KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

HATM-İ ŞERİF

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   CEMAL ÇINAR HOCA SOHBET
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   PSİKOLOJİ VE İNSAN
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Müttaki olanlar için ahiret yurdu muhakkak ki daha hayırlıdır. Hala akıl erdiremiyor musunuz? (En’âm - 35)

Hadis-i Şerif

"Silahla öldürülen nice kimseler vardır ki, ne şehiddir ve ne de övülmeye değer bir kahraman. Yatağında eceliyle ölen nice kimselerde vardır ki, Allah katında şehiddir." [Ebû Nuaym]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Ulemanın susması, şühedanın bitmesi dünyanın sonudur

Veya konuşsa bile hep eften püften şeyleri konuşacaktı, İslam adına ancak teyemmümü, abdesti bozan şeyleri ve buna benzer suya sabuna dokunmayan konuları anlatacaktı insanlara. Hiçbir zaman kendisinden bekleneni, anın vacibini dile getiremeyecekti.

Belki de Allah korusun Yezid gibilerin saltanatının meşruluğunu, yaptıklarının isabetli oluşunu ispatlamaya çalışacaktı ki, bu susmaktan çok daha korkunçtur.

Eğer Hazreti Hüseyin söylediğimiz şekilde sussaydı, artık kendisinden sonra gelen bütün İslam âlimleri susacaklardı, çünkü kendilerine onu örnek alacaklardı.

Özellikle gayri meşru yöneticiler, gasıp diktatörler, zalim idareciler karşısında hiçbir İslam âlimi sesini çıkarmayacaktı.

Öyle ya, Rasûlullah (s.a.v) Efendimizin omzundan indirmediği, bir reyhan gibi kokladığı, hakkında “Cennet gençlerinin efendisi”, “Hüseyin bendendir, ben de Hüseyin’denim” buyurduğu sevgili torunu Hazreti Hüseyin (r.a) sesini çıkarmamışsa bizlerin ortaya düşüp bağırıp çağırmasına, risk almasına ne gerek vardı?

Diyeceksiniz ki, farz edelim Hazreti Hüseyin bu şekilde susmuş olsa bile ümmetin içinden birileri, özellikle İslam’ı bilen âlimleri ortaya çıkıp hakkı haykırırlardı, susmazlardı, Hazreti Hüseyin’in seçtiği yolun yanlış olduğunu, İslam’a aykırı olduğunu söylerlerdi ve kendileri doğru olanı yaparlardı.

O zaman ortaya şöyle bir çelişki çıkmaz mıydı? “Peki bu durumda Allah’ın Rasûlü Hüseyin’i niçin övmüştür? Sadece kendisinin torunu olduğu için mi? Böyle bir düşünce İslam’la bağdaşır mı?

Sadece Hazreti Fatıma’nın, Hazreti Ali’nin çocukları olduğu için mi cennet gençlerinin efendisi oluyorlar?

Unutmayalım ki Rasûlullah (s.a.v); “Hüseyin bendendir, ben de Hüseyin’denim” buyurması, o benim torunum, ben de onun dedesiyim demek değil, Hüseyin’in çizgisi benim çizgim, benim çizgim Hüseyin’in çizgisi anlamındadır.

Evet, Hazreti Hüseyin sussaydı daha sonraki İslam uleması da susacaktı. Zorda kalan, darda kalan, zalimler karşısında tehlikeli durumda olan herkes onu kendisine delil getirecekti.

Şimdi siz bir toplum düşünün, bütün âlimlerinin korktuğu, sustuğu, gayri meşru, gasıp ve zalimler karşısında seslerini çıkarmadığı ve böylece onları onayladığı bir toplumu, bir ümmeti gözünüzün önüne getirin.

Geçmişteki böylesi toplumların helâk edildiğini, yerlerine başkalarının getirildiğini, bu durumda yeni bir peygamber gönderildiğini görüyoruz. Çünkü Kur’an’dan öğrendiğimiz Allah Teala’nın sünneti böyledir.

Aynı şekilde bugün eğer ümmetin âlimlerinin tamamı sussaydı, veya Allah’ın ayetlerini eğip bükerek zalim, gasıp ve gayri meşru yöneticilere ses çıkarmasalardı inanınız ki Allah Teala önce bu toplumu yok ederdi. Yeni bir peygamber de göndermeyeceğini vaad ettiğine göre dünyayı yok ederdi, kıyameti koparırdı.

Zaten kıyamet koparken dünyanın böyle bir fotoğrafı olmayacak mı? Veya zıddından söyleyelim: Yeryüzünde hakkı haykıran âlimler bulunduğu müddetçe, Allah yolunda şehadete koşanlar bulunduğu müddetçe kıyamet niçin kopsun, dünya hayatı niçin sona ersin ki?

Ulemanın susmasıyla aynı anlama gelen bir de şehadetin, şehidliğin sona ermesi vardır. Eğer bir dava uğruna şehid verilmiyorsa o dava sona ermiş demektir. Bunu ayrı bir madde olarak ele almamızın sebebi, şehidler her zaman âlimlerden olmayabilir, Müslümanlardan âlim olmadıkları halde şehid olanlar, şehid olmayı arzu edenler, Allah davası için canlarını ortaya koyanlar vardır. Onlar da aynı şekilde İslam davasına hayat vermektedirler, İslam davasının yeryüzünde devamını sağlayanlardır.

Fakat ulemanın da şehidlerin de ortak bir yönü vardır ki susmamayı, ölmeyi daha çok Hazreti Hüseyin’den öğrenmişlerdir, Kerbela’dan öğrenmişlerdir.

Yasin Börü Hazreti Hüseyin’den, Hüseyin’in mektebinden öğrendi bu yolda can verilmesi gerektiğini. Hasan, Hüseyin, Turan, Riyad, Cumali, Cengiz, Fethi, Muhammed Şener ve diğerleri Hazreti Hüseyin’in çizgisini sürdürenlerdir.

Eğer dünya duruyorsa, İslam’ın durduğu için duruyordur, İslam duruyor ve durmaya devam edecekse susmayan ulemasından ve uğruna feda edilen canların var oluşundandır.

Eğer bugünlerde yeniden kuduran ve iğrenç postallarıyla Haremimizi çiğneyen israil’in bir gün yok olup gideceğine dair içimizde bir ümit varsa, aynı şekilde Filistin’de, Kudüs’te hakkı haykıran âlimler var olduğu içindir, bu uğurda Hazreti Hüseyin’den ölmesini öğrenenlerimiz var olduğu içindir.

Diyoruz ki Hazreti Hüseyin bu dünyaya kırk defa daha gelse ve aynı manzara ile karşılaşsa yapacağı şey aynıdır, kesinlikle şehadeti tercih edecektir.


mgoktas@dogruhaber.com.tr


1005 kere okundu.
Diğer Makaleler