KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

BİLGİ REHBERİ(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   BİLGİ REHBERİ(CANLI)
12:00   ANALİTİK EĞİTİM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   KÖYLÜ'NÜN SESİ
14:30   MÜZİK
15:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
15:30   PSİKOLOJİ VE İNSAN
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   YOLUMUZUN YILDIZLARI
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Andolsun ki, biz size Hakkı getirdik. Fakat çoğunuz Haktan hoşlanmıyorsunuz." (Zuhruf - 78)

Hadis-i Şerif

"Kul tevâzu edince, Allah Tealâ onu yedi kat göklere kadar yükseltir." [Feyzü'l-Kadîr]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Zeytin dalı incir yaprağı
Zeytinin yağı Kur'an'da nurun kaynağı olarak zikredilir. Bu Nurda da ateş yoktur.(Nur:34) Zaten nur yakıcılığı olmayan ışık demektir. Ateş aşkın, nur ise bilginin kaynağıdır. Ateşin harareti insanda aşk ve şevki, nurun aydınlığı da bilgi ve erdemi ortaya çıkarır. Normalde vakıa budur. 
 
Zeytin ağacının kaynağı ne batı ne de doğudur(Nur:34) Bu sadece coğrafi olarak değil aynı zamanda felsefi ve hikemi olarak da böyledir. Çünkü nur, bir coğrafi bölgeye veya felsefi ekole sıkıştırılamaz. Bu nedenle zeytin ağacından tutuşturulan nur aynı zamanda bilimselliği, ilmi hakikati, objektifliği ifade eder. Bu manada zeytinyağıyla beslenen ışık misal olarak dünyadaki tüm bölgelerde tüm zihinlerde kabul görür. 
 
Buna karşılık incirin çekirdekleri içerdedir ve çok sayıdadır. Tin yani incir zeytine kıyasla tinseldir. Gizemlidir. Karmaşıktır. Nitekim Felsefede tinsel, soyut ve ruhani olan demektir. Bu nedenle tinin bir anlamı da yılandır. Yılan, hareketliği ve kıvraklığı ifade eder. Ayrıca yılana da şeytan denilmiştir. Buradan şuna gelmek mümkündür, zeytin melek ise incir yılandır. Zeytin bilgi ise incir zekâdır, kıvraklıktır. Zeytin, huzurlu ve sakin bir hayat ise incir fantezi ve sanattır. İşte mesele incir ile zeytinin birlikte olmasıdır. Emin belde böyle kuruluyor. Yoksa zeytinsiz belde ürkütücü bir hal alır. İncirsiz belde derinliğini, kıvrak zekâsını, renkliliğini kaybeder. 
 
Zeytin bir içinde birliği incir ise bir içinde çokluğu ifade ediyor. Zeytinde herkesin gözü hakikati gördüğü ve ışıkta kimsenin görüleni yalanlama durumu olmadığı için zeytin birliği ve tekliği ifade ediyor. İncir ise iç âlemi temsil ettiği herkesin farklı hal ve düşüncesi olduğu için içte sayısal çokluğu ifade ediyor. 
 
Zeytin ile incir birlikte ve uyumlu olduğunda ülke-vatan huzur ve mutluluğu elde eder. Zeytinin savaşı incire karşı olmamalıdır. Tek çekirdekli Zeytinin, çok çekirdeği olan incirle birlikteliği kıymet ve anlam ifade eder. Sırf zeytinin olduğu bir dünya tek çekirdekli olur ama tadını ve lezzetini kaybeder. Sırf incirin olduğu bir dünya kendi içinde kaotik ve ürkütücü bir hal alır. 
 
Zeytinin savaşı incire karşı değildir. Karanlığa ve cehalete karşıdır. İncirin tavrı da zeytinin tekliği esas alan idealine karşı değildir. Bunlar bir ve beraber olduklarında dünyada hem nur hem de nar olur. Çokluk içinde birlik, birlik içinde çokluk olur. Yoksa birliği olmayan çokluk yılanların olduğu bir diyardır. Böyle bir yer emin belde vasfını alamaz. Mesele zeytin dalı ile incir yaprağının birlikte olmasıdır. Rivayet odur ki Hz. âdem yasak ağaçtan yedikten sonra ortaya çıkan avretini incir ağacıyla örtmüştür. Çünkü zeytin nurdur örtemez bilakis açığa çıkarır. 
A. HAKİM SONKAYA

315 kere okundu.
Diğer Makaleler