KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

PSİKOLOJİ VE İNSAN

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   BİLGİ REHBERİ(CANLI)
12:00   ANALİTİK EĞİTİM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   KÖYLÜ'NÜN SESİ
14:30   MÜZİK
15:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
15:30   PSİKOLOJİ VE İNSAN
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   YOLUMUZUN YILDIZLARI
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde ne varsa bilir; O'nun ilmi dışında bir yaprak bile düşmez. O yerin karanlıkları içindeki tek bir taneyi dahi bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır. (En’âm - 59)

Hadis-i Şerif

Hangi idareci yoksul ve düşkünlere kapısını kaparsa, Allah da ona fakirlik, ihtiyaç ve düşkünlüğüne karşı rahmet kapılarını kapar. [Tirmizi, Ahkam 6]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Orijinal İnsan Sorunu

Orijinalliği bozan şeyler taklit ve sahtekârlıktır. Görünüşte aslına benzeyen ama hakikatte sahte olan ürünler orijinal değildir.

Ve bugün hiç olmadığı kadar insanın orijinallik sorunu vardır. Elbette insanın sahtesi olmaz. Kimse sahte insan yaratamaz. İnsanı klonlayamaz. Ama insanın orijinalliğini bozan çok sayıda etken vardır. Ve dikkat edilmezse bunlar insanın orijinalliğini bozarlar.   

Peygamberimizin (sav) hayat tercümesine “siyret” adını veriyoruz. Mesela “Peygamberin miladı” veya “Peygamberin hayatı” demeyiz bilhassa “siyer-sireti” deriz.

Peki, neden böyle deriz? Siyret ne demektir?

Siyret; düzenli, orijinal hayat seyridir. Siyrete “orijinal hayat” manasını verebiliriz. Çünkü siyret, Kur’an’da böyle bir anlamda zikredilmiştir.

“Hz. Musa asasını bırakınca yılan oluverdi. Bunun üzerine Allah (cc): “Onu tut ve korkma. Biz onu, ilk orijinal haline,  siyretine…” (Taha:19-21) buyurdu. Ayette geçen siyret, “orijinal görünüm-orijinal vasıf” manasındadır.

Koordinat sisteminde (0,0) başlangıç noktasına “orijin” denir. İnsan asildir, orijinaldir. Normalde koordinatlarını bilir. İnsan sıfır noktasında her türlü saplantıdan uzak bir şekilde yaratılmıştır. Yapay, sahte, düzmece değildir.

Ama insanın sonraki seyri orijinal siyretine halel getiriyor. Orijinalliğini bozuyor.

Sonradan kendi hal ve davranışları, pervasız müdahaleleri kendi orijinalliğini bozuyor. Siyretini ve dahi suretini bozuyor.

Buna fıtrat da deniliyor. Biz bugünün üretim diliyle orijinalite diyoruz. Mesela, taklit ve çürük iş yapan kimse için “sahtekâr” denir. İşte bu, orijinalliğin bozulduğunu ifade eden bir deyimdir. Çünkü insan eli asil şeyler yapmak içindir.

“Sahte kirpik, sahte kaş” denir. Çünkü bunların da takma olanı var. İşte böyle hem maddi hem de manevi açıdan insanın da orijinallik sorunu ortaya çıkıyor. Falanca sahtekârdır denildiğinde onun ahlakının orijinalliğini kaybettiği vurgulanır. Sahte kaş sahte kirpik denildiğinde bunların orijinal olmadığı kastedilmiş olur. “Şuradan veya buradan estetik ameliyatı olmuş” denildiğinde aynı şekilde görüntünün orijinal olmadığı vurgulanmış oluyor.

İşte böyle insanın orijinalliğini koruyabilmesi için örnek siyrete göre siyretini koruması ve güzelleştirmesi gerekir. Sahte akımlara, koparılan kuru rüzgarlara kapılan kimse orijinalliğini kaybeder. Buna karşı en sağlam koruma Efendimizin(sav) siyretidir. Siyerdir. Sünnetidir.

Yarışanlar bunun için yarışsın. Orijinalliği arayanlar burada arasın. Yoksa asla sahtelikten, sahtekârlıktan, sunilikten kurtulamazlar.

ABDULHAKİM SONKAYA


134 kere okundu.
Diğer Makaleler