KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   BİLGİ REHBERİ(CANLI)
12:00   ANALİTİK EĞİTİM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   KÖYLÜ'NÜN SESİ
14:30   MÜZİK
15:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
15:30   PSİKOLOJİ VE İNSAN
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   YOLUMUZUN YILDIZLARI
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

“O Ramazan ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur’ân o ayda indirildi.” ( (Bakara Suresi, - 2)

Hadis-i Şerif

İlim İslam'ın hayatıdır, imanın direğidir. İlim öğrenen kimsenin mükafatını, Allah tam tamına verir. Bir kimse öğrenir ve öğrendikleri ile amel ederse, Allah bilmediklerini de öğretir. [Muhtarü'l-Ehadis, 1.100: 786]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
ABD'nin Ali Cengiz oyunları

Diplomatik teamülleri zorlayan bir duruş ile dünya kamuoyu nezdinde PYD'yi meşrulaştırmak istemektedir. Türkiye'nin Münbiç'e saldırmasını engellemek için, ABD'nin buraya üs kurduğu ve bayrakları ile donattığını görüyoruz. Yani açıkça Türkiye'nin karşısında yer aldığını davul zurna ile ilan ediyor. ABD, Türkiye'nin ABD askerleri ile çatışmayı göze alamayacağını düşünerek, çok ileri, diplomatik sınırları zorlayan adımlar atmaktadır. ABD, Türkiye'yi PYD ile beraber Rakka'ya sürmek istemektedir. Türkiye ise, PYD'yi Fırat'ın batısından temizlemeye çalışmaktadır.

PYD ise, olası bir Rakka operasyonu senaryosunu kullanarak Türkiye'nin Münbiç'e saldırısına ABD kalkanı ile engel olmaya çalışmaktadır. PYD, Türkye'nin Münbiç'e saldırması durumunda, Rakka operasyonu için hazırladığı kuvvetleri geri çekerek Münbiç'e yoğunlaşmak zorunda kalacağı tezini işlemektedir. Yani Rakka'ya yoğunlaşabilmesi için ABD'nin Münbiç'i koruması gerektiği tezini işlemektedir. Kendi iradesi elinde olmayan bir PYD'nin gerçekten ABD ile böyle bir pazarlık yapabileceği kuşkuludur. Bütün bunları ABD'nin planlayıp PYD'ye söyletmesi büyük bir ihtimaldir. Böylelikle Türkiye'nin askeri aktivitelerini sınırlama noktasında, ABD cephesinden meşruiyet zemini hazırlanmak istenmektedir.

Böylelikle PYD'yi himayesi altına alan bir ABD, taraf görüntüsü vermekten öte stratejik nedenlerle PYD'yi askeri açıdan desteklediği tezini işleyecektir. Bu durum, PYD istenen seviyeye gelene kadar devam edebilir. Tam bu noktada Türkiye'nin, alternatifi olmayan hamlelerle ABD'yi sıkıştırmaya yönelmesi lazımdır. Türkiye, sahada ABD ile çatışmaya girmeyeceğine göre, ABD'nin alternatifini bulamayacağı veya bulmakta zorlanacağı veya alternatifinin çok maliyetli olduğu hamlelerle cevap vermesi gerekir. Türkiye dik bir duruş ortaya koymadığı müddetçe ABD'nin Ali cengiz oyunları eksik olmayacaktır.

Mesela, İncirlik Üssü'nün statüsü bu konuda etkin olarak kullanılabilir. Zaten birçok konuda Türkiye'nin başını ağrıtan ve bağrımızdaki yılan mesabesindeki İncirlik Üssü ciddi anlamda gündeme alınabilir. ABD'nin politikalarına stratejik akıl çerçevesinde kararlı cevaplar verilmez ise, bu mesele sadece Suriye ile sınırlı kalmaz. ABD'yi caydıracak olan, kararlı bir politika ve duruştur. ABD zaaf gördüğü zaman, Suriye'yi Türkiye'ye taşıma konusunda asla tereddüt etmez. Bu arada Suriye'deki çekişme ve başka iç ve dış nedenlerden dolayı ABD'nin Türkiye'de darbe hazırlığı yaptığından kimsenin kuşkusu olmasın.

Uygun zaman ve zenimi yakaladığı an düğmeye basacaktır. Amerika'nın şerrinden korumak için şirin görünmek çare değildir. Elbette imkân ve kabiliyetlerimizi de göz önünde bulundurarak karalı bir duruş sergilemek en isabetli tercihtir. Çok dikkatli olmak ve stratejik aklın gereklerine göre hareket etmek lazımdır. Suriye'de atılacak yanlış bir adım Türkiye'deki iç dengeleri de derinden sarsabilir. Pusuda bekleyenlerin varlığını asla unutmamak lazımdır. ABD'nin taahhütlerine güvenerek iddialı adımlar atmak vahim bir hata olur. Bölgemizdeki siyasi dengeler gözetilerek Müslüman halkların menfaatine olacak adımlar atılmalıdır.

 M.ZÜLKÜF YEL


494 kere okundu.
Diğer Makaleler