KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

EZAN VE DUA

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Herkesin yaptıklarına göre dereceleri vardır. Allah (c.c) onlara yaptıklarının karşılığını tam olarak verir..." (Ahkâf - 19)

Hadis-i Şerif

"Mal sadaka ile eksilmez." [Ebu Hureyre]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Timsahın gözyaşları, Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü de o günlerden bir gündür.

Bir asırdan fazladır 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

8 Mart Kadınlar Günü’nün hikâyesi şöyledir.

1908 yılının New York’unda en çok işçi istihdam edilen sektör, tekstil sektörüdür.   Ekonomik kriz sonucunda işçi ücretleri düşmüş, öyle ki kullanılan iğne-iplik, elektrik ve oturulan sandalyelerin ücreti bile işçilerin aylığından kesilmektedir. Haftalık 5 dolar için 65, bazen 75 saat çalışmak zorunda kalınıyor.  

Çalışma şartları ve düşük ücretler işçiler açısından dayanılacak gibi değildir. 22 Kasım 1909’da Local 25 Sendikası genel grev çağrısı yapar. New York’da 40 bin, Philadelphia ve Baltimore'da çoğunluğu kadın işçilerin olduğu 600 gömlek fabrikasındaki 20 bin gömlek işçisi greve katılır.

Bu grev ABD tarihinin "en büyük kadın grevi" olarak kayıtlara geçer. Yaklaşık 3 ay sonra anlaşmaya varılarak grev sona erer.  Yalnız Triangle Gömlek fabrikası anlaşmaya yanaşmaz. 25 Mart 1911 de Tniangle fabrikasının sekizinci katında sönmemiş sigara izmaritinden çıktığı tahmin edilen yangın çıkar ve kısa sürede 9. ve 10. katı da sarar. Çalışanlar asansör ve merdivenlere koşarlar. Fakat yangın merdivenine açılan kapılar kilitlidir. Asansörlerden yalnız biri çalışıyordur. İşçilerden 129’u kadın 146 kişi feci şekilde can verir.

Bu ağır bilançonun sebebi, fabrika sahiplerinin iş çıkışı hırsızlığa karşı çantaları aramak için asansör sayısını bire indirme, izinsiz dışarı çıkmaları önlemek için de yangın merdivenlerine açılan kapıları kilitlemeleri neden olarak gösterilir.

Kadın Sendikalar Birliği ve Local 25 Sendikasına bağlı işçiler iş bırakarak yüzbinlerce işçi cenaze yürüyüşüne katılır ve bu bir protestoya çevrilir.

1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan II. Enternasyonal 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını oy birliğiyle kabul eder.

Görüldüğü gibi kadına zulüm eden de diğer taraftan kurtarıcı postuna bürünen de aynı zihniyettir.

Bir anne, bir eş olan kadını ailesinden koparan, erkekle çatıştıran, çok ağır şartlarda çalışmaya zorlayan, emek ve alın terini sömüren sistem ile Kadınlar Günü’nü ortaya atan zihniyet aynı zihniyettir.

Aileyi parçalayan, aile kurumunu ortadan kaldırmak için her türlü algı ve entrikayı devreye sokan zihniyetle, ailesinden kopartılan kadını sözde sahiplenenler aynı zihniyetin devamıdır.

Zinayı teşvik eden, ahlak adına ne varsa ortadan kaldırmak için çalışan güçler ile kadını sözde kocasına karşı koruma adına isyana teşvik edenler aynı güç ve aynı merkezden emir alan piyonlardır.

Adalet ve fıtrat dini İslam’da, Kadınlar Günü, Anneler Günü, Babalar Günü gibi günler yoktur. Kadın da erkek de Allah’ın kendileri için belirlemiş olduğu emirlere uyarlar. Fıtrat ve yaratılışa uygun rol ve statülerini devam ettirirler. Kadın annedir, erkek babadır. İkisi de aileyi oluşturan iki parçadır. Birbirinin yardımcısı ve koruyucularıdır.  Eğer bu denge bozulursa ne aile kurumu ortada kalır ne de toplum. Ne erkek huzur bulur ne de kadın!

MEHMET EŞİN


147 kere okundu.
Diğer Makaleler