KERVAN FM 93.7 | HAK YOLUN KERVANI
KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

13 HABER(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   GÜL BAHÇESİ(CANLI)
12:00   KADIN VE TOPLUM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   ŞEHRİMİZİ TANIYALIM
14:30   MÜZİK
15:00   ADABI MUAŞERAT
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   NUR BAHÇESİ
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

İşte bu (Kur'an), kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak bir tek Tanrı olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri iyice düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara (gönderilmiş) bir bildiridir. (İbrahim - 52)

Hadis-i Şerif

"Her takvâ sahibi , Muhammed (sav) 'in ehl-i beytindendir." [Taberani]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Garantör ülkeler Suriye'de ne yapmak istiyor?

Yapılan bu açıklama siyasal çözüm adına umut verici olsa da sahada bunun yansımalarını tam görmek lazımdır. Zira daha önce, her ne kadar ateşkes olduğu beyan edilse de ateşkesten bu yana yüzlerce farklı noktada ateşkes ihlalleri yapılmıştır. Ayrıca Suriye genelinde ateşkesin fiili anlamda tam sağlanabilmesi için, sahada etki sahibi olan tüm tarafları hesaba katmak lazımdır. Sadece muhatap alınan ve görüşmelere dâhil edilen gruplarla kâğıt üzerinde ve sahada ateşkes sağlanması yeterli değildir. Zira halen siyasi müzakerelerin kapsamı dışında tutulan ve Suriye sahasında etkin bir güce sahip olan gruplar mevcuttur. Hatta ateşkesin ilan edildiği söylenen bölgelerde ilgili zaman dilimi içerisinde ağır saldırılar yapılmış, aralarında kadın ve çocukların da olduğu yüzlerce insan katledilmiştir.

Bu itibarla ateşkesin gerçek anlamda uygulanabilmesi ve kalıcı olabilmesi için, sahada askeri güç sahibi ve halk desteği olan yapıların da dikkate alınması ve hukuklarının korunması lazımdır. Aksi durumda Rusya'nın ağırlığı ile gelinen bu noktada, yeni birtakım kırılmalar olabilir. Aslında bazı grupların ötekileştirilmesi ile şekillenen bir süreç, sahada istenmeyen unsurların bertaraf edilmesine dönük Rusya'nın bir stratejisi olarak da yorumlanabilir. Vakada ve uluslararası anlamda bu plan kabul edilirse, dışsal bir pozisyona konulan unsurlar mahkûm edilecektir. Oluşan koalisyon, siyasal çözüm yerine, bu yapıları hedef alan askeri bir birlikteliğe dönüşebilir. Neticede bu oluşumlar imha edildikten sonra, bugün dile getirilmeyen hususlar dile getirilebilir. Ve netice itibariyle de Rusya eski askeri konseptine geri dönebilir. Ağır basan ihtimal, sadece Rusya değil, garantör olan diğer ülkelerin bu doğrultuda anlaştıkları ve müzakere dışı bırakılan grupların bazı pozisyonlara zorlanacağıdır. Türkiye'nin bilgisi dâhilinde işleyen bu plana göre; bu gruplar, Türkiye'nin başını çektiği muhalif çatıya dâhil olma ya da mahkûm olma seçenekleri ile karşı karşıya bırakılabilir. Böyle bir seçeneğin ortaya çıkması, bu gruplar için kırılma olabilir. Bir kısmı ayrılıp Türkiye'nin himayesine girebilir. Kalan kısmı da stratejik ve askeri destekten yoksun bir şekilde gelen saldırıları göğüslemek zorunda kalacaktır. Her taraftan kuşatılan ve mahkûm edilen, en yakın müttefiklerin desteklerini çektikleri bir ortamda varlıklarını ne kadar sürdürebilecekleri belli değildir.

Neticede siyasal manevra niyeti ile değil, gerçekten barışa ulaşma niyetiyle yapılan ve Suriyelilerin maslahatının merkezde olduğu çözümler gerçekçi ve makuldür. Suriyelilerin bir kısmının dışlandığı ve hukuklarının ayaklar altına alındığı seçeneklerin başarı şansı ve barışa ne denli hizmet ettiği kuşkuludur. Kulağa hoş gelen yukarıdaki açıklamaların, sahada neye tekabül ettiğini zaman gösterecektir.

 M.ZÜLKÜF YEL


317 kere okundu.
Diğer Makaleler