KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

HATM-İ ŞERİF

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   İNSAN-I KAMİL
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   ŞEHRİMİZİ TANIYALIM
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde ne varsa bilir; O'nun ilmi dışında bir yaprak bile düşmez. O yerin karanlıkları içindeki tek bir taneyi dahi bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır. (En’âm - 59)

Hadis-i Şerif

Ademoğlu sabaha erdi mi, bütün azaları, dile temenna edip: "Bizim hakkımızda Allah'tan kork. Zira biz sana tabiyiz. Sen istikamette olursan biz de istikamette oluruz, sen sapıtırsan biz de sapıtırız" derler. [Tirmizi, Zühd 61]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Mezhebini din edinme tehlikesi

Hizbullah Cemaati, Manifestosunda mezheplere bakışını ve yaklaşımını şu şekilde ortaya koymuştur. 

Hizbullah Cemaati; İslam dairesi içerisinde değerlendirilen ve ümmet içerisinde genel kabul görmüş bütün mezhepleri kabul eder. Mezhepçilik yapmaz. Her Müslüman ferdin, benimseyip tabi olduğu mezhebe göre amel etmesini tabii görür. Ehli tahkik olmayan her ferdin bir mezhebe tabi olmasını zaruri bilir.

Hizbullah Cemaati; Ümmetin maslahatına uygun düşen, İslami hareket ve İslami hükümetin sorunlarını halleden ve önünü açan İslam dairesi içindeki her içtihat ve fetvadan istifade eder. Bu konuda kendisini sadece bir mezhep veya bir ictihadla sınırlandırmaz.

Bir mezhebin “çözümün yegâne adresi” olarak gösterilmesi bu mutedil çizginin aşılması anlamındadır. Böylesine açık bir beyan “mezhepçilik” değilse o zaman mezhepçilik nedir? Eğer Mezhepçilik: “kendi mezhebinden olmayanı kâfir görmektir” denilirse o zaman tekfircilik nedir!?

Müslümanlar yıllardır “çağımız buhranda kurtuluş İslam'da” demediler mi? İhvanın en meşhur sloganı “Çare İslam” değil miydi? Yanıldık mı? Hata mı ettik? Bu slogan ve söylemlerin Ümmetin genel kabulü olduğunda şüphe mi var?

Çözümün bir mezhepte olduğu iddiasının başına “mezhepçilik yapılmadığı” ifadesinin getirilmesi yeterli midir? Sanırım bu ifade tam da müddei hakkındaki ithamları doğrulayıcı bir beyandır. Mesela bildiğim kadarıyla tekfircilerin en aşırıları en çok “tekfirciliğe reddiyeler” yazanlardır. Faşistlik derecesinde ırkçılık yapanların bile “ırkçılığı lanetlediklerini” biliyorum. Bu tür “reddiyeler” eylem ve söylemlerinin karşı tarafta oluşan algıyı inkâra yöneliktir.

Meselelerimizi İslam'ın kendisi ile değil de şu veya bu yorumuyla çözebiliriz demek problemli bir söylemdir. Bir mezhebe “bu aslında bir mezhep değildir” demek, İsmet ÖZEL'in  “Türk” aslında bir ırkın adı değildir, Türk ırkı diye bir ırk yoktur, demesi gibi kafa karıştırıcı ve kabulü imkânsız ifadelerdir.

Bir mezhebin mensuplarının sayısal çoğunluğu haklılık veya doğruluğun ölçüsü olarak gösterilemez. Bu iddianın aksini destekleyen naslar ileri sürülebilir. Bu ayrıntılara girmiyorum.

Hâsılı kelam İzzet İslam'ın kendisindedir. Hangi mezhep İslam'a yakınlığını takviye etmiş kendi furuatından İslam lehine feragatte bulunmuş ise ümmetin umudu olmayı hak etmiştir. Bu kavimler için de böyledir. Kendini İslam emrine amade eden kavim bu sayede izzete kavuşmuş ümmete öncülük edebilmiştir.

EMİN GÜNEŞ


621 kere okundu.
Diğer Makaleler