KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

İşte bu (Kur'an), kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak bir tek Tanrı olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri iyice düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara (gönderilmiş) bir bildiridir. (İbrahim - 52)

Hadis-i Şerif

"Arab'ın Arap olmayana hiç bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvâ iledir." [Ahmed b. Hanbel]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Muharrem Ayı, Haramlar; Hicret ve Kerbela
Muharrem Ayı, Haramlar; Hicret ve Kerbela
 
 
Hüseyin düştü atından sahra-yı Kerbelaya
Cibril git haber ver sultan-ı enbiyaya.
Fuzuli

Muharrem ayı, İslam tarihinde yaşanmış büyük hadiseleri içinde barındırır. Bu hadiselerden bazıları müminler için sevinç ve kurtuluş vesilesi iken; bazıları ise, üzüntü ve keder sebebidir. Resulullah (sav) ve sahabelerinin hicreti bu ayda gerçekleşmiştir.

Mah-ı matem (yas ayı) olarak da isimlendirilen Muharrem ayı, keder ve matemini “Kerbela”dan alır. Zira Kerb-ü bela; bela, mihnet, keder yeridir. Kutsiyetinden dolayı “Mukaddes Muharrem” de denilen Muharrem ayı, isminden de anlaşılacağı üzere haram kılınmış aylardandır. İçinde kan dökmenin haram olduğu aylardan… Ne hazindir ki, içinde kan dökmenin haram olduğu bu ayda, en kutsal kanlar döküldü. Hem de Müslümanların eliyle…

Hicretten Kerbela’ya acı bir yol vardır. Mekke’den Medine’ye hicret ile Kerbela vakası arasında her ne kadar 60 yıl olsa da her iki hadise de aynı ay ve günlerde yaşanmıştır. Muharrem ayı ,her ikisine de şahitlik etmiştir. Birinde Kutlu Peygamber, İslam’ı yaşamak için yurt bulurken; diğerinde kutlu torunu, peygamber şehri de dahil olmak üzere İslam’ı yaşayacak yer bulamayıp, yurtsuz kalmıştır. Kerbela; yurtsuz ve sahipsiz kalmışların faciası ve yurdudur. Mehcurların (terk edilmiş ve sahipsiz bırakılmışların) yurdu…

Kur’anın Müslümanların elinde mehcur kaldığı dönemlerde, Kur’n ehli de mehcurlaşır. Resul (sav) sadece Kur’an için şikayette bulunmayacak elbette. Pek tabii cennet reyhanları için de şikayette bulunacaktır Rabbine. Ve şikayet edeceği kimselerin başında, kendisiyle hicret eden muhacirlerin ve hicretlerine kucak açan Ensarın çocukları gelecektir. Çünkü sevgili torunlarını onlar katletmiştir.

Kanlarının dökülmesi en haram olan kişilerin kanları, kan dökmenin en haram olduğu ayda hem de Müslümanlarca döküldü. Hem de haram ayların kutsallığına ve haramlığına inandıkları halde…

Adamın biri; “ihram halinde elbiseye sivrisinek kanı bulaştığı yahut bir sinek öldürdüğü zaman ne yapmak lazım geleceğini” İbn-i Ömer’den sorar. İbn- Ömer, adamın Iraklı olduğunu öğrenince; “hele bakın, Resülullah Aleyhisselamın oğlunu öldürdüler de şimdi bana sivrisineğin kanından dolayı ne yapmak lazım geleceğini soruyorlar” diye çıkışır.

Nasıl oldu da İslam için bütün varlıklarını feda eden, her şeylerini bırakarak hicret edenler ile her şeyi göze alıp hicrete kucak açanların çocukları bu hale geldi?! Bu sürecin çok iyi tahlil edilmesi ve sebeplerinin iyi görülmesi gerekir.

Günümüz Müslümanları, o dönem Müslümanlarını bu fitneye düşüren sebeplerden uzak değil. Dünyalık makam, mevki, mal-mülk elde etmek için dinlerini satan Müslümanlar bugün de az değil. Zamanın Hüseyinlerine işkence yapan, onları şehit edenler abdestli namazlı Müslümanlardır(!) Tıpkı Kerbelada Hz. Hüseyin’i katledenler gibi. Hz. Hüseyin şehit edilmeden önce son namazını (öğle) kısaltarak kılarken, onu öldürecek olan dini bütün(!) sistem Müslümanları namazlarını tam olarak kılıyorlar.

Kerbela bugün yaşansaydı, bu hadiseye gözyaşı döken pek çok Müslüman, belki elinde kılıç Hz. Hüseyin’in karşısında olacaktı. Çünkü onu öldürenler aynı zamanda onun için gözyaşı dökenlerdir. Geçen yıllarda Halkalı Meydanı’nda yapılan Kerbela etkinliğine katılmıştım. Milli piyango bileti satıcısının uzattığı bileti satın alanın da gözü yaşlılardan olduğunu görünce; dünyalık makam ve mülk için Hz. Hüseyin’i katledenlerin gözlerindeki yaşı anlamıştım.

Hz. Hüseyin’in izinde ve hicret üzeri kalmak duası ile…
Sait Şahin - Doğruhaber2577 kere okundu.
Diğer Makaleler