KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

BİLGİ REHBERİ(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   BİLGİ REHBERİ(CANLI)
12:00   ANALİTİK EĞİTİM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   KÖYLÜ'NÜN SESİ
14:30   MÜZİK
15:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
15:30   PSİKOLOJİ VE İNSAN
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   YOLUMUZUN YILDIZLARI
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Rablerini inkar edenlerin durumu (şudur): Onların amelleri fırtınalı bir günde rüzgarın, şiddetle savurduğu küle benzer. Kazandıklarından hiçbir şeyi elde edemezler. İyiden iyiye sapıtma işte budur. (İbrahim - 18)

Hadis-i Şerif

İlim İslam'ın hayatıdır, imanın direğidir. İlim öğrenen kimsenin mükafatını, Allah tam tamına verir. Bir kimse öğrenir ve öğrendikleri ile amel ederse, Allah bilmediklerini de öğretir. [Muhtarü'l-Ehadis, 1.100: 786]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Saldırının Halep'e yaramadığı açık..

Önceki gün Ankara'da Rus Büyükelçisi Andrey Karlov'a yapılan saldırı, suikast hamlelerinin başladığı bir döneme girildiğinin de ilk işareti gibi. Çünkü daha önce Türkiye'de darbe yapmak için bütün yolları deneyen güçlerin artık suikastlara başlayabileceğinden söz ediliyordu.

Saldırının bir polis tarafından gerçekleştirilmesi güvenlikle ilgili kuşkuları da arttırdı. Görevi koruma ve kollama olan polisin ‘infaz rolü'nü üstlenmesi ciddi endişelere sebebiyet verdi.

Rus büyükelçiye yapılan saldırının arkasında Türkiye-Rusya ilişkilerinden rahatsız olan ABD ve AB'nin olabileceği tartışılıyor.

Akıllardan uzak bir ihtimal de değil. Özellikle Suriye konusunda kendini dışlanmış hisseden ABD'nin buna göz yumacağı zaten beklenmiyor/du.

Saldırının Fetullah ekibi üzerinden olduğu değerlendiriliyor. Bu da dünyada söz konusu yapının işini zorlaştıracağı anlamını taşıyor. Çünkü Rusya'nın suikastlarla ilgili sicilinin pek de temiz olmadığı biliniyor.

Moskof yönetimi Türkiye'de Çeçen Müslümanlara yönelik birçok suikast tertipledi ve bunların hepsini de kendi ajanları üzerinden gerçekleştirdi. Kendi iktidarını benimsemedikleri için sürgün hayatı yaşayan o mağdur Müslümanlara söz konusu saldırıları reva gören Kremlin yönetiminin sözü edilen saldırıyı gerçekleştirenlere dönük sessiz kalacağı pek beklenmemelidir.

Her ne kadar saldırının iki ülke ilişkilerini bozma amaçlı yapıldığı ifade ediliyorsa da bunun şimdilik buna yol açmadığını anlamış durumdayız. Hatta ilişkileri daha da sıklaştırmaya yaradığını da söyleyebiliriz.

Ancak bu saldırının KGB-CIA ve KGB-FETÖ'nün karşılıklı saldırı hamlelerine sebebiyet verebileceği değerlendirilmektedir. Hatta bir önceki gün büyükelçi saldırısından sonra Rusya dışişlerinden bir görevlinin öldürülmesi olayı, ‘Rusya'nın bir ajan/kriptoya dönük ilk misillemesi olabilir mi?' sorularını gündeme getirdi.

Artık yeniden CIA ve KGB'nin savaşının başladığına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Putin'den gelen açıklamaya göre, saldırı Türkiye Rusya ilişkilerini etkilemeyecek ve olay karşılıksız da bırakılmayacak. Yani şunu demek istiyor: ‘Saldırı iki ülke inisiyatifi dışında başkalarınca iki ülke ilişkilerini bozmak için yapıldı, biz bunu anladık ve yapanların yanına da bunu komayacağız.'

Burada eylem hangi örgüt üzerinden yapılmış olursa olsun sorumlu olarak işaret edilen ABD'nin dışında başka hiç kimse değildir diye anlaşıldığına göre işaret edilen ülkeyle Rusların kapışacağı nedeyse kaçınılmaz gibi. Bir de buna iki ülkenin siber saldırı savaşını da eklerseniz iş ciddi sanki.

Rusya, Suriye ve özellikle de Halep'te çok acı yaşattı. Mazlum ve Müslümanların evlerine tonlarca bomba yağdırdı, çocuk-yaşlı, kadın-erkek demeden binlerce kişiyi katletti, bu doğru, ancak taraflar kendi aralarında bir anlaşmaya varmış durumdalarken saldırının ‘Halep'in intikamı' diye gelmesi pek samimi gelmedi. Zamanlama çok anlamlı. Hele saldırının daha Ruslar o topraklarda mevzi halindeyken gelmesi mazlumlardan yana bir saldırı olarak kimse kusura bakmasın anlaşılmadı.

Genel manada ifade etmek gerekiyorsa başta da ifade ettiğim gibi mazlumlardan yana sergilendiği düşünülen, iddia edilen her davranışın gerçekten bu işe yarayıp yaramadığı iyi hesaplanmalıdır. Mağdur halka gözyaşı ve kan olarak dönecek eylemin, hareketin, davranışın farkında olmak gerek.

Allah Müslümanların yar ve yardımcısı olsun, onlara ve insanî değerlere zarar verecek davranışlardan sakındırsın!

Selam ve dua ile…

ABDULLAH ASLAN


638 kere okundu.
Diğer Makaleler