KERVAN FM 93.7 | HAK YOLUN KERVANI
KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

TARİHTE BUGÜN

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   KUR'AN İKLİMİ
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
20:00   TARİHTE BUGÜN
19:30   MÜZİK
21:00   MÜZİK
22:00   KÖYLÜNÜN SESİ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Rablerinin huzurunda toplanacaklarından korkanları onunla (Kur'an ile) uyar. Onlar için Rablerinden başka ne bir dost, ne de bir aracı vardır; belki sakınırlar. (En’âm - 51)

Hadis-i Şerif

Ademoğlu sabaha erdi mi, bütün azaları, dile temenna edip: "Bizim hakkımızda Allah'tan kork. Zira biz sana tabiyiz. Sen istikamette olursan biz de istikamette oluruz, sen sapıtırsan biz de sapıtırız" derler. [Tirmizi, Zühd 61]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Bir fetva merciine tabi olan gençlik, muhakkak büyük işler yapar

Bugün İslam Aleminde örneğin Arap coğrafyasında cereyan eden hareketler "gençlik hareketi" olarak nitelendiriliyor. Malum, gençliğin enerji ve hareket sorunu yok. Gençlik; bedeni zindeliği, heyecanı, kuvveti ama aynı zamanda hamaseti ve zihin dalgalanmasını çağrıştırır.

Burada şu soruyu sormak lazım, “Gençliğin bu hareketler içinde bu kadar aktif ve öncü roller üstlenmesi olumlu mudur, olumsuz mudur.” Meseleye tarihin penceresinden bakacak olursak şunu net bir şekilde görürüz; beşeriyet tarihinde, bir hayır hareketine öncülük edecek kabiliyet ve erdemlikte Müslüman gençlerden başka, bir gençlik asla olmamıştır ve olmayacaktır. Çünkü fütüvvet, ancak Allahın risalelerinde mevcuttur.

Arapçada “genç” anlamına gelen, kullanımı pek yaygın  iki kelime vardır. Bunlar; fütüvvet ve şebap kelimeleridir. Ama ilginçtir, Kuranı kerimde “şebap” kelimesi geçmez. Bunun yerine özellikle “fütüvvet” kelimesi geçmektedir. İşin latif ve acayip tarafı, burada saklıdır.

Şebap, gençlik anlamındadır. Ama ateşin hızlı ve etkili bir şekilde tutuşmasına da “şebap” denilir. Demek ki gençliğin hararetli, delikanlı cenahına “şebap” ismi verilir ve bunların Kuranı Kerimde hiçbir misalleri yoktur. Öyle ya hararetle, deli bir kanla hareket edecek kimselerin ne gibi bir misali olabilir ki. İçinde ateşin hararetini taşıyan bir genç nefsinden ve şehvetinden başka neye öncülük edebilir, neyin derdini taşıyabilir. Bu kısım gençliğin bir erdemliği ve ahlakı yoktur. İdeali ve amacı nefsinin ve hevasının tatminidir. Ehli küfrün, cahiliyenin arzuladığı ve oluşması için her türlü çabayı gösterdiği “gençlik” budur. Müslümanlarla küffar arasındaki mücadele esasen burada kilitlenmiş vaziyettedir. Kafirler, gençliğin “şebap” olması için her türlü melaneti yaparken, Müslümanlar gençliğin “fütüvvet” olması için mücadele etmektedir.

Fütüvvet; mertlik, cesaret, acilen yardıma koşmak gibi manalara gelir. Buna ilaveten sahih kurallarla, Allahın ahkamı dairesinde hareket etmeye de “fütüvvet” denilir. Çünkü fütüvvet ve fetva aynı köktendir. Demek ki Müslüman gençlik fetva ile hareket ediyor. Kendini bir fetva merciine bağlıyor. Bir hususta Allahın hükmünü öğrenmeden adımını atmıyor. Helal-haram sınırlarına azami bir gayretle riayet ediyor. Fütüvvetiyle hem kendini hem de toplumunu özgürlük yolunda ilerletiyor. Böyle olduğu içindir ki put kıran İbrahim’in(a.s), sıfatı “feta-genç” olarak geçiyor. “İbrahim adında bir gencin-feta bunlara dil uzattığını duyduk”(Enbiya:60) ayeti, bunu beyan ediyor. Sanem, puttur. Ama aynı zamanda sanem, bedenin kötü kokması manasına da gelir. İbrahim(a.s), kokusunu düzeltmeden, içindeki şebabı yani harareti dengelemek suretiyle şebaplıktan fütüvvete geçmeden binaenaleyh içindeki putları kırmadan müşriklerin putlarını kırabilir miydi. Aynı şekilde “…hakikaten bunlar Rablerine iman eden birkaç yiğit-fitye idi”(Kehf:13). Ayetinde buyrulduğu üzere zalim sisteme karşı gelen Kehf gençlerine de “feta” denilmiştir. Bu yiğitler; yüce bir ahlakla, ali bir maksatla hareket etmese, sadece “şebap” yani “hararet ehli” olsa bunlar zalim sisteme baş kaldırabilir miydi. Bugün ve her zaman; Millete, Ümmete ve tüm beşeriyete bu vasıflarda bir gençlik lazımdır. Put kıracak, zalimlere baş kaldıracak bir gençlik. Ama şebap değil, fütüvvet sahibi bir gençlik.

Bugün Arap coğrafyasında yaşananları özgürlüğün tadına varmış gençlerin daha fazla nefsi ve şehevi özgürlük için yaptığını söylemek büyük bir tezvirdir. İslam’ın gençliğinin batıl-batılı hedefler için mücadele ettiğini söylemek büyük bir iddiadır, külliyen yalandır. Zaten nefs ve şehvetin önündeki engeller tamamen kaldırılmış vaziyettedir. Bu manada bir engel yok ki, gençler bunun kaldırılması için isyan etsin. Ama küffarın telaşını da anlamak lazım. “Gençlerin dünyanın sihrini, sahte cenneti bırakıp fütüvvet peşinde koşmasını” anlamıyorlar. İnanın bu, onları çıldırtıyor. Yani gerçekten olacak şey mi? İslam’ın gençliği liberalizmin-modernizmin cazibesine kapılmadan harekete geçiyor. Evet bu, sadece İslam’ın gücüdür. Onlardan başka dünyada hiçbir gençlik, şebabı bırakıp fütüvvete sarılamaz. Bu nedenle gençlerimize güvenelim. Onların içindeki fütüvveti görelim. Bunun faaliyete geçmesi için üzerimize düşeni yapalım ve asla İslam’ın gençliği hakkında yapılan olumsuz analizlere, şeytani algı yönetimine zihnimizi mahkum etmeyelim.

Fütüvvet yolunda destanlar yazan Müslümanların gençlerine, onların Ağabeylerine, Seydalarına, Üstatlarına ve Ailelerine selam olsun.

Abdulhakim SONKAYA


1641 kere okundu.
Diğer Makaleler