KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

MÜZİK

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

“O Ramazan ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur’ân o ayda indirildi.” ( (Bakara Suresi, - 2)

Hadis-i Şerif

"Silahla öldürülen nice kimseler vardır ki, ne şehiddir ve ne de övülmeye değer bir kahraman. Yatağında eceliyle ölen nice kimselerde vardır ki, Allah katında şehiddir." [Ebû Nuaym]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Sahur'u Olmayan, Seher'i Sihir'de Arar

Hak Teâlâ, seherde sahur ile insan ve kâinatın aynı anda nefeslenip soluklanmasını müşahede ediyor. Gece, seher olmazsa adeta nefessiz kalıp boğulacak. Onun için hiçbir zaman gece nefessiz kalmaz. Mutlaka nefes alması gerekiyor. Yoksa kâinatın soluğu kesilir.

İş bu kâinatın ciğeri nefese muhtaçsa insanın ciğeri haydi haydi buna muhtaçtır. İşte bu şekilde Müslümanlar sahur ile bunu öğreniyor. Bunun egzersizini yapıyor. Allah'ın emriyle kâinat soluklandığında varlık ortaya çıkıyor. İnsan soluklandığında da hayatın tadı ve manası oluyor. Sahuru olmayanların ciğeri büzülür. Ciğeri olmayanın seheri olmaz. Var görünse bile bu bir sihirdir. Asılsızdır. O halde insanın bir varlık göstermesi için soluklanması gerekir. Bunun da en güzel nişanı sahurdur.

Seher ve sihir de aynı köktendir. “Ta fecrin beyaz ipliği siyah iplikten size seçilinceye kadar yiyin, için…”(Bakara:187) buyrulur. Buna göre sihir beyaz ipi siyah, siyah ipi beyaz göstererek orucun ifsat edilmesidir. Burada Hak Teâlâ sahurda yenilen yemeğin sihir bozma vasfına dikkat buyuruyor. Sahurda Müslümanlar, siyah ip ile beyaz ipi birbirine dolayarak fecirlerine mani olan sihri nasıl bozacaklarını öğreniyor. Bugün Müslümanların en çok muzdarib olduğu konu bu manadaki sihirdir. Beyaz ip ile siyah ipin birbirlerine dolanmasıdır. Bu da fecrin sökmesine mani oluyor. Fecrin yalancı fecir olmasına sebep oluyor.

Seher vaktindeki sahurla Müslüman, sihir bozucu oluyor. Beyaz ip ile siyah ipi hakiki hal üzere yakinen tanımış oluyor. Bu da onun ciğerinin sahte kimseler tarafından büyülenmesine engel oluyor. Bilakis kendisi insanları mest eden, onları şaşırtan büyüleyici bir kabiliyete, muhakeme gücüne sahip oluyor.

Ciğersizin biri sahurun hikmetini göz ardı ederek sürekli sahur ve imsak vaktiyle uğraşıyor. Büzülmüş ciğeriyle sahura ayar çekmeye kalkışıyor. Kesik nefesiyle büyüleyici olacağını zannediyor. Seherin ciğerle bağlantılı olduğunu nereden bilsin. Onun ciğeri büzülmüşse ne diye başkalarıyla uğraşıyor?

Gecenin nefesi seherdir. Varlık böyle ortaya çıkıyor. Eğer gece nefesini tutsa hiçbir zaman varlık ortaya çıkmazdı. Fakat gece nefessiz kalmaya dayanmıyor. Mutlaka nefes almak, soluklanmak (sahur) istiyor. Güzelliğin ve hayatın ortaya çıkmasını istiyor. Bunun gibi Müslüman da sahurla birlikte ciğerini büyütüyor, soluklanmaya hazırlanıyor, nefesiyle nefsini terbiye ediyor. Etrafına bir ruh ve soluk oluyor, nefes oluyor.

Birileri sihirleriyle Müslümanların iplerini birbirine dolayarak gerçek fecre mani olacağını düşünüyor. Beri tarafta başkaları dâhilde ciğerlerini bize büyük göstererek kendilerinin ümmete soluk olacaklarını zannediyor. Sihirli sözlerle seherimize ayar vermeye kalkışıyorlar. Tarihte kalmış ve artık hiç bir etkisi olmayan kokmuş nefeslerle üstümüze çöken karanlığı dağıtacaklarını iddia ediyor. Unutmamak gerekir ki seher geçmişte değil gelecektedir. Dikkati geçmişe çevirerek bize seher gibi gösterdikleri şey ancak sihirdir. Geçmişin ciğeri geleceğin nefesi olmaya kadir olabilir mi? Heyhat bu ne kadar uzak ve ihtimal dışı bir vaattir.

Müslümanlar sahurla ciğerlerini büyütür. Hayatın güçlü ve latif soluğu olmaya hazır olduklarını gösterirler. Nefeslerini geçmiş için değil gelecek için harcarlar. Geçmişe değil; geleceğe doğru koşarlar. Sihri bozmak için seherlerde nefes tüketirler. Bu şekilde bir taraftan güçlü nefese sahip olurlarken öte taraftan sahur ile sihri bozuyorlar. Beyaz ip ile siyah ipi karıştırarak ufuk karartmaya kalkışan dâhili ve harici ciğersizlere hadlerini bildiriyorlar.

Sahurdan başlayarak Ramazan bir ciğer büyütme egzersizidir. Uzun uzun nefes tutup güçlü soluklara, güçlü nefeslere sahip olma ayıdır. Peygamber (sav) “ümmetimin orucu ile Yahudi ve Hristiyanların oruçları sahurla birbirinden ayrışır” (Müslim) buyurmuştur. Çünkü onlar da sahur/seher yoktur. Ciğer yok, oluk yok, sihri bozma ve büyüleme vasıfları yok. Bu nedenle onlar nefesleriyle ne kadar Hakkın Nurunu söndürmeye çalışsalar da başaramazlar. Çünkü ciğerleri buna yetmez.


740 kere okundu.
Diğer Makaleler