KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

MÜZİK

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   KUR'AN İKLİMİ
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
20:00   TARİHTE BUGÜN
19:30   MÜZİK
21:00   MÜZİK
22:00   KÖYLÜNÜN SESİ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Kendilerine zulmedildikten sonra Allah uğrunda hicret edenleri dünyada güzelce yerleştireceğiz; Ahiret mükâfatı ise daha büyüktür." (Nahl - 41)

Hadis-i Şerif

"Kul tevâzu edince, Allah Tealâ onu yedi kat göklere kadar yükseltir." [Feyzü'l-Kadîr]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Medineler kurulmadan Mekkeler fethedilemez

Sünnetullahın bir kaidesi olarak her olay kendisinden önceki olayın bir sonucu ve kendisinden sonra gelecek olayın bir nedeni durumundadır. Bir olay ve gelişmeyi anlamak için evveliyatına bakılmalı,  merhale merhale gelişimi takip edilmelidir. Yoksa vakıa anlaşılmaz, doğal olarak yanlış sonuçlara varılacaktır. Bir doktor hastalığı incelerken aynı yöntemi kullanır, bir bilim adamı bir tepkimeyi anlamak için girenler ve çıkanlara bakar öyle değerlendirir. Bir merhale tamamlanmadan, hakkı verilmeden bir sonraki merhaleye geçmek veya geçtiğini zannetmek,  var olan kazanımların kaybedilme riskini barındırdığı gibi prematüre ya da ölü doğumlara da sebebiyet verecektir. Bunun tam tersi vakti gelmiş merhaleye geçmemek ya da fazla beklemek de aynı riskleri barındıracaktır. Bir meyvenin erken toplanması ya da geç toplanması misali, merhale ve aşamalar iyi değerlendirilmeli.

Mekke'nin fethine giden süreci de öylece değerlendirmek, gereken ders ve ibretleri almak gerekir. Mekke bir sonuçtur, neden değildir. Kendisinden sonra gelen Arabistan, Bizans ve Kisra saraylarının fethi için bir nedendir Mekke'nin fethi.  Gelinen süreçte askeri, siyasi, ekonomik, konjonktürel olarak artık Mekke'nin fethedilmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Ki Peygamber aleyhisselam bir iki ufak çatışma dışında bir direnişle karşılaşmadan çok sevdiği Mekke'yi fethetmiştir. Mekke çöllerinde işkence altında ‘Ehad, Ehad' diyen siyahi köle Bilal'ı, Kâbe'nin damına çıkararak ezan okutmuştur. 

Mekke'nin fethine giden yol, yine Mekke'den başlamıştır. Peygamber aleyhisselama gelen vahiyle bunun tohumu atılmış, startı verilmiştir. Vahiy, tebliğ, eğitim, işkence, direniş, sabır, şehadet, muhacerat,  İslam kardeşliği, ihlas ve fedakârlık üzerinde inşa edilmiş nümune Medine devleti…  Tüm taşlar yerine oturmuş ve artık Mekke'ye giden yol gözükmüştür. Geriye müşriklerin Hudeybiye Barış Antlaşmasının bir maddesine ihanet etmeleri kalmıştı. Bu da olunca Mekke,  altın tepside Peygamber aleyhisselama sunulmuştur.

Peygamber aleyhisselamın yolundan giden liderlerle ancak Medineler kurulabilir, Mekkeler fethedilebilir. Tebliğ, işkence, şehadet, muhaceret, sabır mektebinden geçmiş kadrolarla; Ebubekir, Ömer, Osman, Ali, Fatıma ve Zeyneplerini yetiştirmiş bir yapı ancak Mekkelerin fethine talip olabilir. Bilal gibi köleleri en şerefli bina olan Kâbe'ye çıkartarak ezan okutturabilecek ve bunu sindirebilecek bir hareket ancak Mekkeleri fethedebilir. Arap, Fars, Kürt, Türk olmanın üstünlük sayılmadığı, üstünlüğün ancak takva ile ölçüldüğü bir toplum ancak insanlığa örnek olabilir. Cihattan maksat; öldürmek, yakıp yıkmak;  fetihten maksat; toprak kazanma ve işgal değil, kalpleri fethetmenin amaçlandığı bir düşünce ve pratik ancak dünyaya huzur ve güven verir.

‘Bir insanı haksız yere öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir, bir insanın hidayetine vesile olmak; üzerinde güneşin doğup battığı her şeyden hayırlıdır' düsturuyla yetişmiş kadro ve liderlerle ancak dünyaya nizam verilebilir.  Bu düşünce ve pratikle hareket edilmezse zalimler başımıza musallat olur.  Ne Medineler kurulabilir ne de Mekkeler fethedilebilir. Allah muhafaza var olan Medine ve Mekkelerimiz de elimizden gider.

Allahu Teâlâ bizlere Medineler kurmamızı, Mekkelerimizi fethetmeyi ve Mekkelerimizi elimizde tutmayı nasip eylesin.

MEHMET EŞİN


973 kere okundu.
Diğer Makaleler