KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   BİLGİ REHBERİ(CANLI)
12:00   ANALİTİK EĞİTİM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   KÖYLÜ'NÜN SESİ
14:30   MÜZİK
15:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
15:30   PSİKOLOJİ VE İNSAN
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   YOLUMUZUN YILDIZLARI
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde ne varsa bilir; O'nun ilmi dışında bir yaprak bile düşmez. O yerin karanlıkları içindeki tek bir taneyi dahi bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır. (En’âm - 59)

Hadis-i Şerif

Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!

Bunun üzerine bir adam kalkarak: "Ey Allah'ın Resülü, kadınım hacc için yola çıktı, ben ise falan falan gazvelere yazıldım!" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Öyleyse git hanımına yetiş, onunla hacc yap!" diye emretti." [Buhari, Nikah 111]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
HSYK' dan“Jet” Adalet!

Birçok kesimi mağdur eden “paralel yargının hâkimleri” beklenmedik bir hamleyle kendi yandaşlarını tahliye ettiler. Meslekten “men” edilmeyi göze alan bu hâkimler bir “harakiri” hamlesiyle Pensilvanya'dan gelen talimatı uygulamaya koyuldular. Bunu anlamak zor değil. Zor günler geçiren bu yapının kendi tabanına “güçlüyüm” mesajını verdiğini okumak gerekir.

 Ancak burada önemli olan “paralel yapı” soruşturmaları kapsamında tutuklu şüphelilere tahliye kararı veren iki hâkim hakkında “jet” bir kararla inceleme başlatılması ve açığa alınmalarıdır. Bu hamleyle “paralel yapının hala iş başında olduğu ve kendi fikirleri doğrultusunda karar verdikleri” gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Bu yapının şuanda da birçok kesimi mağdur edebileceği ve hukuksuz davranabileceğini ortaya koymaktadır. Peki, bir hafta önce Adana 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin İslami STK'lara verdiği cezaları nasıl okumak gerekir? Bütünüyle yasal bir zeminde faaliyet gösteren STK'ların 24 üyesine verilen 115 yıllık cezayı nasıl görmek gerekir? Bu hukuksuzluğa HSYK niye sessiz kalıyor? Konu hükümet olunca “jet” kararlar veren bu yapının çifte standartlığını göstermiyor mu? “Çoğulcu ve özgür” bir anayasadan bahseden hükümetin kendi dışındakileri mağdur eden hukuksuzluklara sessiz kalması manidardır. Hukuk adı altında, sadece kendi zararına olan kararları gören kesimin, Müslüman STK' ların cezalandırılmasını görmemesi samimiyetle alakalıdır. İçi boşaltılmış bir adaletin sadece bir kesime yaraması ve onun doğrultusunda kararlar alınması hukuk adına en büyük tehlikedir. İslami STK'lara komik suçlamalarla verilen cezaları görmüyorlar, konu kendileri olunca müdahale ediyorlar.

Bununla birlikte Ergenekon ve Balyoz sanıklarına verilen tahliyeyi de bu kapsamda okumak gerekir. Hükümetle arası açılan “Gülen” gurubunun “Ergenekon” la rekabet savaşı kapsamında (suçlu oldukları halde) müebbet ceza alanlar bile tahliyeden sonra beraat edildiler. Aynı tarihte mağdur edilen başka kesimlerin dosyalarını görmezden gelen ve yeniden yargılama hakkı tanımayan yargının; kime hizmet ettiği ve sürekli birilerinin güdümünde olduğu gerçeği vardır. Yıllardır ceza alan ve hala cezaevinde olan sayısız mağdurları görmeyen hükümet en az “paralel yargıçlar” kadar suçludur. Devletin tüm katmanındaki yetkililerin bu haksızlığı görmeleri ve kabul etmeleri, ondan sonra da sessiz kalmaları;  onlara hüsn-ü zanla bakmak isteyenlerde bile, düşünsel travma'lara sebebiyet vermiş. “Bana dokunmayan ve beni koruyan hukuk bin yıl yaşasın” mantığıyla hareket etmek vicdanlarda ve hukukta önemli bir gedik açmıştır. Eğer bu hukuksuzluklardan ve çıkmazlarından kurtulmak istiyorlarsa “paralel devlet yargıçları” tarafından mağdur edilmiş dosyaların tamamının, yeniden gözden geçirilmesi ve tarafsız hâkimlerce incelenmesi gerekir. Balyoz ve Ergenekon dosyalarında “Dijital veri” kapsamında değerlendirilen ve delil olarak görülmeyen verilerin diğer kesimler için de geçerli olması gerekir. Bu kapsamda ciddi bir çalışma başlatılması gerekir.

Netice itibariyle; aşikâr olan hukuksuzluklar gün gibi ortadadır. HSYK'nın son hamlesi bunun devam ettiğini göstermiştir. Bu hukuksuzlukların giderilmesi, sadece hükümete yakın veya bir kesime has olmaması gerekir. Bağımsız, özgür ve adil bir yargının oluşabilmesi için öncelikle geçmişteki hukuksuzlukları gidermek gerekir. Birçok kesimle birlikte, özellikle dindar kesimin geçmişteki ve şimdiki mağduriyetleri giderilmelidir. HSYK'dan bunu “jet” hızıyla da istemiyoruz “yayan” olarak da olsa kabulümüzdür.

ABDULLAH KAVAN


1007 kere okundu.
Diğer Makaleler