KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

EZAN VE DUA

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Rablerini inkar edenlerin durumu (şudur): Onların amelleri fırtınalı bir günde rüzgarın, şiddetle savurduğu küle benzer. Kazandıklarından hiçbir şeyi elde edemezler. İyiden iyiye sapıtma işte budur. (İbrahim - 18)

Hadis-i Şerif

Ademoğlu sabaha erdi mi, bütün azaları, dile temenna edip: "Bizim hakkımızda Allah'tan kork. Zira biz sana tabiyiz. Sen istikamette olursan biz de istikamette oluruz, sen sapıtırsan biz de sapıtırız" derler. [Tirmizi, Zühd 61]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Şifa ancak Allah'tandır

Bunun bir takım davranışlarla sık sık ortaya konmasına da, obsesif kompülsif kişilik bozukluğu deniliyor. Bunun belirtilerinden birisi ise, farklı düşüncelere tolerans göstermeme, tüm konularda katı bir tutum sergileme ve inatçılık olarak belirlenmiş. İşin ilginç yanı, her 10 kişiden 8'inin şöyle ya da böyle bir dönem, bu bozukluğa kapıldığının tespit edilmiş olması.

Obsesyon için Türkiye cidden münbit bir saha. Öyle saplantılar var ki memlekette. Aidiyetini kutsayıp muhakeme yetilerini tatil etmiş yığınların arz-ı endam ettiği bir tuhaf coğrafyadan bahsediyoruz.

-“Ya, bu adam, kitabında kendini tanrı ilan ediyor, bak sayfası belli, cümlesi belli.”

-“Onu TC uydurmuş, siz de TC'nin adamı olduğunuz için öyle görüyorsunuz. Hem orada demek istediği başka bir şey. O, sizin gibilere ders vermek için öyle söylemiş.”

-“Ya bak, bunlar camileri, Kuran dersi alınan dernekleri, hayır kurumlarını yaktılar, mushafları ateşe verdiler, kurban eti dağıtan gençleri vahşice katlettiler. Hatta bir kısım failleri yakalandı. Siz hala bunların peşinden gidiyorsunuz. Sizde hiç mi iz'an yok.”

-“ Kendileri yakıp o yurtsever gençlerin üzerine atmışlar. Hem o öldürülenler, yurtsever gençliğe itaat etmemişler, söz dinlememişler.”

-“Ee bak, bunlar kadının namusunu yok sayıyorlar, kadını tamamen özgürleştireceğiz diyorlar. Sen olsan bunu kabul eder misin?”

-“Onların kastettiği şey, aslında kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmaktır. Ama siz kötü niyetlisiniz.”

Evet Kürdistan'da bu diyaloglar, her gün her yerde aynen böyle yaşanıyor. Ve bu takıntılar, her cürüme bin bir hikmet bulma yeteneği ile yayılıyor, ondan ona bulaştırılıyor. Ve inançlı bir toplumda yalan üreten klikler artıyor.

Batıda da durum aynı.

-“Yahu bakın, Hizbullah'a bu kadar kumpas kurulmuş, kendilerine bu kadar iftira atılmış, binlerce ferdine o kadar eziyet edilmiş. Neden bunlar için, adalet aklınıza gelmiyor, insaf ve vicdan dediğiniz insanlığınız, niçin bunlar söz konusu olduğunda bir türlü işlemiyor?”

-“Evet aynen öyle, bu yıl havalar çok soğuk geçmedi, barajlardaki doluluk oranı da iyi, inşallah su sıkıntısı olmaz.”

-“Bak Kürdistan'daki Müslümanlar da aynı Gazze'dekiler gibi, Mısır'dakiler gibi, Arakan'dakiler gibi işkenceyi, zulmü iliklerine kadar yaşamışlar, üstelik uzakta değiller, etle tırnak gibi iç içe geçmişiz. Neden görmek istemiyoruz?”

-“Kardeş, önce şu Kürdistan kelimesini bir kaldıralım. Bu hoş değil. Hem orada her şey karmakarışık. Kim kimi niçin öldürmüş belli mi?”

İnanın en hafif haliyle konuşmalar böyle uzayıp gidiyor. Bir meşrebin, bir düşüncenin, bir tarzın katı bir savunucusu olmak; sabır, sebat, takva, istikamet, itaat, ahde vefa, ihlas gibi İslam'ın temel tuğlalarıyla örülüyor ama maalesef bu binanın sanki pencereleri unutuluyor ya da tek yöne yapılıyor.

Üstadın; “Vicdanın ziyası ulum-u diniyedir. Aklın nuru fünun- u medeniyedir. İftirak ettikleri vakit, birincisinde taassup, ikincisinde hile, şüphe tevellüd eder.” Sözündeki taassup, maalesef bugün her yere dal budak salmış gibi.

Halbuki esas olan müspet hareket etmektir ki, yine Üstad bunu; “kendi mesleğinin muhabbetiyle hareket etmektir ki, başka mesleklerin adâveti ve başkalarının tenkisi(noksan görmesi), onun fikrine ve ilmine müdahale etmesin, onlarla meşgul olmasın.” şeklinde açıklar.

Ne diyelim şifa ancak Allah'tandır.

ÖZKAN YAMAN


1050 kere okundu.
Diğer Makaleler