KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

ANA HABER(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   KUR'AN İKLİMİ
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
20:00   TARİHTE BUGÜN
19:30   MÜZİK
21:00   MÜZİK
22:00   KÖYLÜNÜN SESİ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Sabrederek ve namaz kılarak (Allah'tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah'a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir." (Bakara - 45)

Hadis-i Şerif

Allah'ın kitabını okumak ve ders yaparak onu mutaala maksadıyla Allah'ın evlerinden birinde veya başka bir yerde bir araya gelen cemaate, muhakkak ki, Allah gönül huzuru verir. Onları rahmet ve lütfuna boğar. Melekler onların etrafını sarar ve Allah onları -Mele-i 'Âlâda- yanında bulunanların huzurunda överek anar. [Tirmizi, İlm 2]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Bayramda Allah ve Rasûlüyle savaşanlar!

Bayram ve tatil bahane edilerek bankaların kredi furyası hiç dikkatinizi çekmiyor mu?

Reklamların önemli bölümü bankaların bayram ve tatil kredileriyle dolup taşıyor. Bu reklamların ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü?

Müslümanlar olarak Ramazan dolayısıyla daha önce bize helâl olan şeyleri terk ettik, gündüzleri yemeyi içmeyi bıraktık, çünkü Rabbimiz bize haram kıldı. Bedenimizi ve ruhumuzu bütün kötülüklerden arındırmaya çalıştık.

Normal zamanlarda bile Allah ve Rasûlüyle savaşmak anlamına gelen bu faiz alış-verişinin Ramazan ve Bayramlarda azgınlaştırılması ne anlama geliyor, bankalar bu reklamlarla ne demek istiyor biliyor musunuz?

“Ey Müslümanlar! Sizleri bayramı protesto etmeye çağırıyoruz,

“Bayramda yakınlarınızı, akrabalarınızı terk edip başka diyarlara kaçmanızı istiyoruz,

“Bayramda evinizi, sokağınızı, yaşadığınız mekânı terk etmenizi istiyoruz,

“Yaşadığınız yerdeki camide Bayram namazı için Müslümanlarla buluşmamanızı, onlarla bayramlaşmamanızı istiyoruz,

“Bayram dolayısıyla eş, dost ve akrabayı ziyaret etmemenizi, onların da sizi görmemelerini, geldiklerinde sizi bulamamalarını istiyoruz.

“Küs ve dargın olduklarınız varsa onlarla bu durumun devam etmesini istiyoruz.

“Bir Ramazan boyu bir takım haramlardan, kötülüklerden kaçınmışsanız, nefsinizi temizlemiş ve güzel sıfatlar kazanmışsanız, bütün bunları tatil beldelerinde sıfırlamanızı istiyoruz, Ramazan'ın manevi atmosferinden çabucak kurtulmanızı istiyoruz,

“Ha! Bu arada şunu da unutmamanızı, bütün bunlar için ayrıca bize para vermenizi, aylarca faiz taksitleri ödemenizi istiyoruz…”

Evet, biz hiç kimseye karışamayız, isteyen oruç tutar, isteyen tutmaz, isteyen bayram yapar isteyen yapmaz, isteyen istediği yere gidebilir, istediği gibi yaşayabilir. Böyle yaptığını da dobra dobra söyleyebilir.

Fakat “Ramazan Bayramını Antalya'da geçirdik, Alanya'da geçirdik, Bayramda Paris'teydik, Londra'daydık, tatildeydik” diyemez. Çünkü İslami bayramların olmazsa olmazı; yakınlarla birlikte olmaktır.

Bankalar da aynı şekilde istedikleri gibi kredi veriyorlar, faiz alıyorlar (zehir ve zıkkım olsun) biz bir şey yapamıyoruz. Verdikleri kredilerin, aldıkları faizlerin reklamlarını, tanıtımlarını istedikleri gibi yapıp teşvik ediyorlar, şimdilik bizim elimizden bir şey gelmiyor.

Fakat bir şeye şiddetle itiraz ediyoruz, başta Diyanet olmak üzere İslam âlimlerinin de şiddetle itiraz edip karşı çıkmalarını istiyoruz:

Bayram ve Kredi kelimelerini yan yana getiremezsiniz, Ramazan, Kurban ve Faiz'i asla yan yana gösteremezsiniz.

Turizmciler de aynı şekilde istedikleri gibi reklamlarını ve duyurularını yapabilirler, karışamayız. Fakat onlar da aynı şekilde Ramazan-Kurban-Bayram kelimeleriyle Tatil-Otel kelimeleriyle bir araya getiremezler.

Diyelim ki bankalara, turizm ve tatil sektörüne sözümüz geçmiyor. Müslümanlar bu konuda uyanık olmalıdırlar. Mübarek günlerinin ve gecelerinin ellerinden alınmasına, tam tersine dönüştürülmesine müsaade etmemelidirler. Her şeyden önce böyle bir furyaya asla katılmamalıdırlar.

Zaten normal zamanlarda bile Allah ve Rasûlüne savaş açmak anlamına gelen bu faiz pisliğine Ramazan-Kurban ve Bayramlarını kurban etmemelidirler.

Ramazan bizim tüketim çılgınlığımızı engellemek için gelmemiş miydi?

Başta Kadir gecesi olmak üzere ömrün en güzel günleri olması gereken şu vakitleri en mükemmel ve uyanık bir şekilde değerlendirmeyi Rabbimiz bizlere lütfeylesin.

MEHMET GÖKTAŞ685 kere okundu.
Diğer Makaleler