KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   BİLGİ REHBERİ(CANLI)
12:00   ANALİTİK EĞİTİM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   KÖYLÜ'NÜN SESİ
14:30   MÜZİK
15:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
15:30   PSİKOLOJİ VE İNSAN
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   YOLUMUZUN YILDIZLARI
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

İnkâr eden ve ayetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte onlar, Cehennemliktirker." (Mâide - 10)

Hadis-i Şerif

"Arab'ın Arap olmayana hiç bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvâ iledir." [Ahmed b. Hanbel]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
İslam dünyasının kendisi “Yusuf” oldu…

Herhangi bir Müslümanın lehine görülen en küçük bir değişiklik, uluslararası güçler tarafından engelleniyor. Müslümanlar aleyhindeki her tür insan hakları ihlali ise tabii sayılıyor.

Mahpus olmak, illa dört duvar arasına alınmayı gerektirmez. Mahpus olmak, özgürlüğünden yoksun olmaktır.

İslam dünyası, özgürlüğünden yoksun, baştan başa mahpus. Yusuf olan artık kapısında cezaevi yazan zindanlarda kalan Müslümanlar değil, İslam dünyasının bizzat kendisidir.

Bu noktaya ne yazık ki birbirimize sahip çıkmayarak, birimizin çektiğine diğeri duyarsız kalarak, hatta birbirimize suç bularak geldik.

Mısır'ın zindanları altmış yıl Müslümanlarla dolup taştı. Çok azımız, onların derdiyle dertlendi. Suriye zindanlarında insanlar, birbirinin etini yeme noktasına geldi, bunu gündem dahi etmedik. 1990'lı yıllardan itibaren Türkiye cezaevlerinde İslamî davalardan yatanların sayısı binleri geçti, yönetimlerinde dindar insanların dahi bulunduğu insan hakları kuruluşları hiçbir ihlali takip etme cüretinde bulunamadı, zalime karşı çıkamayınca mazlumu suçladı.  

Özbekistan, Tacikistan, Pakistan, Bangladeş, Cezayir… Cezaevleri dolup taştı. Birbirimizi ikna ederek dengelemek yerine tutuklayarak durdurmaya çalıştık. Sonuçta biz birbirimizle uğraşırken başkaları etrafımızı iyice sardı.

Biz, yöneticilerinin bize çektirdikleri acılardan, halklarının bize karşı duyarsızlığından İslam ülkelerine hakaretler yağdırırken, İslam ülkelerini yönetenler hakaretlerimize kızıp bize karşı şiddetlerini artırırken hep beraber esir oluverdik. Zalimler elbette Yusuf olmaz ama onlar da Yusufların yanında mahkûm artık.

Bugün İslam ülkeleri birer hapishane ve yöneticileri uluslararası sistem adına bir gardiyansa artık bizim gardiyanlarımız bizden daha mahkûm…

25 Ocak Devrimi'nin üzerinden altı yıl geçmişken Abdülfettah es-Sisî gibi bir gardiyan Rusya'ya da, Amerika'ya da ilk çağrılanlar arasında yer alabilir. Onun gidişi, idare hesabına çalışan bir mahkûmun cezaevi müdürüne hesap vermek için gitmesinden farksız.  

Birkaç yıl önce, göstermelik de olsa uluslararası arenada görünebilen, başlarını dik tutarak fotoğraflarda poz veren şu veya bu Müslüman ülkenin liderinin portresi bile artık yok…

Birkaç yıl önce, bir dizi adam sayardınız İslam dünyasında, zalim de hain de olsalar, isimlerini bilirdiniz. Bir de bugün sayın, İslam aleminden kaç adamın ismini sayabileceksiniz?

Zalimimiz ve mazlumumuzla hepimiz aynı hâldeyiz, hepimiz başkasının mahkûmuyuz. Bu hâl içinde birbirimizle kavga etmemizin bir anlamı yok. Kendi aramızdaki hiçbir kavga, bizden bir tarafa fayda sağlamıyor, hiçbirimizi efendi yapmıyor. Zira mahpusun efendisi olmak, nihayetinde cezaevi idaresi nezdinde gözde mahkûm olmaktır.

Yusuf'larını zindanlardan kurtarmak için el ele vermeyen İslam âleminin kendisi Yusuf oldu. Bazen Obama bazen Putin diye birinden merhamet bekliyor. Hatta Trump'tan!

7 yaşındaki Halepli Bana, Trump'a mektup yazıp “Suriye'nin çocuklarını ve insanlarını kurtarabilir misiniz? Suriye'nin çocukları için bir şeyler yapmaya söz verirseniz, ben sizin yeni arkadaşınız olurum. Suriyeli çocuklar için neler yapacağınızı görmeyi dört gözle bekliyorum” diyebiliyor. Bana, bu mektubu yazmış ya da mektup ona yazdırılmış. Ne fark eder ki? Neticede 7 yaşındaki bir kızımızın Trump gibi birinden yardım dileyeceği bir hâl içindeyiz.

Zalim de olsa bizim derdimiz için umut bağlayacağımız aramızdan biri yok artık.

Kendimize gelmemiz için bu kadarı yetmiyor mu? 

ABDULKADİR TURAN632 kere okundu.
Diğer Makaleler