KERVAN FM CANLI YAYIN
Şuan KERVAN FM'de

GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR

Dinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
05:30   HATM-İ ŞERİF
06:30   ESMA-ÜL HÜSNA
07:00   TARİHTE BUGÜN
07:30   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
08:00   HAYIRLI SABAHLAR(CANLI)
09:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ
09:30   GAZİANTEP BASINI
10:00   İSTEK KERVANI(CANLI)
12:00   HADİS DERYASI
12:30   MÜZİK
13:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
13:30   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:00   GÜNÜN İÇİNDEN(CANLI)
14:30   AYDINLIĞA DOĞRU
15:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
15:30   MÜZİK
16:00   AKŞAM İSTEKLERİ(CANLI)
18:30   ANA HABER(CANLI)
19:00   ANA HABER(CANLI)
19:30   MÜZİK
20:00   TARİHTE BUGÜN
21:00   MÜZİK
22:00   KADIN SAHABİLER VE BİZ
22:30   MÜZİK
23:00   MANŞET HABER-SESLİ MAKALE
23:30   MÜZİK
00:00   KUR'AN-I KERİM MEALİ(YARIM CÜZLÜ)
01:00   GECEYE UYGUN İLAHİ-EZGİ-ŞİİR
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

“O Ramazan ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur’ân o ayda indirildi.” ( (Bakara Suresi, - 2)

Hadis-i Şerif

Allah'ın kitabını okumak ve ders yaparak onu mutaala maksadıyla Allah'ın evlerinden birinde veya başka bir yerde bir araya gelen cemaate, muhakkak ki, Allah gönül huzuru verir. Onları rahmet ve lütfuna boğar. Melekler onların etrafını sarar ve Allah onları -Mele-i 'Âlâda- yanında bulunanların huzurunda överek anar. [Tirmizi, İlm 2]

ANKET
 RADYOMUZU NASIL DİNLEMEYE BAŞLADINIZ 
 ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE
 İNTERNETTEN
 FREKANS KARIŞTIRIRKEN
 AFİŞ VE REKLAMLARDAN
 DİĞER
Diğer Anketler
Gaziantep Hava Durumu
GAZIANTEP
Kutlanan Hz. İsa Mı? Yoksa Noel Baba Mı?

Bilindiği gibi, önümüzde yılbaşı diye bir Hristiyan bayramı vardır. Tabi ki, her milletin kendine has bir takım dini ve milli bayramları, günleri ve bu günlere has kutlama usulleri ve etkinlikleri vardır. Bu bağlamda Hz. İsa’nın doğum yıldönümü kabul edilen miladi yılbaşı Hıristiyanlara has bir etkinliktir. Müslümanlar, bu gibi etkinliklere İslam’ın tabiatına uyduğu nispette ancak katılabilir veya kutlama mesajlarını gönderebilirler.


Kaldı ki yılbaşının Hristiyanlıkla da bir alakası kalmamıştır. Haddizatında bu, muharraf Hıristiyanlığın doğurduğu bir bid’attir. Mesihi Hristiyanlıkla uzaktan yakından bir alakası yoktur. Noel babanın portresini süsleyip vitrinlere koymak, çam ağaçlarını devirmek, hindi katliamı ve gece âlemi düzenlemek gibi hurafeler, muharraf Hıristiyanlığın getirdiği bid’atlerdir. Zaten Hıristiyan âleminde kutlanan bu etkinliklerde Hz. İsa’dan daha ziyade Noel Baba misyonu ön plandadır. O yüzden buna Noel kutlamaları demek daha doğru olur.


Hz. İsa gibi büyük bir peygamberin doğum yıldönümünü içkiyle, kumarla ve gece âlemiyle anmak, hem o yüce peygambere büyük bir saygısızlık, hem de dini değerlere karşı başlı başına ve tam anlamıyla bir rezalettir. Bundan daha beteri ise, Müslüman bir ülkede, bu mel’aneti işleyenlere özel mekânlar tahsis etmek, yolda kalmış sarhoşları, ayyaşları evlerine kadar taşımak için ekipler görevlendirmek, servis tahsis etmek gibi sözde hizmetler ise, rezaletin de ötesinde melanetin ve garabetin daniskasıdır.


İslam beldelerinde bu melanetler işlenirken Müslüman halkların buna katılım göstermesi ise, esef verici olmaktan ziyade utanç vericidir. Devlet eliyle işletilen mili piyango kumarı ise, zaten sıradan bir şans deneme halini almıştır. Herkes cezbeye gelmiş, helal-haram düşünmeden milli piyango idaresinin koymuş olduğu sözde ikramiye rakamlarına göz dikip onun için cepleri boşaltırken milli piyango idaresinin daha doğrusu devletin bu işten ne vurgunlar yaptığını ve ne kadar kaçırdığını hiç düşünememekte ve bilmeden bu kumar sektörüne destek çıkmaktadırlar. Devletin bizzat kendi vatandaşlarını bu gibi yollarla dolandırması ise büyük bir skandaldır.


Zalimler ne kadar da bizi asimile etmiş, ne kadar da bizi bizden çıkarmış başkalaştırmışlar. Nasıl bizi ana kültürümüzden, öz benliğimizden koparmış ve nasıl da beynimizi yıkamış, aklımızı çalmış ve bizi bizden uzaklaştırmışlar. Artık kirkor kirvelerin Noel Baba portresini vitrinlerine koymaya hacet kalmamıştır, sözde Müslüman’ım diyenler gönüllü olarak zaten bunu yapıyorlar.


Ey gaflet uykusuna dalmış, özünden soyulmuş ve kendinden çıkmış olan Müslüman! Ne zaman uyanacaksın! Ne zaman kendine gelip kültür emperyalizminin dayatmalarına oyunların dur diyecek, kendi öz benliğine dönecek ve öz değerlerini özümseyip sahip çıkacaksın. Hala bu derin uykudan uyanıp kendine gelmenin zamanı gelmedi mi? Hala bu çağdaş cahiliyenin cehaletine ve bu çılgın arzuların esaretine dur demenin zamanı gelmedi mi?


Aslında bir Müslüman’ın geride bıraktığı bir yılın muhasebesini yaparak bunun ömür sermayesinden gittiğini, ömründen geçen bu sürenin kârdan mı, yoksa zarardan mı, geçtiğini düşünerek kendi kendini hesaba çekmesi gerekir. Bunun iyi ve kârdan geçtiğini görebiliyorsa sevinmesi ve şükretmesi, yoksa üzülmesi gerekir. Bundan gafil olarak kötü ortamlara ve nefsin arzularına teslim olmak ise, aklın ziyanından başka bir şey değildir.


Sonuç olarak bir Müslüman’ın yapması gereken tek şey, kendi iradesine hâkim olup bu rezaletin işlendiği, bu melanetlerin kol gezdiği mekânlardan ve alanlardan uzak kaçmasıdır. Sakın ha! Ne olur ben de bir kere şansımı deneyeyim veya şayet tutarsa kazancımı fakir Müslümanlara hibe ederim diyerek şeytanın iğvalarına kanmayın. Veyahut hindi pazarında ucuza buldum diye ben de bu gece çocuklarıma bir ziyafet vereyim diye saf düşünmeyin. Bunu başka zamana bırakabilir ve o zaman yapabilirsiniz, ama bu gece yapmayın. Yoksa onlara katılmış olarak onlardan sayılırsınız. Bakınız bu hususla ilgili yüce Allah, ne buyuruyor:


“Ey iman edenler! Yahudi ve Hıristiyanları kendinize veliler edinmeyin. Onların bazıları bazılarının velisidirler. Sizden kim onları kendine veli edinirse (başına buyruk edinip kendi iradesiyle onların emirlerine, adetlerine ve örflerine uyarsa) o da onlardandır.” (Maide:51)


Peygamberimiz (s.a.v) de bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurur: “Kim bir kavme uyup kendini onlara benzetirse o da onlardandır.” (Tac: c. 3. s. 179)


Tek ölçümüz Kur’an ve Sünnet olması dileğiyle…

                                                Mehmet Şenlik / Doğruhaber Gazetesi


1847 kere okundu.
Diğer Makaleler