KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

BİLGİ REHBERİ(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   BİLGİ REHBERİ(CANLI)
12:00   ANALİTİK EĞİTİM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   KÖYLÜ'NÜN SESİ
14:30   MÜZİK
15:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
15:30   PSİKOLOJİ VE İNSAN
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   YOLUMUZUN YILDIZLARI
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Hatırla ki İbrahim şöyle demişti: "Rabbim! Bu şehri (Mekke'yi) emniyetli kıl, beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!" (İbrahim - 35)

Hadis-i Şerif

"Kul tevâzu edince, Allah Tealâ onu yedi kat göklere kadar yükseltir." [Feyzü'l-Kadîr]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Doğunun doğusu, Batının da batısı var

Sosyolojik açıdan Doğu-Batı kadar belirgin olan bir başka çizgi daha vardır; Siyah-Beyaz.

Her ne kadar coğrafyada siyah-beyaz, güney-kuzey yönlerine uygun düşse de, çoğu zaman bunlar da doğu-batı anlamda kullanılır, siyah doğudur, beyaz batıdır.

Teknolojik ilerlemeyi hangi tarihten başlatırsanız o tarihten itibaren Batı hep emperyalizmi temsil etmiştir. Kendisinin dışındaki dünyayı sömürülmesi gereken bir malzeme ve meta olarak görmüş, istikbarın temsilcisi olarak kendisini dünyanın merkezine koymuştur.

Bütün bunlarla beraber her doğunun içinde yine aynı şekilde doğular batılar var, her batının içinde de batılar doğular vardır.

Diyarbakır'dan sonra geçtiğimiz pazar günü İstanbul Yenikapı'da yapılan Eşsiz Önder Hz. Muhammed (SAV) Kutlu Doğum etkinliği tam anlamıyla muhteşemdi.

Zaten Yenikapı'da bir etkinlik yapabilmenin kendisi başlı başına bir olaydır. Orada ancak bütün imkânlarını ve gücünü kullanarak iktidar partisi etkinlik yapabilmiştir.

Sevdalarından başka hiçbir sermayeleri olmayan Peygamber Sevdalıları'nın saatlerce süren ve bitişinden sonra bile insanların bir türlü ayrılmak istemediği bu muhteşem organizasyon bir iki istisna dışında özellikle yazılı medya tarafından hiç görülmedi.

Biz zaten batı diye tanımladığımız medyanın görmesini beklemiyorduk. Çünkü batı bizim ancak günahlarımızı görür, günah işlersek ancak o zaman haber niteliği taşırız onlar için.

Kurulurken, yayın hayatına başlarken “Müslümanların sesi olma” vaadiyle, onların kuruş kuruş birikimleriyle kurulan, doğunun sesi, mazlumların sesi, sesi kısılmışların sesi olma vaadiyle kurulan bu kardeşlerimiz bizi hiçbir zaman görmediler.

Çünkü doğu da kendi içerisinde ikiye ayrılmıştı, bu kardeşlerimiz doğunun batısıydı, biz ise doğunun doğusuyduk.

Doğu-Batı ayrımının dışında artık yeryüzü sadece siyah-beyaz diye de ikiye ayrılmıyor. Siyahlar da kendi aralarında siyahlar ve en siyahlar diye ikiye ayrılmışlardır.

Bugün Amerika'da olduğu gibi siyahların bir bölümü belirli yerlere gelmişler ve bir takım nimetlerden yararlanıyorlar, nemalanıyorlar. Nerdeyse beyazlar sınıfına geçecek gibiler, başkan olmuşlar, vali olmuşlar, belediye başkanı olmuşlar, emniyet müdürü olmuşlar, birçok köşe başlarını tutmuşlar.

Fakat görevleri, dün içinden çıktıkları siyahları terbiye etmek, hizaya getirmek, haddini bildirmek, kısacası onları adam(!) etmektir. Şu anda orta yerde bir Siyahlar ve bir de En Siyahlar var.

Yaşadığımız ülke de bir bütün olarak yeryüzünün doğusunda, ezilenlerin, sömürülenlerin kısmında yer almıştır. Fakat kendi içerisinde bu ülkenin de ayrıca doğusu ve batısı olmuştur, bizler bu doğu ülkesinin de doğusunda yer almışız.

Sonra bu doğunun doğusundaki yıllar yılı ezilen, susturulan Müslümanların bir kısmı zamanla bir yerlere gelmişler, Amerika'dakine benzer makamlar mevkiler elde etmişler, metalanmışlar, kendilerinin doğusunda kalanları ısrarla görmemezlikten geliyorlar.

Yani bizler şimdi yeryüzünün doğu bloğunda yer alan, kendi içinde de doğu-batı diye ikiye ayrılan doğusunun doğusundakileriz.

Fakat unutmayınız; güneş ve ay doğudan doğar, ışık doğudan gelir, irfan doğudan gelir.

Yeryüzünün rüzgâr haritası genellikle doğudan batıya doğrudur. Yeryüzünün büyük nehirleri genellikle doğudan batıya, güneyden kuzeye akar.

Ve bir gün batıya ulaşır, batıyı içine alır, baştan sona batıyı bürüyüverir.

MEHMET GÖKTAŞ


1021 kere okundu.
Diğer Makaleler