KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

ANA HABER(CANLI)

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   KUR'AN İKLİMİ
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
20:00   TARİHTE BUGÜN
19:30   MÜZİK
21:00   MÜZİK
22:00   KÖYLÜNÜN SESİ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Müttaki olanlar için ahiret yurdu muhakkak ki daha hayırlıdır. Hala akıl erdiremiyor musunuz? (En’âm - 35)

Hadis-i Şerif

"Her takvâ sahibi , Muhammed (sav) 'in ehl-i beytindendir." [Taberani]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Murat Sadak msadak@dogruhaber.com.tr Yeni hükümet programında Çözüm Sürecinin kodları

Hükümet programında çözüm süreciyle ilgili;

- Kardeşlik vurgusu,

- Toplumsal birlik ve bütünlüğün vurgusu,

- Çözüm sürecinin bir devlet politikası olduğunun ve toplumun her kesiminin bu sürece sahip çıkılmasının vurguları yapılarak;

- Terörün bitmesi,

- PKK’nin silahsızlandırılması,

- Örgüt üyelerinin evlerine dönmesi,

- Toplumsal hayata kazandırma,

- Demokratik siyasete katılımın önünün açılması, olarak çözüm sürecinin yol haritası ve kodları belirtilmiştir.

Hükümet programında belirtilen hususların eksik olmakla beraber genel itibariyle iyi olduğu söylenebilir. Bu programda belirlenen ve vurgulanan hususların kâğıda dökülmesinden ziyade sahaya yansıması daha da önemlidir. Hükümetin yıllardır devam ettirdiği çözüm sürecinde takındığı tavır; bundan sonraki adımların belirleyicisi olacaktır. Ancak hükümetin şimdiye değin çözüm sürecine yönelik yaptıklarının bir kısmı kendi programlarıyla ters düşmektedir.

Şimdiye kadar yapılanların küçük adımlar olduğu görülüyor. Oysaki yeterince büyümüş ve kangren haline gelmiş bir sorun küçük adımlarla çözülmez. Kaldı ki seçime endeksli yol haritaları da başarı değil; başarısızlığı getirir.

Hükümet çözüm sürecine girişirken “sorunu” değil; “sorun çıkaranı” tek muhatap olarak alması, sorunu çözmeye yönelik saikını ve amacını en baştan ortaya koymuştu. Asıl amacının Kürt sorununun çözümü değil, PKK’ye silah bıraktırma olduğu kısa süre sonra anlaşılmış. Devam eden süreçte ise hükümet, Kürt halkını PKK’nin olmayan insafına terk etti. Kendisine bu hususta yapılan eleştiri ve önerilere ise aldırış etmedi.

Hükümetin çözüm sürecine yönelik politikası ağırlıklı olarak asker ve polislerin cenazelerinin gelmemesine yönelik olmuştur. Bu ölümleri engelleyici ve endeksli politika yürütmüş. Ancak gelinen nokta itibariyle devletin Kürdistan’da varlığı ciddi anlamda zayıflamış. Çözüm süreci ile birlikte devlet Kürdistan’da halkın can ve mal güvenliğini sağlama noktasında neredeyse yok hükmündedir. Bu süreçte devlet sürekli yeni ve güvenli karakollar inşa ederken PKK ise bombalama, yakma, kundaklama, saldırma, silah ve adam toplamaya devam etti ve hiçbir şekilde herhangi bir yerden de çekilmedi. Hükümet bir paralel ile mücadele ederken diğer yandan bir başka paralelin doğmasına göz yummuştur.

Adına “demokratik çözüm süreci” dedikleri bu süreci PKK ve yan oluşumları, kendileri dışında ses veren oluşumları doksanlarda olduğu gibi sindirme ve saf dışı etme gayretiyle sürdürmektedirler. Bu güne kadar atılan adımlar, PKK’nin kabul edilmesi ve de PKK’nin hâkimiyetini kurmak ve güçlendirmek için kendisine imkân verilmesinden başka bir şey ifade etmiyor.

Bu çözüm sürecinin tarafları olan hükümet ile PKK, birbirlerini oyalama sürecinde özellikle hükümet kendi açısından bazı kazanımlar elde etmenin peşindeyken bu süreçte ciddi anlamda PKK güçlendi. Nitekim geçen günlerde A.Tuğluk “ PKK tarihinin en güçlü dönemini yaşıyor. İsterse, savaş seçeneğine yönelebilir ve sonuç da alabilir, dedi. Hatta S.Demirtaş, Devletin PKK’ye silah vermesini isteyebilecek kadar ileri gitti. Oysaki bu süreçte PKK’nin silahsızlandırılması öngörülmüş ve pazarlıklar bu doğrultuda yapılmıştı. HDP’li yöneticilerin bu ifadeleri bu süreçte PKK’nin kazanımlarını ortaya koyması açısından önemlidir.

Salt askerlerin öldürülmemesi çözüm sürecinde başarı olarak lanse edilmesi ve sürecin sadece bu olumlu yanlarını görmek doğru değildir. Bu süreç aynı zamanda Türk kamuoyunda PKK’nin tartışılmasına, itibar görmesine ve kısmen de olsa meşruiyet kazanmasına sebebiyet vermesi yönüyle de PKK açısından siyasi anlamda bir kazançtır.

Hükümetin programında belirttiği hususların gerçekleşebilmesi için sorunun bütün aktörlerinin ve toplumsal temsilcilerinin hepsinin muhatap alınması gerekir. Bununla birlikte sürecin şeffaflık içinde yürütülmesi zorunludur. Tüm ülkenin katıldığı ve herkesin bildiği yol haritasıyla devam edilmelidir. Bunun için de çözüm süreci Meclis denetiminde yürütülmelidir. Aksi takdirde yapılan çözüm değil; olası menfaat ve çıkar hesabı olur.


939 kere okundu.
Diğer Makaleler