KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

BİLGİ REHBERİ(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   BİLGİ REHBERİ(CANLI)
12:00   ANALİTİK EĞİTİM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   KÖYLÜ'NÜN SESİ
14:30   MÜZİK
15:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
15:30   PSİKOLOJİ VE İNSAN
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   YOLUMUZUN YILDIZLARI
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Rablerinin huzurunda toplanacaklarından korkanları onunla (Kur'an ile) uyar. Onlar için Rablerinden başka ne bir dost, ne de bir aracı vardır; belki sakınırlar. (En’âm - 51)

Hadis-i Şerif

Allah'ın kitabını okumak ve ders yaparak onu mutaala maksadıyla Allah'ın evlerinden birinde veya başka bir yerde bir araya gelen cemaate, muhakkak ki, Allah gönül huzuru verir. Onları rahmet ve lütfuna boğar. Melekler onların etrafını sarar ve Allah onları -Mele-i 'Âlâda- yanında bulunanların huzurunda överek anar. [Tirmizi, İlm 2]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Yığılan bunca silah, biriken bunca öfke ve kin...

Suudi Arabistan'ın son olarak silaha yatırdığı miktar dünya genelinde bu güne kadar hiç görülmemiş boyutlardadır. Geçtiğimiz yıllarda Amerika ile bir kalemde altmış milyar dolarlık bağlantı yapmıştı. Bu bağlantılar bugün peyderpey teslim edilmektedir.

Diğer körfez ülkeleri de nüfuslarıyla kıyaslanmayacak şekilde silah alımı yapmaktadır.

Dışarıdan silah alımı bu boyutlarda olmasa da İran İslâm Cumhuriyeti de var gücüyle silahlanmakta, binlerce mil menzile sahip füzeler denemekte, ordusunu her gün yeni silahlarla takviye etmektedir.

Gelelim işin bir başka yönüne. Özellikle Suudi Arabistan ve körfez ülkelerinin böylesine korkunç boyutlarda silah alımından dolayı hiçbir gayri müslim ülke, hiçbir Hıristiyan ülkesi, Yahudi israil ve emperyalist batı bundan dolayı tedirgin olmamaktadır.

Siz hiç bunu gündem yapan, rahatsız olduklarını, özellikle korkup tedirgin olduklarını söyleyen bir batı ülkesi duydunuz mu?

Duysanız duysanız ancak “Niçin hepsini Amerika'dan alıyorsun, biraz da bizden alın” diye şikâyette bulunan silah tüccarı diğer batılı ülkeleri duyabilirsiniz

Evet, hiçbir kâfir ülkesi Suudi Arabistan'ın, diğer körfez ülkelerinin dağlar gibi silah yığmasından korkmamaktadır. Özellikle aynı bölgede bulunan Siyonist terör devleti.

Çünkü biliyorlar ki bu silahlar asla ve asla kendilerine yönelik kullanılmayacak, yığılan bunca silah ancak İslâm Ülkelerine karşı kullanılacak, bundan hiç kimsenin şüphesi yoktur.

Diğer İslam ülkelerinin durumu da bundan farklı değildir. Her ne kadar bazı uzun menzilli füzelerinden ve onların askeri gücünden bazı kâfir ülkeleri tedirgin olsalar da bu silahlardan dolayı asıl korku içinde olanlar etraftaki komşulardır, yani komşu oldukları İslâm ülkeleridir.

Size muhtemel tehlikelerden değil, dağlar gibi yığılı bu silahların bir gün Müslümanlara çevrileceği ihtimalinden değil, bütün bunların şu anda bizzat yaşanmakta olduğundan söz ediyorum, Suriye'de, Irak'ta, Yemen'de ölmekte olan yüzbinlerce Müslümanın Müslümanların elindeki silahlarla öldüğünü söylüyorum.

Gelelim bundan daha acı bir gerçeğe…

Yığılan bunca silah gibi, birbirlerine karşı patlama noktasına gelmiş bir öfke, bir kin ve bir düşmanlık söz konusudur, hem de gittikçe yükselen bir düşmanlık.

Ehl-i sünnet ve Şia'nın geneli olmasa bile özelde kamplaşmış kimi halkların birbirlerine karşı düşmanlıklarının dozajının farkında mısınız?

Eğer sıradan Suudi vatandaşlarıyla karşılaşmışsanız, Hacca veya umreye gittiğinizde onlarla muhatap olmuşsanız veya Suud medyasından az çok haberdarsanız Şia ve İran düşmanlıklarının hangi düzeyde olduğunu mutlaka fark etmişsinizdir; kelimenin tam anlamıyla onlar için milli düşmandır.

Aslında Suudi Arabistan Selefi felsefe üzerine kurulmuştur ve Selefiliğin en belirgin unsuru Şia düşmanlığıdır. Bir de tasavvuf karşıtlığı.

Şiacılık yapanların ehl-i sünnet düşmanlığının boyutlarına gelince, şu anda bunu Suriye'de beş yıldan beri izliyoruz. Bu kamplaşma ve düşmanca tavır kesinlikle doğru değildir.

Peki, bu düşmanlık ne zamandır bu seviyede?

1979 İran İslâm Devrimiyle birlikte bu düşmanlık tırmanışa geçmiş, İran - Irak savaşında Suudi Arabistan Irak'ın yanında yer almış, 1987 Haccında dört yüzden fazla İranlı hacı olaylarda ölmüş, öldürülmüş,  yine son Hac ibadetinde izdihamda ölenlerin önemli bir kısmının İranlı hacılardan olması bu gerginliği, bu düşmanlığı daha da tırmandırmıştır.

Nihayet Suriye iç savaşında, Bahreyn olaylarında ve Yemen cephesinde vekâleten de olsa bu düşmanlık çatışmaya dönüşmüş, yani şu anda iki devlet birçok cephede savaşmaktadır.

Şimdi de Suudi Arabistan'ın idamları ve buna karşılık İran'daki elçilik ve konsolosluklarının yakılıp yıkılmasıyla birlikte vekâlet savaşlarının asalete dönüşüp dönüşmeyeceği konuşulmaktadır. Yani öfke ve düşmanlık zirve yapmıştır. Müslümanlar olarak bizleri birinci derecede ilgilendirmesi gereken konu budur. Diyelim ki Suudi Arabistan ile İran arasında gelinen son nokta ümmetin tamamına olduğu gibi, aynı dozajda yansımıyor, sadece kendi aralarındaki meseledir ve belki de aşılacaktır.

Fakat Suriye'de üç yüz binden fazla insanın katledilmesi, milyonlarcasının ülkelerini terk etmek zorunda kalması İslam dünyası önünde çok önemli bir problem olarak durmaya devam ediyor.

MEHMET GÖKTAŞ


739 kere okundu.
Diğer Makaleler