KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   KUR'AN İKLİMİ
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
20:00   TARİHTE BUGÜN
19:30   MÜZİK
21:00   MÜZİK
22:00   KÖYLÜNÜN SESİ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

İşte bu (Kur'an), kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak bir tek Tanrı olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri iyice düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara (gönderilmiş) bir bildiridir. (İbrahim - 52)

Hadis-i Şerif

Allah'ın kitabını okumak ve ders yaparak onu mutaala maksadıyla Allah'ın evlerinden birinde veya başka bir yerde bir araya gelen cemaate, muhakkak ki, Allah gönül huzuru verir. Onları rahmet ve lütfuna boğar. Melekler onların etrafını sarar ve Allah onları -Mele-i 'Âlâda- yanında bulunanların huzurunda överek anar. [Tirmizi, İlm 2]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Çözüm ailede

İslami toplumlar sorunlarının çözümünü toplumun temel yapısı olan ailede görmüştür. Yani insanları bu denli etkileyen yapı, çoğumuzun küçümsediği Kâinatın Efendisi'nin ‘'iftihar duyduğu'' ailedir. Alın teriyle sulanan bu yapı toplumun farklı alanlarında ses olmuş, renk olmuş, ışık olmuş yüzyıllık bir enerjiyle toplumun bütün katmanlarını aydınlatmıştır.

Aile; inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile kurumunun en önemli niteliği, ahlak odaklı olmasıdır. Bu yönüyle aile, bireyleri toplumsal hayata hazırlayan bir okuldur. Hak ve sorumluluk bilincinin aile içinde gelişmesi, bu bilincin toplumda da yerleşmesini sağlar. Aileye önem veren dinimiz, bütün aile bireylerinin birbirlerine karşı olan hak ve sorumluluklarını yerine getirmelerini öğütlemiştir.

Bu bağlamda aileler; bireyleri geleceğe hazırlamak için hiçbir fedakârlıktan kaçınmazlar. Çünkü aileler çınarların zor şartlarda yetişeceğini bilir. Medreselerin zor şartlarında yetişen ebeveynler çınarları yetiştirirken toplulukların bu gölgeden nasiplenmesini düşünmüşlerdir. Bu anlayışla hareket eden güzide ailelerimizden biri de Üstad Bediüzaman'ın ailesidir. Ailenin hangi yöntemleri kullandığını, nasıl bir davranış sergilediğine bakalım.  

Bediüzaman Said Nursi 10 yaşındadır. Hizan Şeyhi Seyyit Nur Mehmmet Efendi'nin medresesinde tahsil görmektedir. Hafızası, doğru sözlülüğü ve birçok özelliği hocası Şeyh Seyyit Nur Mehmet Efendi'nin ilgisini çeker. Böyle mükemmel yetişmiş bir çocuğun anne ve babasını merak ederek köyleri Nurs'a doğru yola koyulur.

Ailenin evine vardığında evde olmayan baba Sofi Mirza Efendi'nin tarladan gelmesini bekler. Mirza Efendi iki öküz ve iki inekle çıkagelir. Hayvanların ağızlarının bağlanmış oluşuna hayret eden hoca, Mirza Efendiye nedenlerini sorar. Sofi Mirza Efendi  ‘'Bizim tarlamız bir hayli uzakta Sofi, hayvanların ağızlarını bağlamasam yolda başkalarının tarlalarındaki ekinleri yiyebilirler. Hem komşumu rahatsız etmiş, hem de haram yiyen öküzle tarlamı sürmüş, haram yiyen ineğin sütünü içmiş oluruz. Bunun için hayvanların ağızlarını bağlı tutuyorum.'' der

Babanın haram ve helal hassasiyetini gören hoca bu kez anne Nuriye Hanım'ın hassasiyetlerini öğrenmek ister.'' Said'i büyütürken siz nelere dikkat ettiniz? ‘' der. Nuriye Hanım: ''Said'e anne olacağımı anladığımdan itibaren abdestsiz yere basmadım. Said dünyaya geldikten sonra da abdestsizken ona süt emzirmedim.'' diye cevap verir. Anlatılanları hayretle dinleyen Seyyit Nur Mehmet Efendi: ‘'Elbette böyle anne - babadan böyle çocuk dünyaya gelir.'' der ve tekrar medresenin yolunu tutar.

Bu hikâyeden de anlıyoruz ki sorunların, da çözümlerin de temeli ailedir. O, düzgün olursa her şey düzgün; o, bozuk olursa her şey bozuk olur.

Selam ve dua ile…

HAZAN YILMAZ


1074 kere okundu.
Diğer Makaleler