KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

TARİHTE BUGÜN

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Rablerinin huzurunda toplanacaklarından korkanları onunla (Kur'an ile) uyar. Onlar için Rablerinden başka ne bir dost, ne de bir aracı vardır; belki sakınırlar. (En’âm - 51)

Hadis-i Şerif

"Silahla öldürülen nice kimseler vardır ki, ne şehiddir ve ne de övülmeye değer bir kahraman. Yatağında eceliyle ölen nice kimselerde vardır ki, Allah katında şehiddir." [Ebû Nuaym]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Rahip Brunson-Suriye-israil

 Yüzlerce FETÖ kaçakçısını barındıran ABD, bir rahip üzerinden baskı kurarak ambargo uygulayacağını söylüyor. Fakat işin gerçeği nedir ona bakalım:

Biraz geriye gidersek; Suriye iç savaşının başında Türkiye ile birlikte Esed rejimine karşı mücadele veren ABD'nin, şayet Suriye'de Esed gider ve demokratik bir yönetim kurulursa Müslüman Kardeşler benzeri bir yönetimin geleceğini öngörmesiyle ve israil ile alakalı kimyasal silah tehdidinin ortadan kalkmasıyla bu emelinden vazgeçti…

Ayrıca o günlerde ABD'nin hedefinin, FETÖ unsurlarıyla malûl Türk ordusunu Suriye'ye müdahil olmaya teşvik ederek Irak, Suriye, Türkiye ve İran'dan oluşan devletleri parçalayıp bölme planı çerçevesinde burada kendi hizmetinde bir PYD/PKK/PEJAK kuşağı yaratmaktı. Nitekim Türkiye'de daha sonra yapılan DEAŞ saldırıları, çukur savaşları ve en nihayetinde FETÖ darbe teşebbüsü de bu planın yürümemesi üzerine devreye sokulmuş ek senaryolardı.

ABD'nin bütün bu evdeki hesaplarının Ortadoğu çarşısında tutmaması, Rusya'nın Suriye'ye doğrudan müdahil olması ve İran'ın nüfuzunun artarak israil'i tehdit eder hâle gelmesi karşısında ABD, dikkatini iki bölgeye tahsis etti. Bu bölgeler özellikle Fırat'ın doğusu ile Suriye'nin güneyindeki israil'in güvenliği ile ilgili bölgelerdir. “DEAŞ'la mücadele” adı altında, ondan boşalacak bölgeleri kendi kontrolündeki PYD/YPG'ye vermek isteyen ABD, Türkiye'nin alerjisi nedeniyle örgüte bir miktar Arap silahlı gücü katarak SDG adıyla bir kokteyle çevirip kendi nüfuzunu bölgede devam ettirmeye çalıştı. Böylece ilk baştaki plan ve senaryo, saha şartları nedeniyle bir miktar modifiye edilmiş olsa da, ABD ve dolayısıyla israil açısından çok elverişli olan bu plan devreye alınmış oldu.

 Kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeye çalışan bir Türkiye'den rahatsız olan ABD'nin, Türkiye'nin bütün ısrarlarına rağmen DEAŞ'a karşı PYD/YPG ile birlikte mücadele etmesinin sebeplerinden biri de bu hoşnutsuzluktur. Diğer taraftan Rusya'yı dengeleyeceğini hesaplayan ABD, israil'i tehdit eden İran'ı da dizginleme hesapları yapıyordu. Bununla da yetinmeyen ABD, israil'in güvenliği için İran antipatisi olan Suudi Arabistan'ı israil ile anlaştırmak suretiyle, İran'a karşı bir cephe oluşturma yoluna gitmektedir. Zira israil'in korunması, ABD'nin önceliklerinin başında gelmektedir.

Bütün bu hesapların neticesinde; Türkiye'nin İran'a yapılacak ambargoyu kabul etmemesi ve Erdoğan'ın “vatandaşım neyle ısınacak” tepkisi yeniden Rahip Brunson meselesini ortaya çıkardı. ABD, Türkiye'ye de ekonomik yaptırım uygulayacağını açıkladı. Rahip Brunson bahanesi başta israil'in güvenliği olmak üzere yeni hesapların devreye girdiğinin göstergesidir. Netice olarak; Türkiye ABD etkisinden, İran'da Rusya etkisinden kurtulmadıkça elleri zayıf olacak.

 

Görüş ve Önerileriniz için... 

161 kere okundu.
Diğer Makaleler