KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

EZAN VE DUA

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Sabrederek ve namaz kılarak (Allah'tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah'a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir." (Bakara - 45)

Hadis-i Şerif

Allah'ın kitabını okumak ve ders yaparak onu mutaala maksadıyla Allah'ın evlerinden birinde veya başka bir yerde bir araya gelen cemaate, muhakkak ki, Allah gönül huzuru verir. Onları rahmet ve lütfuna boğar. Melekler onların etrafını sarar ve Allah onları -Mele-i 'Âlâda- yanında bulunanların huzurunda överek anar. [Tirmizi, İlm 2]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Hafif meşrep


Hafif meşrep; içinde bulunduğu toplumun ahlak anlayışına uymayan ya da içtiğinden haz almayan, içtiğinin coşkusunu hissetmeyen kimsedir. Oysa meşrebin coşku veren bir özelliği olmalıdır. Tatmin edici ve huzur veren bir vasfı olmalıdır. Çünkü meşrep taştan fışkırmıştır. Taşı yarıp çıkmıştır. Elbette coşku vermelidir. Bu nedenle içtiğinden haz almayan, bir türlü tatmin olamayan kimseye hafif meşrep denilmiştir. 

Fil, hortumuyla özdeşleşmiş en büyük kara hayvanıdır. Hortum onun en bariz alametidir.  Fil hafif meşrebin örneğidir.  Çünkü fil içtiğini ağzından uzak bir mesafeden içer. Emerek hortumlayarak alır. Aldığı sıvı ağzına gelinceye kadar vasfına halel gelir. Bu nedenle sarhoşluğu ve coşkusu zayıf olan şaraba “hortum” denilmiştir. Yakında biz onu hortumunun üzerinden damgalayacağız. (Kalem:16) buyrulur. Bu şekilde damgalanmış olan kişi, “ Hayra engel olan, saldırgan, günahkâr, Kaba ve haşin, sonra da kötülükle damgalı…” (Kalem: 12-13) vasıflarıyla anılmıştır. Demek ki hortumlamak en tatsız şeydir. Kim sömürüp hortumlarsa hayatta hiçbir zaman haz almaz. İtibarsız olur. Hafif meşrep olarak damgalanır.

Hortum aynı zamanda “buluttan yeryüzüne uzanan sütun biçiminde dar alanda oluşan bir fırtına türüdür.” İşte hortumun etki alanı böyledir. Fakat sahibi, kendisini hayatın sütunu zanneder.

Hortum, çok bariz bir organdır ama hafif meşrepliğin sembolüdür. Şarabı-içeceğini uzaktan içmenin ve bundan az bir haz ve de coşku almanın nişanıdır. Hortumu kesilen fil hayatta kalabilir. Fakat böyle bir fil ancak ön ayakları üzerinde diz çökerek ve arka ayaklarını kaldırarak dudakları yardımıyla otlayabilir. Yani hortumu kesilen fil diz çöker. Öyle ya hortumlama bitince bütün güç ve itibarını yitirir.

Hortumu kesilen fil diz çöker. Hortumu olan fil de hafif meşrep olur. O halde çare şifahi olmaktır. Güzel sözlerin, hikmetli muhabbetin aracı Dudaklara sahip olmaktır. “ona iki dudak vermedik mi?” buyrulur. İşte işin sırrı budur. Hafif meşrep olmamak böyledir.

Bilindiği üzere şimdi Amerika'da filler(cumhuriyetçilerin sembolü fildir) yönetimdedir. Fil gibi ağır bir görüntü veriyorlar ama vakar sahibi olamıyorlar. Onlar hafif meşreptir. Ciddiyet sorunu yaşıyorlar. Güvenli bölgeler deyip dünyanın şurasında burasında hortumlar koparıyorlar. Ama neticede hafif meşreptirler, tatminsiz ve huzursuzdurlar. En önemli nişanları hortumdur lakin bu da onlara sorundur. Şimdi hortumları olduğu halde böyledirler. Ya hortumları kesildiği zaman halleri ne olacak? İnsanların kaynaklarını Hortumlama imkânından yoksun oldukları zaman ne yapacaklar? O zaman ne söz söyleyecek dudakları kalır ne de hava atacak hortumları. İşte bu, onlara damga olacak, hortumlamak yerine otlamaya başlayacaklar ama o da diz çökerek…

 


557 kere okundu.
Diğer Makaleler