KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Kendilerine zulmedildikten sonra Allah uğrunda hicret edenleri dünyada güzelce yerleştireceğiz; Ahiret mükâfatı ise daha büyüktür." (Nahl - 41)

Hadis-i Şerif

Ümmetimin kıyâmet gününde dünyada aldıkları abdest eserlerinden yüzleri, elleri ve ayakları nûrlu yani parlak insanlar olarak çağırılırlar. O halde içinizden bu parlaklığı daha ziyâde uzatmaya kimin gücü yeterse yapsın. [Buhari]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Bomba neden Muhammed (Fatih) Camiinde değil de Ahmed Meydanında patladı?

Muhammed ismi lügat olarak, içinde bir yakıcılık ihtiva eden ve asla yermeyi kabul etmeyen bir manaya da sahiptir.

Muhammed dünya ile ilgilenir. Toplumsal hayattan yüz çevirmeyi kabul etmez. Muhammed ismi, Son Peygamberin Musevi yüzüdür.

Muhammed, Peygamber'in (sav) yeryüzündeki ismidir. Bu nedenle Uhut günü “Öldüğü” şayiası yayıldığında Allah (cc), “Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de nice peygamber gelip geçti. Şimdi O, ölür veya öldürülürse gerisin geriye mi döneceksiniz?”(Al-u İmran:144) buyurdu. Dikkat edilirse ayette, Peygamberin “ölmesi-öldürülmesi” durumu İsm-i Muhammed ile ifade buyrulmuştur.

Buna karşılık,

Ahmed öven, daha çok öven manasındadır.

Ahmed rahmeti ve sevinci bünyesinde ihtiva eder. Çünkü Hazreti İsa, İslâm peygamberini Ahmed ismiyle müjdelemiştir. (Saf:6) Bu nedenle Ahmed ismi müjdenin, sevincin, hoş görünün ve sevginin nişanıdır.

Ahmed ismi bireyin kemalini esas alır. Ahlâk, güzellik ve kıymet hazinesidir.

Ahmed, Son Peygamberin (sav) İsevi yüzüdür. İsa'nın (as) Son Peygamberdeki sureti Onun Ahmed isminde tecelli etmiştir. Bu nedenle Ahmed tıpkı İsa gibi sabırlıdır. Kimseye el kaldırmaz. Tamamen uhrevidir. Dünyaya rağbet etmez.

Ahmed (sav) kendi kendisiyle yarışır. Her gün yetmiş kere istiğfar ederek kendini aşar. İsa (as) gibi göğe yükselir.

 Ahmed'in kendisi hakkı övmekle meşguldür.

Ahmed, zemmetmenin zıddıdır. Ahmed, kötü vasıfları olan kimseleri dahi zemmetmez, bilâkis onları zimmetine alır. Ahmed, nerde bir güzellik varsa, nerde bir hayır ve fazilet varsa onu över ve takdir eder.

Ahmed en çok, daha çok övendir. Peygamber (sav) Ahmed olarak çok, daha çok övdükçe Muhammed olarak daha çok övülür. Ümmet olarak bizler de ne kadar Ahmed olursak, o kadar Muhammed oluruz. Ne kadar översek o kadar övülürüz.

Gerçekten baktığımızda İstanbul'da patlamanın vuku bulduğu meydanın isminde “Ahmed” vardır ve bu ismin sırrıyla herkes o meydanı seviyor. Hristiyanlar bile oradan farklı bir haz alıyor. Bu, hakikatte Ayasofya'nın orada olmasından dolayı değildir. Bu belki o sırrın bir örtüsüdür. Hakikat, Hz. İsa tarafından müjdelenen Ahmed isminin sırrıdır.

“Ahmed” ismini taşıyan meydanın dokunulmazlığı vardır. Çünkü orada medih vardır, sena vardır. Elbette bu meydanda herkesin hal ve tavrı tamamen hatasız değildir. Fakat neticede orası Ahmed isminin sırrını ve kimyasını taşıyor. Zira Ahmed ismi yukarıda da belirtildiği gibi Hz. İsa'nın müjdesine konu olmuştur. Bu Muhammed isminin tecellisinden farklı bir haldir. Örneğin Hristiyanlar, turistler Fatih Mehmet(Muhammed) camiinden hoşlanmaz. Çünkü Muhammed ismi heybetlidir. Fetheder. İstanbul'u fethedenin ismi Muhammed, o meydanı yapanın ismi Ahmed'tir. Aslında burada muazzam bir denge vardır. Demek ki fetih ruhu Muhammedîdir. Muhammedîn heybeti ve azametidir. Buna karşılık Ahmed hoşgörüdür, sevgidir. Hristiyanların da en sevdiği isimdir.

Bombayı, isminde “Ahmed” ismi bulunan “Sultan Ahmed meydanında” patlatanların örgütü, eğilimleri ve ideolojileri ne olursa olsun İslâm'ın bu sırrının cahilleridir. İslâm'ın bu acayip denkleminin ve de dengesinin bozguncularıdır.

Bu bomba aslında şuan İslâm âleminde mevcut olan temel sorunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır. O da Müslümanların, Peygamberin isimlerinin sır ve bereketinden mahrum olarak sadece bir ismi esas almalarıdır. Kimisi Müslümanlığını sadece Ahmedî boyuttan ibaret kılarak Muhammedî izzeti, özgürlük ve fetih ruhunu öldürürken kimisi de kendini sadece Muhammedî boyuttan ibaret görerek Ahmedî ülfeti, sevgiyi, hoşgörüyü, ötekiyle ilişkiyi koparıyor.

Muhammed- (Fatih Mehmet) Camii fethin ve Peygamber (sav)'in Muhammed isminin sırrıdır. Ahmed meydanı da bu ismin sırrıdır. İşte bu bombayı patlatanlar hem Muhammed ismini hem de Ahmed ismini anlamaktan aciz kimselerdir.

Bu patlamaya inat ismi Ahmed'in sırrıyla Hristiyanlar için Ayasofya civarında farklı jestler yapılabilir. Çünkü orası Hz. İsa'nın müjdesi olan Ahmed'in sırrı vardır. Orası kan meydanı değil lale meydanıdır.

A.HAKİM SONKAYA


763 kere okundu.
Diğer Makaleler