KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

MÜZİK

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   KUR'AN İKLİMİ
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
20:00   TARİHTE BUGÜN
19:30   MÜZİK
21:00   MÜZİK
22:00   KÖYLÜNÜN SESİ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

O halde, sakın Allah'ın peygamberlerine verdiği sözden cayacağını sanma! Çünkü Allah mutlak üstündür, kimsenin yaptığını yanına bırakmaz. (İbrahim - 47)

Hadis-i Şerif

"Arab'ın Arap olmayana hiç bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvâ iledir." [Ahmed b. Hanbel]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
''İslam ekonomi metodu tüm insanlığa yöneliktir''

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İlahiyat Fakültesi ile Suriyeli Alimler Birliği tarafından "İslam Ekonomisi Sorunlar ve Fırsatlar" konulu konferans düzenlendi.

Konferansta konuşan Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İslam İktisadı Uzmanı Doç. Dr. Ashraf Mohamed Dawaba, İslam'ın imani kalkınmayla beraber, iktisadi kalkınmayı da hedeflediğine dikkat çekti.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen konferans Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İslam'ın hayali bir din olmadığını, İslam iktisadının da gerçekçi sistem üzerine kurulduğunu dile getiren Dawaba, "İslam gerçekleri görerek, yorumlayarak ayağa kalkmıştır. İslam iktisadı sadece Müslümanlar için değil, insanlar için uygun sistemi gerçekleştirmek üzere vardır. Uluslararası bir sistemdir." dedi.

"İslam ekonomi metodu tüm insanlığa yöneliktir"

Dawaba, Müslüman ülkelerin İslam ekonomi sistemini kullanmadıklarını ancak batılı ülkelerin krizden çıkmak için İslam iktisadına yöneldiklerine işaret ederek, şunları söyledi:

"İslam ekonomi metodu tüm insanlığa yöneliktir, adalet üzerine tesis edilmiştir. 2008'de uluslararası ekonomik kriz çıktığında Vatikan'da Papa, İslam ekonomisinden yararlanmak gerektiğine değindi ve 'krizden çıkmak için İslam'ın getirmiş olduğu prensiplere dayanabiliriz' demiştir. O dönem İtalya'daki gazeteciler, o zaman İslam'ı uluslararası krizin tek çözümü olarak yazdı. Faiz oranlarını sıfıra düşürdüler, ucu açık olan satışı durdurdular. İslam iktisadına aykırı olan her şeyi kendi sistemlerinden uzaklaştırdılar. Bence bu ekonomi, batılıların İslam iktisadını anlamaları için hayırlı oldu. Sadece İtalyanlar değil, Ruslar da Sovyetler Birliği dağıldığında İslam iktisadına yöneldi. İslam ekonomisine hayran kaldılar. Müslümanlara, 'elinizde böyle mükemmel bir sistem varken nasıl geri kalırsınız?' diye sorduklarında Müslüman ülkelerin bu sistemi kullanmadığını öğrendiler."

Batılı devletlerin alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed'e hakaretler yağdırdığında hiçbir Müslüman ülkenin yaptırım yapmadığını ancak veliahtlara hakaret içermeyen eleştiriler bile yapıldığında ekonomik yaptırımlar uyguladıklarını belirtti.

Türkiye'nin coğrafi konumu ve görüş açısı bakımından bütün dünyada İslam iktisadında merkez olacak konumda olduğunu ifade eden Dawaba, konuşmasının devamında İslam iktisadının tanımı, dayandığı temeller, karşılaştığı problemler ve oluşabilecek fırsatlar konusunda da katılımcıları bilgilendirerek, Türkiye'nin bu fırsatları değerlendirmesindeki rolü hakkında görüşlerini dile getirdi.

"İslam finansının uygulanabilir 20 çeşidi var"

Dawaba, konferansın devamında İslam finansı, tanımı, önemi, prensipleri, yöntemleri ve piyasadaki tatbikatı hakkında bilgi verdiği konuşmasında şunları aktardı:

"İslam finansı alanında kullanılan finansal ürünler çok çeşitlidir. İslam finansının uygulanabilir 20 çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda hali hazırdaki bankaların ihtiyaç duyduğu metotlar bunlar. Bankaların üç uygulama yöntemi var. Bu uygulamadaki olumsuzlukların giderilmesini istedik. En önemli problemlerden birisi murabaha sistemi, taksitli satış, sipariş ve istisna denilen bir sistem var. Yine aynı şekilde satın almayla biten kiralama sistemi bir de ortaklık, sermaye ve emek ortaklığı şeklinde. Bu sistemler kalkınmayı sağlayabilecek güçtedir. Bu sistemlerden bankalar, kişiler, firmalar ve devlet faydalanabilir." (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)


116 kere okundu.
Diğer Makaleler