KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

BİLGİ REHBERİ(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   BİLGİ REHBERİ(CANLI)
12:00   ANALİTİK EĞİTİM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   KÖYLÜ'NÜN SESİ
14:30   MÜZİK
15:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
15:30   PSİKOLOJİ VE İNSAN
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   YOLUMUZUN YILDIZLARI
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Hatırla ki İbrahim şöyle demişti: "Rabbim! Bu şehri (Mekke'yi) emniyetli kıl, beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!" (İbrahim - 35)

Hadis-i Şerif

Kim, sözleşme yaptığı kimseye zulmeder, hakkını kısar veya gücünün üzerinde bir şey emreder yahut rızası dışında bir şeyini alırsa kıyâmet günü onun aleyhine bizzat ben delil (ve davacı) olacağım. [Ebu Davud, Harac 33]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Suriye'de ABD ve Rusya'nın yeni hamleleri

Çünkü Obama, IŞİD bahanesiyle taşları kendi lehine çevirmek adına Suriye'yi parçalamayı hesaplarken, Putin ise kendi çıkar ve müttefiklerinin hassasiyetlerini de gözeterek Suriye'yi bir arada tutmayı ve toprak bütünlüğünü korumak istiyor. Rusya'nın sesi, müttefikleri sayesinde daha gür çıkmaya başladı. Rusya, Çin ve İran, Suriye rejimiyle aynı blokta görünürken, hamleleri daha etkin olmaya başladı. Sahada olan mücadele bugünlerde masada daha fazla konuşuluyor. BM'nin Genel Kurulu'nda; Obama ve Putin, Suriye'yle ilgili iki ayrı vizyon ortaya koydular. Eset'li ve Eset'siz vizyonu… ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry  “Rusya ile temel konularda anlaştık” dese de bu sözden öteye gidemeyecek bir pozisyonda gözüküyor. Çünkü bu mesele içerisinde diğer komşu ülkelerin hesapları da var ve onların hassasiyetleri de gözetilmeden bu sorun kolay kolay çözülecek gibi görünmüyor. Bu denklemin farkında olan Rusya Dış İşleri Bakanı Mikhail Bagdanov'un, Suriye ile ilgili “Rusya ABD, İran, Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır'ın içinde bulunacağı, uluslararası bir temasla çözülebilir” tezini ortaya koyması daha gerçekçi bir yaklaşım olarak kabul edilebilir.

Türkiye açısından bu meseleye bakıldığında ise en çok etkilenen ülke olarak görülebilir. Mültecilerden tutun da sınır güvenliği ve Rojava bölgesine, hatta ekonomisi itibariyle Suriye'deki savaşın son bulması ya da hangi dinamiklerle son bulması Türkiye için hayati önem taşımaktadır. Bu konuda Türkiye'nin Suriye politikasında yumuşak bir değişimin olduğunu söyleyebiliriz. Suriye müttefiklerine karşı da üslubun ve tavrın değiştiği görülüyor. Bu konuda Erdoğan'ın, Putin'le görüşmesinde “Rusya'nın Suriye konusundaki tavrında henüz bir netlik görmedim” demesi, dengeleri gözeten bir açıklama olarak gördüm. Yoksa Rusya, Beşar Esed ile ısrar eden düşünceden vazgeçmiş değildir. Bunun farkında olan Erdoğan, arayı bozmama adına böyle bir açıklama yaptı. Çünkü Suriye nedeniyle Türkiye bir ateş çemberinin içine itilmek isteniyor. Bunun vahim sonuçlarını öngören Türkiye strateji değiştirdi. Hükümet, “Suriye'nin el değiştirme noktasından, Esed'siz bir eski yönetimle olabilir” noktasına gelmiştir.

Diğer taraftan ABD, Türkiye'yi sıkıştırdığı “PYD sopasını” elinden bırakmak istemiyor. ABD'nin İncirlik ve diğer saklı anlaşmalara karşı “PKK'yı vur ama PYD'yi tanı” tavrı Türkiye'yi ciddi manada rahatsız ediyor. Vurulan PKK kamplarındaki tüm silahlı unsurların PYD'nin bulunduğu Rojava bölgesine yerleştiğine vakıftır. Sınırda olan ve her an sınırı geçebilecek konumdaki PKK- PYD varlığı ve ABD'nin ona hamilik etmesi Türkiye'yi farklı bazı anlaşmalara götürebilir. Bu kârlı hamlelerin farkında olan ABD'nin Türkiye'ye karşı “PYD sopasını” ucuz bir paraya bırakacağını düşünmüyorum. Bu nedenle de Suriye'nin parçalanmasını ve bu denklemin kendi lehinde kalmasını, Türkiye üzerindeki puslu Rojava bölgesini kendi kontrolünde istiyor.

Sonuç olarak; kendi çıkarları için Müslüman kanları üzerine siyaset yapan başta ABD ve Rusya olmak üzere diğer küresel güçler, Ortadoğu'daki yeni taşlarını oluşturup, paylaşımda anlaştıklarında Suriye savaşını bitireceklerdir. Aksi takdirde bu savaşın devam etmesi için her yolu deneyeceklerdir.

ABDULLAH KAVAN


919 kere okundu.
Diğer Makaleler