KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

HATM-İ ŞERİF

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Namazı dosdoğru kılın ve Allah'tan korkun" (diye de emredildik). O, huzuruna varıp toplanacağınız Allah'tır. (En’âm - 72)

Hadis-i Şerif

"Mal sadaka ile eksilmez." [Ebu Hureyre]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
TÜRKÇE EZAN, AND VE REŞİT GALİP (1)

Danıştay kararını Kemalistlerin, Başkan Erdoğan'ın İş Bankası hamlesine bir misilleme olarak da görmek mümkündür elbette; ama eski YARSAV başkanı Ö. F. Eminağaoğlu'nun kararla bağlantılı olarak “Türkçe Ezan” özlemlerini dile getirmesi meseleyi derinlemesine incelemeyi gerektirmektedir.

Önce Reşit Galip'den başlayalım…

“On parmağında on hüner” mi dersiniz, “Her tarakta bezi var” mı dersiniz, sizin bileceğiniz şey; ama Reşit Galib'in çok ilginç bir kişilik olduğu kesin.

Bakın hangi görevlerde bulunmuş:

“Mübadele Komisyonu delegesi, Aydın Milletvekili, Ankara İstiklal Mahkemesi üyesi, Türk Ocakları Merkez Heyeti Başkan Vekili, Türk Tarihi Tetkik Encümeni Genel Sekreteri, Türk Tarih Kurumu Genel Sekreteri, CHP GYK Üyesi, Halkevleri'nin kurucularından…”

Atatürk'e çok yakın bir isim. C. Kutay, Reşit Galib'in okullarda okutulan bir tarih kitabını bizzat Atatürk ile beraber yazdığını nakleder. (Bilgi Alper Terzioğlu'ndan) Andımız denilen metni de önce kendi çocuklarına okutmuş, sonra Atatürk'ü ikna ederek ilköğretimlerde okunmasını zorunlu hale getirmiş.

Geçmişi çok karanlık bu ismin.

Kendi anlattığı hayat hikâyesinde çocukluğunda “Yahudilerin kurduğu Alliance İsraelite İlkokulu'na girmiş ama bir sene sonra Sultan Abdülhamid'in emriyle okuldan çıkarılmış!”

Sultan Abdülhamid neden böyle bir şey yaptı? Bunu da o okulların ne iş yaptığını anlatan Aron Rodrigue'in “Türkiye Yahudilerinin Batılılaşması” adlı kitabından öğreniyoruz:

“(Bu okullar), Batılılaşmanın yanında öğrencilerinden Yahudilik inancına tam bir bağlılık içinde olmalarını da istemekteydi. Örgüte göre Yahudilik, üstün bir ‘ahlakî' din olarak okullarda verilen eğitimin ayrılmaz bir parçası olmalıydı. Alliance okullarını kuranlar Doğu ve Kuzey Afrika'daki Yahudi halklarının dinsel duygularını güçlendirmeyi, onların Yahudiliğe, Yahudiliğin tarihine ve geleneklerine, iyi ve soylu olan her şeye bağlı olmalarını istemekteydi.

Reşit Galip bir Tıp doktoruydu; ama tıbbın dışında sosyal bilimlerden antropolojiye kadar çok farklı konularla meşgul olmuştu. Mesela Sağlık Bakanlığı değil de Eğitim Bakanlığı yapması çok ilginç bir şey. Ve bir tıbbiyeli olan bu Eğitim Bakanı “kafatası ölçümleri” gibi ırkçılığın zirvesinde sayılabilecek işlere de öncülük ediyor.

“Kafatası ölçümleri” ile ilgili bilgiye Cemal Granda'nın “Atatürk'ün uşağıydım isimli kitabından ulaşıyoruz.

 “Şapka devriminden sonra fes bir kenara atılmış, herkes şapka giymeye başlamıştı. Şapkayla beraber bunu giyecek olanların kafa ölçüleri de ortaya çıkmıştı. 1930 yılında Ankara'dayız. O zaman Milli Eğitim bakanı olan Dr. Reşit Galip, elindeki bir makineyle herkesin kafasını ölçüyor. Dolikosefal mi, Brakisefal mi? Hatırımda kaldığına göre 77-79 gelen kafalar Dolikosefal, 81'den ileri olanlar da Brakisefal.

Atatürk'ün başı ölçüldü ve 81 geldi. Odadakiler sıraya girmişler, başlarının ölçülmesini bekliyorlar. Atatürk, Reşit Galip'e ‘Çelebi'ninkini (yazarı kastediyor) ölç.' dedi. Öbürlerinden önce başım ölçüldü, 81 çıktı. Sevinmeye başlamıştım. Öyle ya, Atatürk'le aynı kafa ölçüsü taşıyordum. Fakat sevincim uzun sürmedi. Atatürk ‘Olmaz! O hayvan kafalıdır. Bir yanlışlık olmasın.' dedi. Neredeyse ağlayacaktım… Alındığımı anlayınca gülmeğe başladı. Tekrar dalıma basarak: Baksana Çelebi'nin kafasına... O melon kafanın benimkiyle ilgisi var mı? Dedi.”(Atatürk'ün uşağının gizli defteri, S:188)

Kaynaklarda Reşit Galib'in kafatasının ölçülüp ölçülmediğine dair bir bilgiye rastlamadım. Belki de ölçtürmüş; ama “umulmadık” sonuçlar karşısında gizleme gereği duymuştur. Köken araştırma uzmanları olan Soner Yalçın, Yusuf Hallaçoğlu ve Yalçın Küçük'ten Reşit Galip ile ilgili bir açıklama bekliyoruz.

Kafatası ölçümleri ile uğraşmış birinin “Varlığım Türk varlığına armağan olsun” türü sözler söylemesini garip karşılamamak gerekir.

Bu konuya devam edeceğiz inşallah.

 

Görüş ve Önerileriniz için... 

170 kere okundu.
Diğer Makaleler