KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

KADIN SAHABİLER VE BİZ

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   HADİS DERYASI
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   KADIN SAHABİLER VE BİZ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Rablerini inkar edenlerin durumu (şudur): Onların amelleri fırtınalı bir günde rüzgarın, şiddetle savurduğu küle benzer. Kazandıklarından hiçbir şeyi elde edemezler. İyiden iyiye sapıtma işte budur. (İbrahim - 18)

Hadis-i Şerif

"Bana Cebrail Aleyhisselam gelerek "Ümmetinden kim Allah'a herhangi bir şeyi ortak kılmadan (şirk koşmadan) ölürse Cennete girer." [Ebu Zerr]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Kaygan zeminde çözüm

Hükümete yakın kaynaklar Kandil'in “Masada elim güçlü olsun” düşüncesinden dolayı böyle davrandığını iddia ederken, Kandil'in sözcüleri hükümetin amacının çözüm değil de Pkk'nin tasfiyesi olduğunu söylüyor. Bu arada Pkk'nin tasfiye kararının MGK'da kararlaştırıldığı yönündeki iddia da ayrıca üzerinde durulmayı gerekli kılıyor. Herkes biliyor ki, MGK kararlarına ulaşabilmek için içerde ya da dışarda güçlü istihbarat birimleriyle beraber hareket etmek ya da onlardan yardım almak gerekiyor.

Kandil'in istihbarat kurumları tarafından oyuna getirildiği ve böylece sürecin sonlandırılmasının hedeflendiği iddiasını da yabana atmamak gerekir.

Bu arada iç infazlara alışkın olan Pkk geleneğinden dolayı farklı senaryoların da devreye girme ihtimali var. Öcalan'ın çok tecrübeli olduğu alanda, yani istihbarat dengelerini devreye koyarak tezlerine karşı direnen KCK yöneticilerini tasfiye etmesi ihtimali de göz ardı edilmemelidir. Amerikan-Alman istihbarat bloğunun Kandil'i bu konularda uyardığı ve Öcalan'a karşı pozisyon almaya zorladığı söyleniyor.

Karmaşa sadece PKK tarafıyla sınırlı değil.

Çözüm süreci konusunda PKK-HDP kadar hükümetin de kafasının karışık olduğu görünüyor. Ya da kimilerinin iddiasına göre bazı hükümet üyelerinin önemli görevlerde bulundukları sıralarda bile sürecin ayrıntılarından haberdar olmadıkları, işletilen ayrı bir ajandanın yürürlükte olduğu ortaya çıkıyor.

İki açıklama üzerinden meseleyi değerlendirelim: Ak Parti Milletvekili adayı ve akademisyen Hüseyin Yayman, Ahmet Hakan'a yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“PKK Kongresi toplanacak ve “Türkiye'de silahlı mücadeleyi sonlandırdık” diyecek. 2013'te başlayan ancak yarım kalan sınır dışına çekilme yeniden başlayacak ve tamamlanacak. Ama PKK, silah bırakmayacak. Rojava meselesi ve Ortadoğu'daki altüst oluşlar devam ettiği için oradaki varlığını sürdürecek. Türkiye'deki çatışmadan çekilmiş olacak. Çok net olarak şunu söyleyebiliriz: Türkiye 30 yıllık çatışmalı dönem içerisinde hiç yaklaşmadığı kadar çözüme yaklaştı. Önümüzdeki günlerde hem baharın gelmesi hem de çözümün ve barışın gelmesi nedeniyle çifte sevinç yaşayacağız.”

Eğer Yayman'ın dedikleri doğruysa Türkiye hükümeti şimdiye kadar ki tezlerinden vazgeçmiş demektir. Çünkü daha önce söylenenlere göre PKK, ülke dışına çıkacak sonra yapılacak yasal düzenlemelerden sonra silahlarını bırakıp geri dönecekti.

Şimdi silahlı güçlerin Rojava ve benzeri yerlerdeki durumdan dolayı silahı bırakmayacakları söyleniyor.

Yani PKK, istediği zaman kolaylıkla tekrar silahlı mücadeleye geçebilecek.

Bir de Yalçın Akdoğan'ın açıklamaları var.

Biliyorsunuz Akdoğan, çözüm süreci konusunda hükümet içindeki en önemli muhatap konumunda.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan bu hafta iç güvenlik paketi görüşülürken şunları söyledi: “HDP, CHP, MHP nasıl Meclis'i eylem alanına çevirdiler. Nasıl kol kola hareket ediyorlar. Nasıl statüko cephesi kurdular, izliyorsunuz.

Açıkça söylüyorum: Bu cephenin arkasında yine vesayet odakları var, paralel yapı var. Onlar çalıyor, onlar oynuyorlar. Çünkü biliyorlar ki bu reform paketi yasalaştığında Türkiye'de darbeler dönemi tarihe karışacak, vesayet özlemleri suya düşecek. İster derin devlet yapılanmaları ister paralel devlet yapılanmaları ister KCK türü yapılanmalar, onların hiçbirine eyvallah etmeyiz.”

İnsanın aklına hemen şu geliyor:

HDP, paralel yapının kontrolünde ise müzakerelerin başarılı olmasını nasıl beklersiniz?

Üstelik hükümet bir tarafta bütün gücüyle “paralel yapıyla mücadele”den söz ederken, diğer tarafta HDP üzerinden PKK ile sürdürülen bu müzakereleri kimseye izah edemez.

6-8 Ekim olaylarında bile PKK'den daha çok “paralel yapı”yı eleştirenlerin Akdoğan'ın bu sözlerine izah getirmesi gerekmektedir.

Zemin oldukça kaygan ve oyuncuların bir kısmı bunun farkında değil. 

Süreç son seansı trajik olarak biten bir oyunun romantik kısmında mı ilerliyor yoksa bir dram olarak mı devam edecek yakında göreceğiz.

HASAN SABAZ


1065 kere okundu.
Diğer Makaleler