KERVAN FM 93.7 | HAK YOLUN KERVANI
KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

MANŞET HABER-SESLİ MAKALE

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   KADIN SAHABİLER VE BİZ
12:30   MÜZİK
13:00   CUMA SOHBETİ
13:30   MÜZİK
14:00   ÖZEL GÜNDEM
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   ÖZEL GÜNDEM
22:00   ANALİTİK EĞİTİM
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Muhakkak, her zorlukla beraber bir kolaylık vardır." (İnşirâh - 6)

Hadis-i Şerif

Ümmetimin kıyâmet gününde dünyada aldıkları abdest eserlerinden yüzleri, elleri ve ayakları nûrlu yani parlak insanlar olarak çağırılırlar. O halde içinizden bu parlaklığı daha ziyâde uzatmaya kimin gücü yeterse yapsın. [Buhari]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Beraet kandiliniz mübarek olsun

“Apaçık olan kitaba yemin olsun ki, biz onu (Kuran'ı), mübarek bir gecede indirdik. Muhakkak ki biz, (iman edenleri) uyarmaktayız. Katımızdan bir emir ile her hikmetli iş, o gece tefrik edilir. Muhakkak ki biz, (bunları tebliğ etmek için) elçiler göndermekteyiz. Bu, Rabbin katından bir rahmettir. Şüphesiz ki o, her şeyi işiten ve hakkıyla bilendir.” (Duhan: 2–6)

Müfessirlerin çoğuna göre, Kur'an-ı Kerim, defaten Levh'i Mahfuz'dan Dünya Semasına Kadir Gecesi'nde indirilmiş; oradan da peyderpey, ayet ayet Beraet gecesinde Hz. Muhammed aleyhisselama indirilmeye başlanmıştır.

Dolayısıyla bu gece, Kadir Gecesi'nden sonra en hayırlı bir gecedir. Bu gecenin fazileti hakkında birçok hadisi şerif vardır. İşte onlardan bazıları:

Bir gün ashaptan bazıları peygamberimiz aleyhissalatu vesselamdan, niçin Şaban ayında çok oruç tuttuğunu sordular, bunun üzerine O, şöyle buyurdu: “Şaban Ayı öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildirler. Bu ayda ameller Âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini istedim.” (Nesei)

 “Berat gecesi göklerin kapıları açılır, melekler müminlere müjde verir ve ibadete teşvik ederler.” (Nesei ve Beyhaki)

“Şaban'ın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece gelince Allah'u Teâlâ şöyle buyurur: “Af isteyen yok mu, onu affedeyim. Rızk isteyen yok mu, ona rızık vereyim. Dertli olan yok mu? Ona sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.” (İbni Mace)

“Şaban ayının 15. gecesi, rahmeti ilahi dünyayı kaplar, herkes ondan istifade eder affolunur. Ancak haksız yere Müslümanlara düşmanlık besleyen ve Allah'a ortak koşanlar müstesna, onlar bu gecenin feyzinden istifade edemezler.” (Beyhaki)

“Cebrail aleyhisselam geldi ve dedi ki; Kalk namaz kıl ve dua et! Bu gece Şaban'ın 15. gecesidir. Bu geceyi ihya edenleri Allah'u Teâlâ affeder. Ancak, Allah'a şirk koşan, büyücülük yapan, cimri ve kinci olan, bidatçı, içkici, faizci ve zani olan kimseler müstesna. Allah bunları affetmez.” (Taberani)

Validemiz Hz. Âişe (r.a) buyuruyor ki: “Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban Ayı'nda tutulan oruçtur. Resulüllah (s.a.v)in, Ramazandan sonra en çok oruç tuttuğu ay Şaban ayıdır. Bazen Şaban'ın tamamını oruçla geçirirdi.” (Buhari, Tirmizi)

Ancak Resulüllah sallallahu aleyhi vesellemin ömrünün sonlarına doğru Şaban'ın son on beş gününde oruç tutmadığı rivayetler de vardır. Bu da Ramazan'a daha güçlü bir şekilde girmek içindir. Bu hususta her kişi kendini daha iyi bilir ve ona göre orucuna bir ayar verebilir.

Şu halde, Rabbimiz tarafından önümüze bir fırsat gibi sunulan hayırlı zamanları, ayları günleri ve geceleri ganimet bilelim. Bu rahmet ikliminden en güzel şekilde istifade etmeye çalışalım. Özellikle önümüzdeki Beraet kandilini bir ganimet bilerek ihya etmeye çalışalım. Zira yukarıdaki hadisi şeriflerde de belirtildiği gibi bu gece çok hayırlı ve bereketli bir gecedir. Her ne kadar Kadir Gecesi bu geceden daha hayırlı ise de kesin ve belli olmayan bir gecedir. Ama bu gece belli ve bilinen bir gecedir.

Bu geceyi ibadetle geçirerek bol bol namaz kılalım, kuran okuyalım ve elimizi açıp yüce dergâha yalvaralım. Günahlarımızdan pişmanlık duyup af dileyelim, darda ve zorda bulunan tüm müminlerin, sıkıntılardan, bela ve musibetlerden kurtulması için rabbimize niyazda bulunalım, gözyaşı dökelim. Özellikle Müslümanlar arasına ekilen fitnenin ve fesadın bertaraf edilmesi, İslam beldelerinde akan kanın durması ve parçalanmış, ayrı gayrı düşmüş olan İslam Ümmet'inin vahdeti için çok dua edelim ve çok yalvaralım. Bu bilinçle Ramazan'a en iyi şekilde hazırlananlardan olmanız dileğiyle Allah'a emanet olunuz.

MEHMET ŞENLİK


519 kere okundu.
Diğer Makaleler