KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   İNSAN-I KAMİL
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   ŞEHRİMİZİ TANIYALIM
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Sizi bir çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir eden ancak O'dur. Bir de O'nun katında muayyen bir ecel (kıyamet günü) vardır. Siz hala şüphe ediyorsunuz. (En’âm - 2)

Hadis-i Şerif

Hangi idareci yoksul ve düşkünlere kapısını kaparsa, Allah da ona fakirlik, ihtiyaç ve düşkünlüğüne karşı rahmet kapılarını kapar. [Tirmizi, Ahkam 6]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Sonraki adım CHP’li Cumhurbaşkanı mı?

Bu iki isim, henüz Refah Partisi’nin belediyeleri kazandığı ve özellikle Kürt seçmenin oyunu aldığı süreçte “Türkiye’nin Kürt Sorunu” diye ABD için bir rapor yazdılar. Rapor, tam da 28 Şubat sürecinde kitap olarak yayımlandı.

Rapor, özetle Türkiye’nin siyasi yapısını anlatıyor; Refah Partisi’nin Kürt meselesine ilgisinden duyulan ürküntüyü hissettiriyor. Buna karşılık, güçlü bir çözüm öneriyor:

Kürt meselesini araçsallaştırarak aslında Türkiye’de seküler siyaseti ayakta tutmanın yolunu arayan Fuller ve Barkey, CHP, Cumhuriyetin kuruluş sürecinin iki mağdurundan Alevilerin büyük desteğini kazandı ama Kürtler arasında etkili olamadı. Bundan dolayı amaçlarına ulaşamıyor. Halbuki Cumhuriyetin kurucu aklını temsil eden CHP ile PKK çizgisindeki siyasi partiler arasında zihinsel bir yakınlık vardır. Bu yakınlığın siyasette karşılık bulması, Türkiye’nin geleceği açısından farklı neticelere yol açar, diyorlardı.

Ancak raporda ifade etmeseler de bu buluşma dahi o günlerde bir iktidar getirmiyordu. Bunun için ikili, farklı arayışlara girdiler.

Barkey, sonraki süreçte Türkiye’de ikamet ederek CHP’lileri o noktaya itmek için büyük emek harcadı.  

Fuller ise ABD’ye yerleşmesinde kefili olarak katkıda bulunduğu Fethullah Gülen üzerinde odaklandı. “Ilımlı İslam”ın hem Türkiye hem bütün İslam dünyasında ABD çıkarları için oynayacağı role çalıştı. Bünyesinde pek çok sorun barındıran, uzlaşmaz kesimleriyle bir türlü bütünleşmeyen Solun yerine, Solla ittifak edebilen ve ABD çıkarına da sonuna kadar bağlı, lider bir ulusal Sağ tezini geliştirdi.

Ne var ki hem 15 Temmuz’da bu tez ağır bir darbe aldı hem de ABD’nin mevcut “Medeniyetler Çatışmacıları” İslam dünyasında, ılımlı-radikal farkı olmadan her tür dindar kesimin, iktidarın büyük ortağı olmasına karşılar.

Bunun yanında PKK ve siyasi uzantıları içinde Alevi isimler gittikçe ağırlık kazanıyor. 

Bu durum, Türkiye açısından CHP’ye yeni bir siyaset alanı açıyor. Meral Akşener’in İyi Parti’sinin tutumu da bu alanı genişletiyor. İyi Parti, HDP ile gizli de olsa ittifaka ses çıkarmayarak ABD ve CHP’ye tarihi bir fırsat sunuyor.

Bu fırsat, belediye seçimlerinde Adana ve Mersin gibi HDP oylarının yüzde 10’ların üzerinde olduğu yerlerde CHP’ye iktidar sağladı. Antalya, Ankara gibi illerde dahi ona büyük bir armağan verdi. Bu armağanın CHP içindeki ulusal solu daha da yumuşatacağı ve HDP’li ittifaklara daha da yaklaştıracağı muhakkaktır.

İstanbul Belediyesi’nin son beş yılın katı, ekabir belediyeciliğine karşı, halkçı bir siyasete yönelmesi durumunda aradaki oy farkı daha da kapanacak ve Türkiye, önümüzdeki seçimlerde Sağ kökenli CHP’li bir Cumhurbaşkanı’na teslim edilmeye çalışacaktır.  

Bunun önüne geçmek, Türkiye’nin bağımsızlığına önem veren ve milli değerler üzerinde yol almasını isteyen siyasetçilerin tutumuna bağlıdır. Modern İslamî siyaset, Halid-i Bağdadî Hazretlerinin ihya ettiği "Halkla meşgul olmak mürşidi Haktan ayırmaz. Hak ile baş başa iken de mürşit halktan gafil olmaz" ilkesi ile el-Benna'nın özü devrimci, pratiği ıslahatçı yaklaşımına dayanır.

Bu halkçı ve özü devrimci, pratiği ıslahatçı siyaset yerine halka üstten bakan, katı, affı nadir olan, cezayı alışkanlık edinen bir siyaset, başkalarına kazandırır. A.TURAN


63 kere okundu.
Diğer Makaleler