KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

ESMA-ÜL HÜSNA

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   HADİS DERYASI
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   KADIN SAHABİLER VE BİZ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Sizi bir çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir eden ancak O'dur. Bir de O'nun katında muayyen bir ecel (kıyamet günü) vardır. Siz hala şüphe ediyorsunuz. (En’âm - 2)

Hadis-i Şerif

Hangi idareci yoksul ve düşkünlere kapısını kaparsa, Allah da ona fakirlik, ihtiyaç ve düşkünlüğüne karşı rahmet kapılarını kapar. [Tirmizi, Ahkam 6]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Yetimlerimize sahip çıkalım…

İslam ümmetinin birlik ve beraberlikten yoksun olması, düşmanları tarafından topraklarının işgali, başsız, hamisiz ve halifesiz olmasıyla yetimliği iliklerine kadar yaşıyor.

İslam dini, bütün zayıfları koruduğu gibi yetimi de korumuş, himaye edilmesini, madden ve ma'nen sahiplenilmesini emretmiştir. Kendisi de hem yetim, hem öksüz olan Peygamber aleyhisselamın yetimlere karşı özel bir ilgi ve alakası olmuştur.

Devlet hazinesinden, savaş gelirlerinden yetimlere pay ayrılmış, yetimler için yetimhaneler ve devasa kurumlar kurulmuştur.

Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, ancak ve ancak karınlarını doldurasıya ateş yemiş olurlar ve zaten onlar çılgın bir ateşe (cehenneme) gireceklerdir. (Nisa – 10)

Rüştüne erişinceye kadar yetimin malına ancak en güzel şekilde yaklaşın. Ölçüyü ve tartıyı adaletle tam yapın… (Nisa – 152)

Hayır, hayır! Yetime ikram etmiyorsunuz. (Fecr – 17)

Seni yetim bulup da barındırmadı mı? (Duha – 6)

“Sofralarında yetim bulunduran kimselerin sofrasına şeytan asla yaklaşamaz.” [Ebû Mûsa (R.A) Taberânî (R.A)]

Kalbinin yumuşamasını ve hacetinin görülmesini sever misin? Yetime merhamet et, onun başını oksa ve ona yediğinden yedir. Kalbin yumuşar ve hacetine erişirsin. [Ravi: Hz. Ebud Derda (R.A)]

Allah'a en sevgili ev, içinde ikram gören yetim bulunan evdir. [Ravi: Hz. Ibni Omer (R.A)

Savaş ve çatışmaların çokluğu ve acımasızlığı günümüzde yetim sayısını onlarca ülkenin toplam nüfusunu katlamıştır.  Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve sivil toplum örgütlerinin yaptığı araştırmalarda savaşlar ve doğal afetler gibi sebeplerden dolayı dünyada 140 milyondan fazla yetim var.  Ve bu sayıya her gün 10 bin ekleniyor.

Afganistan'da yaklaşık 2 milyon, Irak'ta 5 milyon, Suriye'de ise 1 milyona yakın çocuğun annesini, babasını veya her ikisini de kaybederek öksüz veya yetim kaldığı tahmin ediliyor.

Bunun yanında akıbeti belli olmayan kayıp çocuklar var. Bazı Afrika ülkeleri, Irak ve Suriye'deki savaş ve çatışmalardan kaçarak Avrupa ülkelerine giden bazı ailelerin çocuklarının akibeti meçhul. 

AB polis teşkilatı Europol'un yaptığı araştırmalara göre, 2015 yılında Avrupa'ya ulaşan 1 milyon sığınmacının yüzde 27'sini çocuklar oluşturuyor. Ayrıca, 10 binin üzerinde öksüz, yetim veya ailesi yanında olmaksızın Avrupa'ya gelen çocuğun ise kayıp olduğu belirtiliyor. (Veriler Anadolu Ajansı'ndan alınmıştır.)

Yetim, dinen ve toplum olarak çok hassas bir konu. Eğer sahiplenilmezse toplumsal felaketler art arda gelecektir. En çok suiistimallerin olduğu kurumların başında çocuk esirgeme kurumların, yetimhanelerin isminin zikredilmesi; suç ve suçlu oranında en fazla yetim ve öksüz büyüyenlerin gelmesi durumu açık seçik ortaya koymaktadır.

Yetim, topluma emanettir. Toplum sahiplenmezse şeytan ve dostları sahiplenecektir. Bu açıdan bütün topluma, devlet ve kurumalara ve yetimhanelere büyük görevler düşüyor.

Bugün İstanbul'da Yetimler Vakfı'nın yetimler yararına düzenleyeceği programa bütün aile efradımızla, tanıdık ve akrabalarımızla iştirak edelim. Bir nebze de olsa kaynayan bu çorbada bir tuzumuz olsun, umulur ki üzerimize rahmetin yağmasına vesile olur.

 

 

Görüş ve Önerileriniz için... 

103 kere okundu.
Diğer Makaleler