müslüman siyasetçi portresidir…  

İslamî siyaset üzerine çalışan ilme talip öğrencilerin gelecekte onun bu üstün faziletini araştırma konusu yapmalarını ümit ediyorum. Onların elde edeceği bulgular ve varacağı tespitler, hepimiz için büyük bir kazanç olacaktır inşaallah…

Rabbim, ona rahmet eylesin, öncelikle hane halkına, yakınlarına ve onu seven hepimize sabır versin; genç nesillere ondan istifade etmeyi nasip eylesin… 

ABDULKADİR TURAN


39 kere okundu.
Diğer Makaleler