KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

PSİKOLOJİ VE İNSAN

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   BİLGİ REHBERİ(CANLI)
12:00   ANALİTİK EĞİTİM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   KÖYLÜ'NÜN SESİ
14:30   MÜZİK
15:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
15:30   PSİKOLOJİ VE İNSAN
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   YOLUMUZUN YILDIZLARI
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Muhakkak, her zorlukla beraber bir kolaylık vardır." (İnşirâh - 6)

Hadis-i Şerif

Kim, sözleşme yaptığı kimseye zulmeder, hakkını kısar veya gücünün üzerinde bir şey emreder yahut rızası dışında bir şeyini alırsa kıyâmet günü onun aleyhine bizzat ben delil (ve davacı) olacağım. [Ebu Davud, Harac 33]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Lütfen bayramları zorlaştırmayalım

Eğer daha bayram gelmeden aile reisini bir korku ve panik alıyorsa, adamcağız kara kara düşünmeye başlıyorsa bu nasıl bir bayramdır diye sormamız gerekir.

Öncelikle israfa varan ve bayramları bir faşing, karnaval havasına büründüren harcamalardan söz ediyorum. Lütfen kaçınalım bu çılgın tüketimden.

Dört gözle bayramı bekleyen esnaf bizim söyleyeceklerimize kızabilir fakat birilerimizin sıkıntıya düşme pahasına yapacakları alış verişler diğerlerimizin mutluluğu olamaz, olmamalıdır.

Belki bu konuda küçüklere söz dinletemiyor olabiliriz fakat az çok aklı erenlere bir şeyler söyleyebiliriz. Kendilerinin ve çocuklarının giyim kuşamlarını bayrama denk getirenlere söyleyecek bir şeyimiz yok. Fakat sadece bayramda kullanıldıktan sonra bir kenara atılacak şeyleri satın alırken defalarca düşünmeliyiz. Elbise ve oyuncak mezarlığına dönüşen evlerimizi bir daha gözümüzün önüne getirelim ve Allah'tan korkalım.

Aynı zamanda bayramları zorlaştırıyoruz, bayramlar bazılarımıza gerçekten pahalıya mal oluyor, bu arada hikmetini kaybediyor.

İslam her şeyin kolayını istiyor, Peygamber Aleyhisselam da hayatının her anında bize bunun pratiğini gösteriyor.

Eğer bayram dolayısıyla evin hanımı anormal bir panik içindeyse bu nasıl bir bayramdır. Elbette onlar için bayramın tatlı bir yorgunluğu olacak fakat bunun da bir sınırı vardır. Onlar için bayramdan geriye sadece bir yorgunluk kalıyorsa bayramın ruhuna aykırı bir durumdur bu.

Yani bayramda sadece çocuklar değil büyükler de bayram yapmalıdır. Bu biraz da ailenin diğer fertlerinin üzerine düşen bir görevdir.

Bayramları zora sokmamak, hatta zehir etmemek için mecburi olmayan uzun ve yorucu ziyaretler bir daha gözden geçirilmelidir.

Her bayramda dile getirmeye çalıştığımız bir problemi bir daha hatırlatalım; biz niçin bayram yapıyoruz? Bir ay müddetince arındık, temizlendik, midemizle birlikte vücudumuzun diğer organlarına da oruç tutturduk diye bayram yapıyoruz. Bayramı bahane ederek Allah ve Rasülünü gazaba getirecek kılık kıyafetle sokağa fırlamak ne anlama gelir sizce?

Allah için gücümüz nispetinde buna müdahil olmaya çalışalım.

MEHMET GÖKTAŞ


425 kere okundu.
Diğer Makaleler