KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   BİLGİ REHBERİ(CANLI)
12:00   ANALİTİK EĞİTİM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   KÖYLÜ'NÜN SESİ
14:30   MÜZİK
15:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
15:30   PSİKOLOJİ VE İNSAN
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   YOLUMUZUN YILDIZLARI
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Sizi bir çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir eden ancak O'dur. Bir de O'nun katında muayyen bir ecel (kıyamet günü) vardır. Siz hala şüphe ediyorsunuz. (En’âm - 2)

Hadis-i Şerif

Allah'ın kitabını okumak ve ders yaparak onu mutaala maksadıyla Allah'ın evlerinden birinde veya başka bir yerde bir araya gelen cemaate, muhakkak ki, Allah gönül huzuru verir. Onları rahmet ve lütfuna boğar. Melekler onların etrafını sarar ve Allah onları -Mele-i 'Âlâda- yanında bulunanların huzurunda överek anar. [Tirmizi, İlm 2]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Dünya Oyununda Ofsayt Kuralı

Bu beleşçi, hazırcı tipler aslında hayatın her alanında vardır. Nitekim ofsaytın sözcük anlamı sızmak, sıvışmak demektir. Arapçada ofsayta “tesellül” denir ve Kur'an-ı Kerim bu manada ofsayttan bahseder,

“…İçinizden, birini siper ederek sıvışıp gidenleri muhakkak ki Allah bilmektedir…”(Nur:63) buyrulur. Ayette geçen “tesellül” lafzı ofsayt anlamındadır. Kur'an, bazılarının ofsayt kuralını tanımadığını, tanımayacağını haber veriyor. Bunlar ikiyüzlü, riyakâr, münafık, menfaatçi, açıkgöz tiplerdir. Herkes mecliste otururken onlar arada sıvışıp ve de sızıp başka yere giderler. Bir anda herkesin önünde görünürler. Ya da araya birilerini koyup sanki kendi kabiliyet ve azimleriyle öne geçmişler gibi zuhur ederek hazır bir şekilde makam ve konum elde etmeye çalışırlar. Ama Hak Teâlâ onları ofsayta düşürüyor. Tabiri caizse onlar için bayrak kalkıyor, herkes onların ofsayta yakalandıklarını görüyor.

Hak Teâlâ “dünya hayatı bir oyundur”(Hadid:20) buyuruyor. Madem öyle o zaman herkes hayatta da ofsayt kuralına uyumalıdır. Tesellül nam-ı diğer ofsayt olarak bilinen sızma, sıvışma, hazırcılık değil hakkıyla kazanmak esas olmalıdır. Aksi takdirde Hak Teâlâ mutlaka o tipleri ofsayta düşürür. Onlar için bayrak kalkar.

Top gelirken arkadan gelip öne geçen kimse ofsayta düşmez. Bu fırsat eşitliğidir. Burada kondisyon önemlidir. Motivasyon, zekâ, eğitim ve duygusal yönden daha iyi olan öne geçer. Bu nizami bir durumdur. Bu kimse için ofsayt bayrağı kalkmaz. Belki bayrak ona selam durur.

Toplumda idarede siyasette ekonomide her alanda adaletin, fırsat eşitliğinin, etiğin gerçekleşmesi için ofsayt kuralının uygulanması ve buna uyulması gerekir. Yoksa kralı bile ofsaytta düşüyor ve golü geçersiz sayılıyor. Adam yerinde durup takımını gol atmaya gönderiyor; ama sonra kendisi ofsayta düşüyor. Dünya âleme rezil oluyor.

Bugün Türkiye'de ofsayt kuralını hiçe sayarak öne geçmeye, makam ve konum elde etmeye çalışan tipler var. Ama sonra onlar için bayrak kalkınca rezil oluyorlar.

Ekonomide fırsatçılar da ofsayta yakalanır. Yerinde durarak gelen fırsatı kaleye gönderir. Hanesine kârı yazmaya kalkışır.

Sızma ve sıvışma sıvı ile alakalıdır. Bu da en çok yağ için geçerlidir. Hani yağ erir ya bu nedenle yağcılık kötü bir davranıştır. Çünkü o da sıvışmaktır sızmaktır. Yağcılık ederek eriyerek aradan sızar.

Bazı sözde âlim tipler de ofsayta yakalanır. İlmi namusun kurallarını hiçe sayarlar. Sıvı-şıp kazanç elde etmeye kalkışırlar.

Evet, bazıları ofsaytın kaldırılmasını istiyor. Ama bu kural vazgeçilmezdir. Oyunun tadı, seyir zevki, centilmenliği kaçar diye futbolda bile bu kuraldan vazgeçmiyorlar.  Şekil ve yapı olarak yuvarlak olan dünyanın ve içindeki hayatın futbol kadar da mı ciddiyeti yok? Ve gerçekten dünyada ofsayt kuralı olmayınca oyunun seyir zevki kalmıyor, oyun hiç tat vermiyor. İnsan böyle bir oyunda ne seyirci ne oyuncu ne de hakem olmak istiyor.

Görüş ve Önerileriniz için... 

184 kere okundu.
Diğer Makaleler