KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

EZAN VE DUA

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Kendilerine zulmedildikten sonra Allah uğrunda hicret edenleri dünyada güzelce yerleştireceğiz; Ahiret mükâfatı ise daha büyüktür." (Nahl - 41)

Hadis-i Şerif

"Her takvâ sahibi , Muhammed (sav) 'in ehl-i beytindendir." [Taberani]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Mekke, fetih ve işgal

İşgal; ölüm, talan, yıkım ve katliam üzerine inşa edilmiştir. Sömürmek için daha fazla toprak, kendine hizmet ve ucuz işgücü için kölelik sistemi vardır. İnsanları fıtrattan ve özgürlüğünden men etmek vardır. Yeraltı ve yerüstü kaynaklarını, petrolünü, doğalgazını, altın ve madenlerini gasp etmek vardır. Aziz ve özgür insanları zelil etmek, onur ve haysiyetlerini ayaklar altına almak vardır. İnsanlık onur ve haysiyetiyle bağdaşmayan, yerine göre gizli yerine göre açık, yerine göre sabit veya seyyar ‘Ebu Gureybler, Guantanamolar, kamp ve kantonlar' adı altında modern zindanlar vardır. ‘Demokrasi, insan hakları, ülkeleri özgürleştirme' adı altında tam bir işgal ve sömürü düzeni vardır.

Fetihlerde; ihya, ıslah ve inşa vardır. Amaç ve gaye sırf Allah'ın rızasını kazanmaktır. Kendine veya sistemine itaat ettirmek değil, topluca Allah'a ve O'nun dinine itaat etmek vardır.  İnsanları tağutlardan, zalimlerden ve tüm despot ve sistemlerinden azat etmek vardır. Topraklar ele geçirilmeden önce gönülleri ele geçirmek, kazanma düşüncesi hâkimdir.  Gönüller kazanıldığı oranda topraklar kazanılır, gönül kazanımlar devam ettiği oranda topraklar muhafaza edilir, düşüncesi vardır.  Herkes adalet önünde eşittir, ya insanlıkta kardeşiz, ya da dinde kardeşiz ilkesi hâkimdir.

Mekke'nin fethinin, insanlık tarihinde eşi ve benzeri yoktur. İtilen, kakılan, alay edilen, işkencelere yatırılan, kendi dinlerini yaşamak için uzak diyarlara göç etmek zorunda kalan mazlumların zaferi vardır. Hem de öyle bir zafer ki çok değil, sekiz sene sonra madden ve manen güçlü, on bin kişilik bir orduyla topraklarına geri dönüyorlardı. Böylesine bir zafer onları ne şımartmış ne kibir ve gurura sevk etmiş ne de intikam duygularına sevk etmiştir. Başkomutan Peygamber Aleyhisselam, “fatih” olarak Mekke'ye girerken tevazu ve huşudan başı devesinin başına değecek şekilde Allah Teâlâ'yı sessizce zikrediyordu. İşte böylesine bir fetih ve fatih…

Bu fethi anlamak için olayın altyapısı ve evveliyatı iyi görülmeli ve tahkik edilmelidir. İman, teslimiyet, ihlas, sabır ile geçen 13 yıllık Mekke dönemi iyi anlaşılmalıdır. Dar'ul Erkam'da Resulün tedrisatından geçen Aliler, Ebu Bekirler, Habbab, Mus'ab ve Zeydlerin hangi eğitimin soncu yetiştikleri incelenmeli ve bu yiğitler iyi tanınmalıdır. Yasir ailesinin ve Bilal'in Ramda vadisinde işkence altındaki ‘ahed, ahed' çığlıklarına iyi kulak verilmelidir. Kardeşlik, takva, itaat üzerine inşa edilen Medine İslam Devleti ve icraatları iyi tahkik edilmelidir. Her biri pratikte birer askeri akademi görevi gören seriyye ve gazalar görülmelidir.  Bedir, Uhud, ve Hendek, Hayber savaşlarındaki ders ve ibret sahneleri iyice tetkik edilmelidir. Görünürdeki bütün olumsuzluklara rağmen Hudeybiye Barış Antlaşması'yla Müslümanların ulaştığı ruhi olgunluk, itaat ve tekâmül görülmelidir.

Bütün bu aşamalardan geçen bir komutan ve ordusu için Mekke'nin fethi artık kaçınılmazdır. Böyle bir orduya fetihler verilmesi, Bizans ve Kisra'nın hazinelerini ayaklarına serilmesi, bu güçleri tarihin karanlığına gark etmeleri Allah'ın bir vaadidir ve vaadine en sadık olan şüphesiz Allah'tır.

Müslümanlar, toprakları fetih niyetiyle ele geçirdikleri müddetçe büyüdüler, geliştiler, Allah'ın dinini uzak diyarlara taşıdılar, insanların hidayetlerine vesile oldular. Dünya ve ahireti kazandılar. Ne zaman ki fetihler amaç ve gayelerinden saptı, fetihlerin yerini işgaller aldıysa zaferlerin yerini mağlubiyetler, inşanın yerini yıkım, ihyanın yerine ölümler aldı. Bundan ümmet de, insanlık da zarar gördü.

Ümmet ve insanlık olarak içinde bulunduğumuz bu durumdan kurtulmak ve Mekkelerimizi fethetmek için geçerli yol Kur'an ve Sünnetin yoludur. Saflarımızda Bilaller, Ammarlar, Aliler, Fatımalar, Nesibeler, Mus'ablar, Ebu Basirler yetiştirmek, düşman safındaki Ömer ve Halitleri kazanmak, içimizdeki kin, nefret ve intikamın yerini hidayet aşk ve azmi olmalıdır. Saflarımızda bu değişim olduğu an Mekkelerin kapılara bizler için ardına kadar açılacaktır.

Allah'u Teâlâ, Ammar, Bilal, Mus'ab ve Fatımalar yetiştirmeyi, Mekkelerimizi fethetmeyi, süper güçlerin tahtlarını alaşağı etmeyi nasip eylesin…

MEHMET EŞİN


1101 kere okundu.
Diğer Makaleler