KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   HADİS DERYASI
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   KADIN SAHABİLER VE BİZ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Kendilerine zulmedildikten sonra Allah uğrunda hicret edenleri dünyada güzelce yerleştireceğiz; Ahiret mükâfatı ise daha büyüktür." (Nahl - 41)

Hadis-i Şerif

Ümmetimin kıyâmet gününde dünyada aldıkları abdest eserlerinden yüzleri, elleri ve ayakları nûrlu yani parlak insanlar olarak çağırılırlar. O halde içinizden bu parlaklığı daha ziyâde uzatmaya kimin gücü yeterse yapsın. [Buhari]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Kaygan zeminde yağcılık stratejisi!

Müşrikler bu manada bir sıkıntı yaşadıkları; kalpte, zihinde, duygularda pürüzler yaşadıkları için istediler ki Peygamber onlara yağcılık etsin de o pürüzleri aşabilsinler. Tarihin, kültürün, akidenin oluşturduğu çukurlu zeminde mesafe kat etsinler. Zira yağ, sürtünme kuvvetini azaltarak daha hızlı ve daha kolay hareket etmeyi sağlar. Bu manada yağcılık nisbi bir rahatlama sağlar. Büyük olan güç, yağcılığı bir noktada sever. Zira bunun kendisini rahatlatacağını hızlandıracağını düşünür. Ama tersi de mümkündür. Yağcılığın zemini kayganlaştırarak orada kaymaya sebep olma ihtimali de vardır. Bu nedenle büyük güce ikisi de sorundur. Sürtünme yorar ve yıpratır, kaygan zemin kaydırır. “Rabbim, bana, senin bağından daha hayırlısını verir; senin bağına ise gökten yıldırımlar gönderir de, bağın buz pistine döner." (Kehf:40). Ayeti bunu buyurur.

Müslümanlar kaygan zemin stratejisini de pürüzlü zemin stratejisini de uygulamayı iyi öğrenmelidirler. Ağır bir güç karşısında bazen sürtünmeyi artıracak hamleler yapmak gerektiği gibi bazen zemini kayganlaştırmak gerekir. Ama her halde bu, Müslümanların kendi takdir ve inisiyatifleriyle olmalıdır. Siyasi bilinç ve manevra kabiliyetiyle olmalıdır. Müslümana yağcılık yapmak yakışmayabilir ama karşıdakinin yağcılık olarak anlayacağı şekilde yoluna yağ dökebilir. Bu yağ-cılık onu sürtünmeden kurtarma, daha hızlı hareket etmesini sağalama amacıyla değil aksine kayması amaç ve varsayımıyla olmalıdır. Tersi olarak da hızlı yol alan bu kuvvete karşı zemini pürüzlü hale getirmek gerekebilir. Bu da onun fren tutması için değil durdurulması için olmalıdır.

Müslüman, bir şeyi hikmetle ve aşkla yaptı mı her hal ona uyar. Bir kesim yola yağ döker. Bu “yağcılık” diye anlaşılsa da bir şey olmaz. Yeter ki bu belirli bir bilinç, taktik ve strateji dâhilinde olsun. Başka birileri de karşı karşıya bulunulan böyle bir güç karşısında zeminde pürüzler oluşturarak kayganlığı giderir.  Ama bu da o gücün daha sağlam durması için değil hızlı hareket etmesini önlemek için olmalıdır.  

Kaygan zeminde yağcılık yapmaya gerek yoktur. Bugün Batı'nın zemini zaten kaygandır. Zaten kayıp gidiyor. Müslüman iyi kaymalı iyi tutunmalıdır. Yeter ki kaygan zemin onu düşürmesin, pürüzlü zemin onu yavaşlatmasın. Gerisini başkaları düşünsün.

 A. HAKİM SONKAYA


425 kere okundu.
Diğer Makaleler