KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   HADİS DERYASI
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   KADIN SAHABİLER VE BİZ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Sabrederek ve namaz kılarak (Allah'tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah'a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir." (Bakara - 45)

Hadis-i Şerif

Allah'ın kitabını okumak ve ders yaparak onu mutaala maksadıyla Allah'ın evlerinden birinde veya başka bir yerde bir araya gelen cemaate, muhakkak ki, Allah gönül huzuru verir. Onları rahmet ve lütfuna boğar. Melekler onların etrafını sarar ve Allah onları -Mele-i 'Âlâda- yanında bulunanların huzurunda överek anar. [Tirmizi, İlm 2]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Biten hayaller ve Rahip Avrupa

Hristiyan Avrupa'ya normalde ruhbanlık yakışır. Kendi sınırları içinde münzevi bir hayat pek de uyar. Gerçekten bugünkü Avrupa halkı dini manada olmasa da dünyevi olarak münzevi bir hayat yaşıyor. Binaenaleyh fiilen ruhbanlığı tercih ediyor. Yani bu manada karşımızda tamamen rahip bir Avrupa var. Enerjisini yitirmiş, en ufak bir olayda panikleyen, ağız tadı bozulan, paranoyak bir Avrupa'yla karşı karşıyayız. Madem şuan fiili olarak böyle bir hal var orada o halde en iyisi Avrupa'nın ruhbanlığa geri dönmesidir. Kedini sınırları içine inzivaya çekmelidir. Örneğin bir saldırıyla Fransa bu kadar sarsılıyorsa artık sınırları dışında sömürgecilikten vazgeçsin. Madem Fransa bir saldırıyla bu kadar sarsılıyor o zaman Polonya ya da İskandinavya ülkeleri gibi olmayı kabul etsin. Kendi halinde ruhbanca bir hayat yaşasın. Kendi sınırları içinde kalsın. Ortadoğu'yla Afrika'yla ilgilenmekten vazgeçsin.

Avrupa'ya en uygun hayat tarzı ruhbanca bir hayat tarzıdır. Cebeli Tarık ve İstanbul boğazının ötesiyle ilgilenmeyecek, buralara karışmayacak, onlar sağ biz selamet yaşayıp gideceğiz. Kur'an-ı Kerim “turhibune” emriyle Müslümanların düşmanlarını ruhbanlığa mahkûm etmelerini istiyor. Bugün laiklik vs. sistemlerle, baskı ve korkutmalarla onlar da İslâm âlemini ruhbanlığa mahkûm etmediler mi? iki asırdır Müslümanlara bunu yapmıyorlar mı? İşte bu da Müslümanlara karşı bir irhaptır. Terörizmdir, onları ruhbanlığa mahkûm etme girişimi irhaptır. İrhap da terörizmdir.

Kur'an-ı Kerim  “onlara karşı her çeşitten kuvvet biriktirin ve onlara karşı atlar-hayaller hazırlayın ki, onlarla hem Allah'ın düşmanlarını, hem de kendi düşmanlarınızı korkutasınız(irhap)…” (Enfal:60). buyuruyor. Ayette geçen korkutma “irhap” ile ifade edilmiştir ki bugün kullanılan terörizm manasındadır. Fakat Kur'an'ın buyurduğu bu “irhap” onları caydırıp kendi ana kıtalarına, doğal sınırlarına çekilmelerini sağlamaktır. Rahip olmalarını sağlamaktır. Madem yaşlanmışsın, gücün takatin gitmiş, yediğin haltların günahı ve ceremesiyle eziliyorsun o zaman sınırlarına çekil. Ruhbanlığı kuşan. Rahip ol gitsin. Kimseye karışma. Rahiplerin de dokunulmazlığı var. Kimse sana dokunmaz. Ama yaşlılığına ve panik durumuna rağmen o kötü huyunu devam ettirirsen birileri seni zorla ruhbanlığa mahkûm edecektir. Ben bunu kimin yaptığıyla ilgilenmiyorum. Şuymuş buymuş falan bunların hiç önemi yok. Önemli olan senin ruhbanlığa geri dönmendir. Çünkü sen artık at koşturamıyorsun.

Ayette geçen At,  “hayl” kelimesiyle ifade buyrulmuştur ki bu da hayal kelimesiyle aynı köktendir. Atlara “hayl” denilmesi bunların hayalleri gerçekleştirmesi ya da rakibin hayallerini sınırlandırması sebebiyledir. Artık hayal kuramazsınız, eski zamanlarınızın hayalini kuruyorsunuz ama bunun üzerinden bir hayli zaman geçti. Kimin hayali güçlüyse, hayli güçlüdür. Şimdi hayalleri dolayısıyla atları hayli güçlü olanlar Müslümanlardır. Şimdi at koşturma sırası onlardadır. Bir zamanlar siz güçlü hayallere sahiptiniz. İyi hayaller kuruyor, iyi at koşturuyordunuz. Bunun sayesinde Müslümanları ruhbanlığa mahkûm ettiniz. Onlara sadece ruhbanca bir hayatı yeterli gördünüz. Siyasî, sosyal, idarî, hukukî, iktisadî ve dahi hayatın tüm alanlarından onların elini kestiniz. Onlar da buna iki yüz yıldır sabrediyor ama artık kabul edin, dönem değişti. Hayaller değişti. Atlar ve süvariler değişti. Atlarınız tökezledi, süvarileriniz yaşlandı, hayalleriniz bitti. Bundan sonra işi zorlamanın manası yok. Siz ruhbanlığı seçerseniz inanın herkes çok mutlu olacak. Avrupa'ya ruhbanlık çok yakışıyor. Bunu bugün gönülden yapmazsanız yarın bunu mecburen yapacaksınız, hiç gereği yok. Çekilin köşenize ve keyfinize bakın siz sağ, biz selamet…    

A.HAKİM SONKAYA


831 kere okundu.
Diğer Makaleler