KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

HATM-İ ŞERİF

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

İnkâr eden ve ayetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte onlar, Cehennemliktirker." (Mâide - 10)

Hadis-i Şerif

"Vaktin başında kılınan namazda Allah'ın rızası, sonunda kılınanda da Allah'ın affı vardır." [Tirmizi]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Tanımayın kabul, ama savaş da açmayın!

Irak Kürdistanı'ndaki Referanduma yönelik gösterilen sert tepki açıkçası hepimizi hayretler içerisinde bıraktı.

Tepkinin bu denli şedit olması ve elle tutulur, makul, mantıklı bir gerekçenin ortaya konulmadan bütün bunların yaşanması sizce de çok garip ve anlaşılmaz değil mi?

Suriye'deki katliamlar gerekçe gösterilerek ‘Bir gece ansızın gelebiliriz'i anlamak bir noktada mümkündü de, Irak Kürdistanı'yla ilgili -bunu gerektirecek ne olabilir diye düşünmekten bitap düşüldüğü halde- sahiden haklı bir gerekçenin varlığına şahit olunmadığına göre böyle bir karar nasıl mümkün olabilir veya haklı görülebilir?

‘Kendiniz için istediğiniz bir şeyi mümin kardeşiniz için de istemedikçe mümin (veya kâmil mümin) olamazsınız' hadis-i şerifinden yola çıkarak, bir empatinin yapılması gerektiğini en az benim kadar şu an kanlı-bıçaklı manşetler atan kardeşlerimizin de bildiğini hesaba katarak, olup bitenler konusunda imtihanın farklı olabileceğini ve her babayiğidin her imtihanı alın akıyla atlatamayacağını bir kez daha anlamış bulunmaktayız.

Her seferinde, ‘Kendi kafanıza göre bunu yapamazsınız' ‘Yarın öbür gün ne yapacağınızı nerden biliriz' ‘Sizin zulüm ve katliamlar gerçekleştirmeyeceğinizi nasıl biliriz' ‘Şimdi de tarihi vesikalar ortaya çıktı, sizin kim olduğunuzu biliriz' türünden seslendirilen gerekçeler, referanduma karşı çıkmak için makul ve geçerli sebepler sayılabilir mi?

Referandum sonuçlarıyla alakalı olarak da ‘yüzde 92 almanızın hiçbir kıymeti harbiyesi yok' demek hangi medeni, ‘demokratik' veya hukuki anlayışla izah edilebilir?

Sınırlarımızın ötesinde bir konuda tercihte bulunan bir halkın rey'lerine karşı saygı göstermek niye bu kadar ağır geldi anlamak gerçekten güç.

Dilerim referandumla alakalı dile getirilen savaş, şiddet ve yaptırım söylemleri sözde kalır. Çünkü gerçekten Kuzey Irak'la veya oradaki Kürtlerle ilgili oluşturulacak bir kaosu ne bölge ne de ülke kaldıracak güçte değildir artık. Hele şiddet içerikli bir müdahalenin, pusuda bekleyen vampirlerin iştahını kabartacağından hiç şüpheniz olmamalıdır.

Referanduma katılımın yüzde 70'in üzerinde, evet'in de yüzde 90'nın fevkinde olduğu bir seçimle alakalı, ‘daha katılmayanlar var, onların ne diyeceği veya ne dediği önemli' demek, kendi seçimlerimizi de tartışılır hale getirmez mi? Öyle ya yüzde 90'a itiraz ediliyorsa, yüzde 49'a niye itiraz edilmesin veya tepki gösterilmesin?

Elhasıl.. Oranları filan bir kenara bırakalım da haklı bir gerekçe olmaksızın bu denli sert tepki gerçekten ürkütüyor ve emperyalist güçlerin buradan nemalanmalarına olanak sağlayacağından, endişe kaynağı oluyor. Referandum sonuçlarını kendinize göre kabul etmeyip bir noktada diyelim ki tanımayabilirsiniz ancak savaş da açmayın! ‘O askeri güç, o tanklar, silahlar boşuna sınırda beklemiyor' demeyin! Uç bir durumun devreye sokulacağına ihtimal vermiyorum, ancak bunları dillendirmek bile duygusal tepkinin ortaya konmasında dayanak olabilir, kaçınmak lazım.

Bölgemizdeki her bir anlaşmazlığın, her bir çözümsüzlüğün ‘barış havarileri'nin, emperyalist vampirler olup zücaciye dükkânına dalan fil gibi her yeri tarumar edişlerinden ne zaman ders alacağız? Ne zaman suhuletle kendi sorunlarımızı kendi aramızda konuşarak başkalarına ihtiyaç duymadan çözebileceğiz? Ne zaman ırkî ve taassubî davranmaktan uzak şekilde sorunlarımızı kardeşlik şemsiyesi altında çözmeye çalışarak başkasına nüfuz yolu bırakmadan serfiraz olacağız? Ne zaman…?!!

Selam ve dua ile… 

ABDULLAH ASLAN


429 kere okundu.
Diğer Makaleler