KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

BİLGİ REHBERİ(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   CEVŞEN-ÜL KEBİR
08:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
10:00   BİLGİ REHBERİ(CANLI)
12:00   ANALİTİK EĞİTİM
12:30   MÜZİK
13:00   13 HABER(CANLI)
13:30   MÜZİK
14:00   KÖYLÜ'NÜN SESİ
14:30   MÜZİK
15:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
15:30   PSİKOLOJİ VE İNSAN
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   YOLUMUZUN YILDIZLARI
22:30   MÜZİK
23:00   DERGİLERDEN SEÇMELER
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Herkesin yaptıklarına göre dereceleri vardır. Allah (c.c) onlara yaptıklarının karşılığını tam olarak verir..." (Ahkâf - 19)

Hadis-i Şerif

İlim İslam'ın hayatıdır, imanın direğidir. İlim öğrenen kimsenin mükafatını, Allah tam tamına verir. Bir kimse öğrenir ve öğrendikleri ile amel ederse, Allah bilmediklerini de öğretir. [Muhtarü'l-Ehadis, 1.100: 786]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
İktidar ne yapıyor? PKK ne istiyor? Müslümanlar ne yapmalıdır?

6/7 Ekim olaylarıyla durma noktasına gelen süreç yeniden başlamış görünüyor. Bu noktada iktidar “Kamu düzeninin sağlanması, silahların gömülmesi ve eylemsizlik…” gibi bir takım yeni kelimelerle ortaya çıkmış olsa da, dikkat edildiğinde bunların içinin boş olduğu hemen anlaşılır.

“Kamu düzeninin sağlanması” kavramının hiç de insan merkezli olmadığı, devletin putlaştırılmasından başka bir anlam ifade etmediği, özellikle Müslümanlar için hiçbir ümit ve hayır çağrıştırmadığı ortadadır.

Bırakın HDPKK cenahını, iktidar çevreleri bile 6/7 Ekim olaylarının içini şimdiden boşaltmış, o günü sadece kamu düzeninin bozulduğu bir gün olarak hatırlamakta, Müslümanların o gün ne ile karşı karşıya kaldığını asla söylememektedir.

Yani iktidar çevreleri bölgedeki Müslümanları böyle dehşetli bir günde bile asla anlamadığına göre, seçimlerden sonra tamamen unutacağı kesindir.

PKK ne istiyor?

Bir bakıma PKK en iyi günlerini yaşıyor. Sadece Türkiye nezdinde değil, uluslararası bir meşruiyet kazanma çabasında. Silahları bırakmak bir tarafa, Kobani ve benzer bahanelerle tam aksine daha da silahlanmakta, bu konuda Avrupa ülkelerinden açıkça destek görmektedir.

Diyelim ki yürütülmekte olan süreç gereği PKK silah bıraktı, silahları gömdü veya teslim etti.

Bu öyle abartılacak bir konu değildir. Yani ne iktidar için bir başarı ne de PKK için bir kayıp veya geri adımdır.

Silah bir şemsiye gibidir. Zaten yağmursuz günlerde şemsiye taşımanın bir anlamı yoktur.

Fakat yağmur yağdığında şemsiye temin etmek öyle zor bir iş değildir. Birileri gerek gördüğünde şemsiye tedarik etmeleri hiç de zor değildir.

Şu ana kadar sadece zor kullanarak, eşkıya ve dayatmayla kendilerini ispat edenler, başka bir erdem ve marifetleri olmayanlar silahlarını bıraksalar bile benzer yöntemlerle varlıklarını ispat etmeye devam edeceklerdir.

Peki, asıl soruya gelelim: PKK ne istiyor?

Sedat Laçiner’in tabiriyle sadece PKKistan istiyor. Bulundukları yerde sadece ve sadece kendilerinin hâkimiyetini istiyor. Peşmerge dâhil, velev ki sol ve seküler düşüncede olsun, kendilerinin dışında hiçbir güce, hiçbir etkin guruba asla tahammülleri yoktur.

Bu yeni bir durum değildir, PKK var olduğu günden beri bu düşüncededir ve bunu uygulaya gelmiştir. Ya bizden olacaksınız, ya defolup gideceksiniz, ya da sizi öldürürüz.

Üzücü olan nedir biliyor musunuz? İktidar çevrelerinin bunu bir türlü anlayamamasıdır.

Müslümanlar ne yapmalıdır?

Müslümanların asla unutmaması gereken iki şey vardır.

Birincisi, PKK kendisinden başkasının varlığına ve etkinliğine asla tahammül etmeyecektir.

Siz, kendisinin güçlü olduğu yerlerde PKK’nin Müslümanlara, mütedeyyinlere tahammül edeceğine, özellikle siyasal anlamda etkinliklerini kabulleneceğine inanıyor musunuz? Böyle bir durumu kabulleneceklerini hiç söylediler mi, gösterdiler mi?

Müslümanların unutmaması gereken ikinci konu;

Bu konuda iktidardan asla bir beklenti içerisinde olmamalıdırlar.

Bırakınız çözüm süreci günlerini, 6/7 Ekim dehşetinin ardından bölgeye gelen iktidar mensupları eşkıyaya mensup derneklerle bir araya geldiği halde, hunharca katledilen aziz şehidlerin yakınlarına uğramaya korkmuş ve sinmiş bir durumdadır.

Söyleyin Allah aşkına, ne beklersiniz bunlardan?

Diyarbakır valisinin 6/7 Ekim olaylarına polisin zayiat korkusuyla müdahale etmediğini söylemesi her şeyi açıklamaya yetmiyor mu?

Müslümanlar için bir tek yol vardır: Kendi kendilerini müdafaa etmek, kendi kendilerini korumak, alınması gereken tedbirleri almak, bunun için ne gerekiyorsa onu yapmaktır.

Savunma çizgilerini, savunma zamanlarını bir adım daha öteden başlatmalıdırlar.

Hiçbir yerden bir beklenti içerisinde olmamalıdırlar, zaten boşuna beklerler.

Bireysel olarak da, camia olarak da Müslümanca bir hayat yaşamaya iyice dikkat etmelidirler.

Ayrıca bir birleriyle kesinlikle irtibatta olmalıdırlar, bir birlerinden haberdar olmalıdırlar, bir birlerini her zamankinden daha çok ziyaret etmelidirler.

Müslümanlar sabır ve takvaya önem verdikleri sürece hiç kimse onlara bir zarar veremez, bu Rabbimizin değişmeyen bir kanunudur.


MEHMET GÖKTAŞ


971 kere okundu.
Diğer Makaleler